Luodis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Luodis
Luodis
Luodis
Poloha
SvětadílEvropa
StátLitvaLitva Litva
KrajUtenský (Utenos)
OkresZarasai
Map
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha1320 ha[1]
Délka6,6[2] km ve směru západovýchodním
Šířka4,6 km
PovodíNěmen, Neris, Šventoji km²
Max. hloubkamax. 18,4 m, průměrná 6,7 m m
Ostatní
Typprůtočné jezero ledovcového původu
Nadm. výška~138 m n. m.
Pobřeží28,2 km
Přítok vodyŠventoji, dalších 5 malých přítoků
Odtok vodyŠventoji
OstrovyAlaunė, Sadausko sala, 2 další
SídlaSalakas, Luodžiai, Luodkos, Paluodė, Plavėjai, Žagarinė, Marceliškis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jezero Luodis je 6. (šesté) největší jezero v Litvě, je v okrese Zarasai u městečka Salakas, 17 km na jih od okresního města. Jeho východní břeh tvoří hranici s okresem Ignalina. Je to průtočné jezero ledovcového původu, plocha je 1320 ha, největší hloubka je 18,4 m, průměrná – 6,7 m. Břehy jsou nízké, suché, lesnaté, je zde několik tábořišť. V jezeře jsou dva dosti velké (16,5 ha) ostrovy: Alaunė neboli Krutamoja (podle toho, že lidé, kteří zde bydleli, byli velmi pracovití) a Sadausko sala neboli Juodojo Astravo sala a ještě dva další, menší ostrovy. V okolí ostrovů je jezero dosti mělké (1 – 1,5 m) i jinde je množství mělčin; nejhlubší prolákliny jsou v nejširší východní části jezera. Protéká jím horní tok řeky Šventoji, která přitéká od východu, z jezera Dūkštas (tímto jezerem také protéká), a vzápětí, sotva pár set metrů severně od ústí jezero Luodis opět opouští směrem k severu a protéká dalším jezerem Luodykštis, které kdysi bylo zátokou jezera Luodis.[3] V okolí jezera je množství dalších, dosti velkých i menších jezer. 20 km na východ je největší jezero v Litvě Drūkšiai. Jezero je na jižním okraji ChKO Gražutės regioninis parkas.

Záliv, poloostrovy[editovat | editovat zdroj]

Pobřeží je poměrně členité. Je zde celkem devět poloostrovů (nejzajímavější je Žvėrinčiaus iškyšulis (pusiasalis); další jménem Juodojo rago pusiasalis[4]) a jeden dosti protáhlý záliv, jménem Plavėjų įlanka neboli Kopta. Záliv je zpočátku asi 1 km široký, vybíhá směrem k jihu a pozvolna se návevkovitě zužuje. U vsi Plavėjai se stáčí k východu, zužuje se na necelých 200 m a dále se pozvolna rozšiřuje až na 400 m. Celková délka zálivu je přes 3,5 km; na jeho konci se vlévá nevýznamný přítok, přinášející vody z nedalekého menšího jezera.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Jezero je pronajato firmě UAB „Abramis”, Justiniškių g. 95-19, Vilnius, která vydává povolení k rybaření a poskytuje další informace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Luodis na litevské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]