Šachový svaz České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šachový svaz České republiky
ZkratkaŠSČR
PředchůdceČeskoslovenský šachový svaz
Vznik24. února 2000
Typnárodní sportovní svaz
Právní formaspolek
ÚčelŠachy
SídloČeskoČesko Česko
MístoZátopkova 100/2, Praha 6 - Strahov, 160 17
PůsobnostČesko
Úřední jazykčeština
Předseda VV ŠSČRDr. Martin Petr
PrezidentViktor Novotný
Mateřská organizaceMezinárodní šachová federace
PřidruženíČOV, ČUS
Oficiální webwww.chess.cz
Dřívější názevČeskomoravská šachová federace (ČMŠF)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šachový svaz České republiky (ŠSČR) je organizace, která "je organizátorem a představitelem šachu na území České republiky".[1]

Účel[editovat | editovat zdroj]

Organizační formou jde o občanské sdružení, sídlem ŠSČR je Praha. Mezi cíle ŠSČR podle jeho stanov patří „péče o komplexní rozvoj šachu jako sportovní disciplíny ve všech jeho formách na území České republiky, péče o důstojnou reprezentaci českého šachu na mezinárodním poli a péče o propagaci a popularizaci šachu“.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Šachový turnaj pořádaný ŠSČR ve Vlašském špitále na Malé Straně v Praze, srpen 2019

ŠSČR byl prvně založen hned po rozpadu Československa roku 1993, ale již od svého počátku musel čelit silným odstředivým tendencím vyvolaným předcházející centralizací v řízení tělovýchovy za komunistického režimu. Již roku 1990 byl založen Slovenský šachový zväz a Moravskoslezský šachový svaz (MSŠS) a jako reakce na to i Český šachový svaz (ČŠS). Po roce 1993 se sice ČŠS a MSŠS formálně sloučily do jedné organizace (do ŠSČR), ale mezi oběma svazy probíhaly ostré kompetenční spory. Marným pokusem o řešení nahromaděných problémů bylo přejmenování ŠSČR na Českomoravskou šachovou federaci (ČMŠF) na společné konferenci obou svazů 13.-14. února 1999 ve Znojmě. Situace došla tak daleko, že v roce 2000 pohrozila FIDE ČMŠF pozastavením členství pro nezaplacení finančních závazků. Řešení téměř patové situace přinesla až decentralizace řízení do krajských šachových svazů, jejichž delegáti na konferenci v Rybitví 23.-24. února zrušili oba dva územní svazy i ČMŠF a rozhodli o vzniku nové jednotné organizace, opět pod názvem Šachový svaz České republiky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stanovy Šachového svazu České republiky, článek 1 $1. www.chess.cz [online]. [cit. 2007-06-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-11. 
  2. Stanovy Šachového svazu České republiky, článek 2 $1. www.chess.cz [online]. [cit. 2007-06-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-11. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]