48 hodin v Paříži

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
48 hodin v Paříži
Původní názevFrantic
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
FrancieFrancie Francie
Jazykyfrancouzština a angličtina
Délka120 min
Žánrykriminální film
akční film
filmový thriller
mysteriózní film
ScénářRoman Polański
Gérard Brach
Robert Towne
RežieRoman Polański
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleHarrison Ford
Betty Buckley
John Mahoney
Emmanuelle Seignerová
Yorgo Voyagis
… více na Wikidatech
ProdukceThom Mount
HudbaEnnio Morricone
KameraWitold Sobociński
KostýmyAnthony Powell
StřihSam O'Steen
Výroba a distribuce
Premiéra1988
25. srpna 1988 (Německo)
Produkční společnostWarner Bros.
DistribuceWarner Bros.
Netflix
48 hodin v Paříži na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

48 hodin v Paříži (v originále Frantic) je americko-francouzský thriller z roku 1988, který režíroval Roman Polański v hlavních rolích s Harrisonem Fordem a Emmanuelle Seignerovou.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Americký lékař Richard Walker a jeho manželka Sondra cestují do Paříže na lékařský kongres. Po příjezdu do hotelu si uvědomí, že mají špatný kufr a Sondřin kufr byl pravděpodobně vyměněn na letišti. Když Walker vyjde ze sprchy, jeho žena je pryč. Nejprve čeká, ale ona se už neobjeví, a tak se pustí do pátrání. V baru najde někoho, kdo tvrdí, že viděl jeho ženu strkat do auta. Na příslušném místě skutečně najde její náramek. Hotelový vrátný také tvrdí, že viděl Walkerovu manželku odcházet z hotelu v doprovodu muže. Nahlásí tedy zmizení své manželky, ale jak francouzská policie, tak americká ambasáda se ukážou jako nespolupracující.

Walker prohledává cizí kufr, kde najde krabičku zápalek z nočního klubu Blue Parrot, na které je napsané jméno Dédé a telefonní číslo, ale dovolá se jen na záznamník. Zjistí Dédého adresu, zajede tam autem, ale najde v bytě Dédého mrtvého.

Mezitím je Walkerův hotelový pokoj prohledán a poničen cizími lidmi. Kufr tam však v tu dobu nebyl, vyzvedl ho předtím hotelový poslíček. Jistá Michelle nechala Dédému na záznamníku vzkaz, že se s ním chce setkat v baru Blue Parrot, jinak za ním přijde domů po zavírací době. Walker na ni čeká. Ukáže se, že cizí vyměněný kufr patří jí. Michelle je pašeračka najatá Dédem, ale neví, pro koho Dédé pracuje. Walker a Michelle odvezou kufr zpět na letiště. V bytě Michelle se pak objeví dva izraelští agenti a zeptají se jí na model Sochy svobody, který propašovala. Uvnitř sošky je elektronická součástka krytron.

Walkera kontaktují arabští únosci a chtějí krytron vyměnit za jeho ženu. Předání selže, když se objeví dva izraelští agenti a zastřelí Araba. Zdá se, že bezpečnostní důstojník ambasády konečně Walkerovu svědectví uvěří, protože ví, že krytron je spínač používaný k odpálení jaderných bomb. Vzhledem k tomu, že na tom závisí život jeho ženy, Walker to nechce dát z ruky a uprchne.

Podaří se mu znovu dostat do kontaktu s únosci a domluvit si nový termín předání u pařížské Sochy Svobody. Únosci propustí jeho ženu zatímco Michelle jim přinese krytron. Najednou Izraelci zahájí palbu z mostu, dva únosci jsou zabiti, ale jeden z nich zastřelí i Michelle, které se před smrtí podaří podstrčit Walkerovi součástku. Když pro něj jdou agenti, Walker hodí krytron do Seiny a odnese tělo Michelle se svou ženou.

Šokovaní událostmi opouštějí Walkerovi Paříž.

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

  • Film se natáčel ve filmových studiích v Boulogne-Billancourt i na mnoha místech v Paříži, např. u Grand Hôtel Intercontinental, v Passage Brady, na Pont de Grenelle a na Île aux Cygnes.
  • 23letá Seignerová a 56letý Polański se vzali rok po premiéře.
  • Jednoho z policistů hraje Yves Rénier, který později hrál také v televizním seriálu Komisař Moulin.
  • Režisér Roman Polański se objevil v cameo roli jako taxikář, který předá Walkerovi krabičku se zápalkami. Krátce je také vidět kameraman Witold Sobociński jako host zcela vpravo v popředí barové scény, kde Walker hovoří s očitým svědkem, kterého hraje Dominique Pinon.
  • Obraz města Paříže prezentovaný ve filmu není příliš okouzlující ani atraktivní. Úvodní a závěrečné titulky ukazují rychlostní silnici (na letiště), které dominují obchodní budovy s mezinárodními neony (např. Bosch a AEG). Při jízdě ve městě se taxík dvakrát na delší dobu zasekne za zeleným popelářským vozem.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Harrison Ford Dr. Richard Walker
Emmanuelle Seignerová Michelle
Betty Buckley Sondra Walker
John Mahoney Williams
Jimmie Ray Weeks Shaap
Yorgo Voyagis únosce
David Huddleston Peter
Alexandra Stewart jeho žena Edie
Gérard Klein Gaillard
Laurent Spielvogel vrátný
Dominique Pinon svědek na baru

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frantic na německé Wikipedii.