Luodis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luodis
Luodis
Luodis
Poloha
Světadíl Evropa
Státy LitvaLitva Litva
Kraj Utenský (Utenos)
Okres Zarasai
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 1320 ha[1]
Délka 6,6[2] km ve směru západovýchodním
Šířka 4,6 km
Povodí Němen, Neris, Šventoji km²
Max. hloubka max. 18,4 m, průměrná 6,7 m m
Ostatní
Typ průtočné jezero ledovcového původu
Nadm. výška ~138 m n. m.
Pobřeží 28,2 km
Přítok vody Šventoji, dalších 5 malých přítoků
Odtok vody Šventoji
Ostrovy Alaunė, Sadausko sala, 2 další
Sídla Salakas, Luodžiai, Luodkos, Paluodė, Plavėjai, Žagarinė, Marceliškis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jezero Luodis je 6. (šesté) největší jezero v Litvě, je v okrese Zarasai u městečka Salakas, 17 km na jih od okresního města. Jeho východní břeh tvoří hranici s okresem Ignalina. Je to průtočné jezero ledovcového původu, plocha je 1320 ha, největší hloubka je 18,4 m, průměrná – 6,7 m. Břehy jsou nízké, suché, lesnaté, je zde několik tábořišť. V jezeře jsou dva dosti velké (16,5 ha) ostrovy: Alaunė neboli Krutamoja (podle toho, že lidé, kteří zde bydleli, byli velmi pracovití) a Sadausko sala neboli Juodojo Astravo sala a ježtě dva další, menší ostrovy. V okolí ostrovů je jezero dosti mělké (1 – 1,5 m) i jinde je množství mělčin; nejhlubší prolákliny jsou v nejširší východní části jezera. Protéká jím horní tok řeky Šventoji, která přitéká od východu, z jezera Dūkštas (tímto jezerem také protéká), a vzápětí, sotva pár set metrů severně od ústí jezero Luodis opět opouští směrem k severu a protéká dalším jezerem Luodykštis, které kdysi bylo zátokou jezera Luodis.[3] V okolí jezera je množství dalších, dosti velkých i menších jezer. 20 km na východ je největší jezero v Litvě Drūkšiai. Jezero je na jižním okraji ChKO Gražutės regioninis parkas.

Záliv, poloostrovy[editovat | editovat zdroj]

Pobřeží je poměrně členité. Je zde celkem devět poloostrovů (nejzajímavější je Žvėrinčiaus iškyšulis (pusiasalis); další jménem Juodojo rago pusiasalis[4]) a jeden dosti protáhlý záliv, jménem Plavėjų įlanka neboli Kopta. Záliv je zpočátku asi 1 km široký, vybíhá směrem k jihu a pozvolna se návevkovitě zužuje. U vsi Plavėjai se stáčí k východu, zužuje se na necelých 200 m a dále se pozvolna rozšiřuje až na 400 m. Celková délka zálivu je přes 3,5 km; na jeho konci se vlévá nevýznamný přítok, přinášející vody z nedalekého menšího jezera.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Jezero je pronajato firmě UAB „Abramis”, Justiniškių g. 95-19, Vilnius, která vydává povolení k rybaření a poskytuje další informace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Luodis na litevské Wikipedii.

  1. Jablonskis, Jonas; Aldona Jurgelėnaitė (2007). Statistika litevských jezer. Geografija 2 (43): 22. ISSN 1392-1096 (v litevštině)[nedostupný zdroj]
  2. 1. popis vodácké trasy řekou Šventoji (v litevštině)
  3. Stručný popis Luodisu pro rybáře v litevštině
  4. 2. popis vodácké trasy řekou Šventoji (v litevštině)
  5. Dr. V. Kesminas: VERSLINIŲ ŽUVŲ POPULIACIJŲ BŪKLĖS TYRIMAI str. 54 - 58