Žralok bělavý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxŽralok bělavý
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN

téměř ohrožený
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaparyby (Chondrichthyes)
Nadřádžraloci (Selachimorpha)
Řádobrouni (Lamniformes)
Čeleďmodrounovití (Lamnidae)
Rodžralok (Carcharhinus)
Binomické jméno
Carcharhinus leucas
(Müller a Henle, 1839)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žralok bělavý, nazývaný též jako žralok býčí (Carcharhinus leucas) je mohutný a velký druh žraloka dlouhý až 2,1 m a s hmotností kolem 90 kg. Samice bývají větší: dlouhé 3,49 m s hmotností až 318 kg. Má zaokrouhlý masivní nosec, velké žeberní štěrbiny a velkou hřbetní ploutev. Tělo má zvrchu zbarvené šedé, břicho je bílé.

Rozšíření

Obývají obyčejně teplé, mělké vody podél pobřeží, případně pak řeky. V moři se pohybuje v oblasti do hloubky 150 m, ale obvykle nepřesáhne hranici 30 m. V Atlantském oceánu se nalézá od Massachusettsu, jižní Brazílie až po Maroko a Angolu. V Indickém oceánu obývá území od Jižní Afriky po Keňu, Indii, Vietnam a Austrálii. Velká část celkové populace žraloků bělavých žije u pobřeží nebo v řekách Austrálie. Odhaduje se, že u pobřeží Brisbanu v Austrálii žije více jak 500 žraloků bělavých. Na rozdíl od většiny ostatních mořských žraloků dokáže tento druh po určitou dobu žít ve sladké vodě. Často je viděn v oblastech řek, které jsou značně vzdálené od moře, často se tak děje v Amazonce.

Potrava

Loví samotářsky a jeho kořistí se obvykle stávají ryby, jiní žraloci, delfíni, želvy, ptáci, měkkýši, korýši a dokonce i savci žijící na souši. Žralok bělavý celosvětově proslul svým nepředvídatelným, často velice agresivním chováním, které vyústilo k názoru, že žraloci bělaví pobývající v mělkých vodách jsou často nebezpečnější člověku než ostatní druhy žraloků v témže prostředí. Navíc několik útoků žraloků bělavých na lidech byly mylně přisuzované jiným druhům žraloků, zvláště pak žraloku bílému a tygřímu. Několikrát se tak stalo i ve filmu Čelisti. Jsou vysoce území a neváhají zaútočit na každého živočicha - včetně člověka - který vstoupí na jeho území. V několika zemích, zvláště pak v Indii představuje žralok bělavý opravdu velké nebezpečí a může za úmrtí nebo napadení mnoha lidí. Nepohrdne ani mrtvolou.

Rozmnožování

Žraloci bělaví se rozmnožují v létě, často v poloslaných vodách v ústí řek. Po zhruba roční březosti rodí samice až 13 mláďat (jsou živorodí). Mláďata jsou po narození zhruba 70 cm dlouhá a pohlavní dospělosti dosahují v 10 letech života. Mezi mláďaty se často projevuje kanibalismus.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bull shark na anglické Wikipedii. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu žralok bělavý na Wikimedia Commons