Šejdračkovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxŠejdračkovité
alternativní popis obrázku chybí
Šejdračka bahenní (Zannichellia palustris)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné - (Liliopsida)
Řádžabníkotvaré (Alismatales)
Čeleďrdestovité (Potamogetonaceae)
Rody vyskytující se v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šejdračkovité (Zanichelliaceae Lindl.) je bývalá čeleď jednoděložných rostlin podle starších taxonomických systémů. Nový Systém APG II ji včleňuje do čeledi rdestovitých (Potamogetonaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalé vodní byliny, převážně s oddenky. Rostou v sladkých až brakických vodách, koření ve dně, listy i květy jsou ponořené. Jsou to obvykle jednodomé rostliny s jednopohlavnými květy, vzácněji dvoudomé. Listy jsou jednoduché, přisedlé, střídavé až skoro vstřícné nebo v přeslenech, často dvouřadě uspořádané, s listovými pochvami či bez nich. Okraje listových pochev jsou volné. Čepele listů jsou celistvé, čárkovité 1 nebo 3-žilné, se souběžnou žilnatinou. Květy jsou dosti redukované, jednotlivé nebo uspořádané do květenství, vrcholíků. Okvětí je velmi zakrnělé nebo zcela chybí, pokud je vyvinuto, jedná se o 3 srostlé okvětní lístky v 1 přeslenu, tvořící bazální kápovitou strukturu. V samčích květech je zdánlivě 1 tyčinka, někdy se jedná ale o 2-3 srostlé tyčinky. Opylování se provádí pomocí vody. Gyneceum je složeno z 1-9 plodolistů, je monomerické nebo apokarpní, semeník je svrchní. Plod je suchý, pukavý nebo nepukavý, většinou nažka, vzácněji měchýřek, plod jednotlivý nebo v souplodí.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Jsou známy asi 4 rody a asi 6-12 druhů, které jsou rozšířeny skoro po celém světě, od chladného pásu po tropy.

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Althenia, Lepilaena, Pseudalthenia, Vleisia, Zannichellia

V ČR roste v volné přírodě pouze 1 druh: šejdračka bahenní (Zannichellia palustris). Je to druh značně variabilní, je rozlišováno více poddruhů. Šejdračka bahenní je vodní rostlina, která roste od nížin do podhůří.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Květena ČR: 8 nebo 9 díl

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]