Žuvintas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Žuvintas
Žuvintas od jihu, od Aleknoniů
Poloha
Světadíl Evropa
Státy LitvaLitva Litva
Kraj Alytuský (Alytaus)
Okres Alytus
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 1027 ha[1]
Délka 5,67 km ve směru jihozápado-severovýchodním
Šířka 3,1 km
Povodí Němen, Šešupė, Dovinė km²
Max. hloubka max. 2,5 m, průměrná 0,67 m m
Ostatní
Typ průtočné jezero ledovcového původu
Nadm. výška 87,1 m n. m.
Přítok vody Bambena, Rudės upelis
Odtok vody Dovinė
Ostrovy 2 + mnoho nestálých, plovoucích
Sídla Žuvintai, Aleknonys, Grinkiškiai, Liepakojai, Riečiai, Šernai, Daukšiai, Liūliškis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jezero Žuvintas je 11. největší jezero v Litvě, je na severozápadním okraji okresu Alytus, 20 km na východ od města Marijampolė. Jezero je velmi mělké, zarostlé, lze stěží najít hranici mezi jezerem a jej obklopující bažinou. Na jihovýchodní straně jezera jsou dva ostrovy, jejichž celková plocha je 9 ha a mnoho nestálých, plovoucích ostrovů (litevsky: kinis). Dno je ploché, zarostlé vodním rostlinstvem. Méně zarostlá je jen jihovýchodní část jezera, ve které je i místo s největší hloubkou: 2,5 m. Dno je jílovité, místy pokryté vrstvou sapropelu (kolem 2,3 m, největší tloušťka vrstvy dosahuje 3,7 m). V zimě někdy jezero zamrzá až ke dnu. Skoro celé jezero je zarostlé různou vodní flórou, například orobinci, rákosím, stulíky, rdestem, lekníny a podobně. Rostlinná spleť tvoří nestálé plovoucí ostrovy. Zde bylo nalezeno 108 druhů mechů, 107 druhů hub a více než 600 druhů vyšších rostlin[2], některé z nich velmi vzácné, je zde 77 druhů zooplanktonu, více než 1000 druhů bezobratlých, 18 druhů ryb (nejčastější jsou: štika obecná, cejn velký, cejnek malý, perlín ostrobřichý, plotice obecná, okoun říční, karas obecný...), zde hnízdí, nebo bylo zaznamenáno 255 druhů ptáků[3]. Od roku 1948 je jezero a jeho okolí vyhlášeno rezervací Žuvinto biosferos rezervatas.

Jazykové souvislosti[editovat | editovat zdroj]

Obecné slovo žuvis v litevštině znamená ryba. Žuvintas by se dalo přeložit jako rybnatý, zarybněný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Žuvintas na litevské Wikipedii.

  1. Jablonskis, Jonas; Aldona Jurgelėnaitė (2007). Statistika litevských jezer. Geografija 2 (43): 22. ISSN 1392-1096 (litevsky)
  2. Množství biologických druhů v rezervaci Žuvinta (litevsky)
  3. Žuvintas. Tarybų Lietuvos enciklopedija (Encyklopedie Sovětské Litvy), Díl 4. (Simno-Žvorūnė). - Vilnius: Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1988, str. 691