Živá knihovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Živá knihovna (s podtitulem Nesuď knihu podle obalu) je speciální typ knihovny, kde jsou namísto knih půjčováni lidé. Tyto živé knihy jsou „čteny" pomocí rozhovorů a tím je odkrýván jejich osud. Osobnosti, které se v živé knihovně nachází, mají různé příběhy. Většinou se jedná o zástupce nejrůznějších menšin, se kterými se pojí také množství předsudků. Jsou to například lidé s jinou etnickou příslušností, sexuální orientací, náboženstvím, zdravotním stavem, životním stylem apod.

Tento projekt vznikl v Dánsku v roce 2001, velmi silně jej začaly šířit členské státy Rady Evropy a v České republice je v roce 2007 poprvé uvedla Jana Tikalová, ředitelka neziskové organizace OPIM.

Timto konceptem se inspirovaly nejrůznější neziskové organizace s cílem odbourat předsudky a stereotypy spojené s danými menšinami. Živé knihovny pořádá nadále OPIM a to především ve školách, ale například i lidskoprávní organizace Amnesty International v rámci svého vzdělávacího projektu.[1]

Poslání Živé knihovny[editovat | editovat zdroj]

Živá knihovna má odbourat předsudky a stereotypy vůči menšinám. Návštěvníci knihovny získají osobní zkušenost se zástupci menšin, seznámí se s jejich příběhem a s problémy a bariérami, které musí tito lidé denně překonávat.

Historie Živé knihovny[editovat | editovat zdroj]

Myšlenka Živé knihovny přišla z Dánska. Nevládní hnutí mládeže Stop the Violence zorganizovalo první Živou knihovnu v roce 2000 na festivalu Roskilde Music Festival. Živými knihami i čtenáři byli návštěvníci festivalu.

Česká premiéra Živé knihovny se uskutečnila v červnu 2007 na festivalu United Island of Prague v Praze a také na letním festivalu Music in the park ve Stromovce. Knihovnu zde pořádala Organizace na podporu a integraci menšin (OPIM).

Živou knihovnu pak následně realizovaly také další neziskové organizace, například Nesehnutí nebo LOS - Liberecká občanská společnost. V současné době pořádá pravidelně Živé knihovny krom výše uvedených i organizace Amnesty International, v rámci svého vzdělávacího projektu FAIR PLAY – Studenti za rovnoprávnost.[2] Projekt je určený žákům a studentům základních a středních škol a nízkoprahovým klubům. Živé knihovny Amnesty International probíhají v Praze, Brně, Ústí nad Labem, Ostravě a také na Slovensku. V červnu 2014 Amnesty International organizovala také veřejnou Živou knihovnu na romském festivalu Ghettofest v Brně.[3] LOS – Liberecká občanská společnost patří mezi nejčastější realizátory této metody v rámci dílčích projektů i mimo ně. Celkem již zapojila více než 200 knih a oslovila tak přes 2.000 čtenářů, mezi nimiž byli především žáci základních a středních škol.[4]

Živé knihy[editovat | editovat zdroj]

Mezi osobnosti, které představují živé knihy, patří například cizinci, uprchlíci, muslimové, Romové, vozíčkáři, nevidomí, homosexuálové, vegani, aktivisté za práva zvířat, bezdomovci apod.

Knihy, čtenáři a knihovníci[editovat | editovat zdroj]

V knihovně je možné se setkat se třemi různými funkcemi.

„KNIHY" jsou originální a jedinečné osobnosti, které prezentují svůj životní osud a zkušenosti. Nejprve kniha vypráví čtenářům svůj příběh a následně probíhá diskuze.

„ČTENÁŘI" jsou ti, kteří naslouchají "knihám". Díky osobním rozhovorům se dozví informace o životě menšin. Mohou se knih zeptat na cokoliv, ale vždy s respektem a slušností.

„KNIHOVNÍCI" se starají o knihy a čtenáře, aby vše fungovalo, co nejlépe. Asistují, evidují čtenáře a pomáhají jim s výběrem knih. Tuto funkci zastávají pracovníci a dobrovolníci organizací, které danou knihovnu pořádají.

Jak probíhá Živá knihovna[editovat | editovat zdroj]

Čtenář Živé knihovny se musí registrovat a seznámit se s výpůjčními pravidly. Následně si vybere z katalogu knih tu, která ho zajímá. V katalogu jsou uvedené krátké knižní anotace. Poté si po stanovenou dobu může s knihou popovídat a vyslechnout si její příběh. Čtení může probíhat jednotlivě i v malých skupinách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.amnesty.cz [online]. [cit. 2014-11-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-11-02. 
  2. Archivovaná kopie. www.amnesty.cz [online]. [cit. 2014-11-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-01-01. 
  3. Archivovaná kopie. www.ghettofest.cz [online]. [cit. 2014-11-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-11-02. 
  4. FERDAN, Antonín. Živá knihovna - manuál pro pedagogy [online]. Liberec: LOS - Liberecká občanská společnost, z. s., 2014 [cit. 2017-09-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-08.