1001 alb, která musíte slyšet, než umřete

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
1001 alb, která musíte slyšet, než umřete
Autor Robert Dimery
Původní název 1001 Albums You Must Hear Before You Die
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Žánry referenční dílo
Datum vydání 2005
Některá data mohou pocházet z datové položky.

1001 alb, která musíte slyšet, než umřete (anglicky 1001 Albums You Must Hear Before You Die) je kniha, kterou poprvé v roce 2005 vydal její šéfeditor Robert Dimery v knižním vydavatelství Quintessence. V tomto vydání a reedicích z let 2007, 2008 a 2009 v knize vychází upravený seznam hudebních alb, které byly vydány mezi lety 1955 až 2008. Seznam je publikován v chronologii podle let. Začíná albem In the Wee Small Hours od Franka Sinatry a končí albem Oracular Spectacular od brooklynského dua MGMT.

Publicista na volné noze, Robert Dimery, který žije v Londýně, pracoval pro časopisy jako jsou Time Out a Vogue. Autor předmluvy knihy, Michael Lyndon, je jedním ze zakladatelů časopisu Rolling Stone, je autorem mnoha profilů a biografií známých osobností (Paul McCartney, John Lennon, B. B. King, Johnny Cash, Ray Charles, jako novinář doprovázel na turné skupinu The Rolling Stones a další), v roce 2003 vydal svůj sborník textů o rockové hudbě pod názvem Flashback. Každé album seznamu je komentováno krátkou esejí, kterou napsal některý z významných hudebních kritiků (je jich více než devadesát, jsou dopisovateli časopisů zabývajících se moderní kulturou: Allmusic, Kerrang!, Q, Spin, Rolling Stone, Record Collector, Beat, Melody Maker, Music Week, Billboard a dalších). U jednotlivých profilů se nachází vyobrazení obalů, u většiny článků jsou ilustrační fotografie interpretů, citace, údaje o produkci, vydavatelství, celkové délce nahrávek a pododobně.

Žánrově v seznamu převládají rocková a popová alba ze západní produkce, ale je v něm výběr z nahrávek jazzu, blues, R&B, world music, country, elektronické hudby nebo také hiphopu. Rockový a popový žánr zahrnuje i jeho subžánry, jako jsou punk rock, grindcore, heavy metal, alternativní rock, progresivní rock, hudbu k poslechu a rock and roll padesátých let.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 1001 Albums You Must Hear Before You Die na slovenské Wikipedii.