Žeželjův most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žeželjův most
Most poničený střelami Tomahawk
Most poničený střelami Tomahawk
Základní údaje
Stát Srbsko
Přes Dunaj
Otevřen 1961
Souřadnice
Mapa
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mosty Nového Sadu – třetí uvedený (vpravo) je Žeželjův most
Most v únoru 2018.

Žeželjův most (srbsky v cyrilici Жежељев мост, v latince Žeželjev most, maďarsky Žeželj-híd) je most přes řeku Dunaj v Novém Sadě. Z celkových tří novosadských mostů je třetí po proudu řeky. Slouží pro silniční i železniční dopravu. Spojuje město Novi Sad s Petrovaradínem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rozhodnutí o dalším mostě v Novém Sadu padlo v roce 1955. Most byl budován v letech 19571961[1] podle návrhů inženýra Branka Žeželja. Ve své době se jednalo o unikátní konstrukci z předpjatého betonu (první svého druhu v Evropě a druhá na světě). Během stavby vznikly nejprve dva oblouky se středovými pilířem, nacházejícím se v ose řeky Dunaje. Na oblouky byla později zavěšena vozovka, kterou uprostřed rozdělovala železniční trať. Stavbu mostu ohrožovaly i ledy, tvořící se v zimě na Dunaji, které musely likvidovat jednotky Jugoslávské lidové armády.

Kombinované využití mostu vyvolávalo v době jeho výstavby obavy, zdali stavba ustojí zátěž vlaků i automobilů. Proto se Žeželj rozhodl pod rozestavěným mostem při zatěžovací zkoušce projet na lodi, aby tak dokázal pevnost svého díla.[2] Na zatěžovací zkoušce byl na most postaven vlak o hmotnosti 404 tun a 38 nákladních automobilů, naložených pískem o celkové hmotnosti 284 tun.

Slavnostně byl most otevřen dne 23. října 1961 na Den osvobození za přítomnosti svazového sekretáře pro dopravu, Marina Cetiniće a primátora města Bože Melkuse. Okamžiku otevření mostu bylo přítomno 60 000 občanů.

Most se stal v průběhu let symbolem města Novi Sad. Nesl název Most Bratrství a jednoty (srbochorvatsky Most bratstva i jedinstva/Мост братства и јединства)[3] Několik nadšenců dokonce přejelo po obloucích mostu na motocyklu. Most byl zničen v roce 1999 spolu s dalšími mosty ve městě během bombardování Jugoslávie v roce 1999. Bombardován byl celkem dvanáctkrát; nakonec byl zničen dne 12. dubna 1999. Tím bylo také přerušené železniční spojení města Subotica s Bělehradem a rovněž i celého Nového Sadu.

V roce 2000 byl původní most nahrazen provizorní konstrukcí (Most Boška Peroševiće). Obnova původního mostu podle plánů z 50. let byla zahájena v roce 2011[zdroj?] Dokončen měl být v roce 2016.[4] Dlouhodobě trvající výstavbu mostu provázely problémy s financováním a politické střety. Podle původních plánů měl být dokončen již v roce 2013[5] Stavbu mostu financuje Evropská unie společně s městem Novi Sad, autonomní oblastí Vojvodina a Železnicemi Srbije.[6] Celkové náklady na výstavbu mostu dosáhly 50 milionů €, z nichž velkou část poskytla v rámci ekonomické pomoci právě EU.[7]

Předpokládané zprovoznění mostu se mělo uskutečnit v dubnu 2018.[8] Provoz na mostě byl zahájen 7. dubna 2018. V říjnu téhož roku bylo zahájeno rozebírání původního mostu, který se na tomto místě nacházel dříve.[9]

Reference[editovat | editovat zdroj]