Český horolezecký svaz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Český horolezecký svaz
ZkratkaČHS
PředchůdceKlub alpistů československých (KAČs)
Vznik1993
Typnárodní sportovní svaz
Právní formaspolek
ÚčelHorolezectví, Skialpinismus, Sportovní lezení, Závodní lezení, Drytooling
SídloČeskoČesko Česko
MístoNádražní29/21, Praha 5
PůsobnostČesko
Úřední jazykčeština
Členové18 000
Generální tajemníkBožena Valentová
PředsedaJan Bloudek
1. místopředsedaMarek Klíma
2. místopředsedaPetr Resch
Klíčové osobyvýkonný výbor
Hlavní orgánvalná hromada
Mateřská organizaceUIAA
PřidruženíIFSC, ISMF, ČUS, ČOV
Rozpočet8 000 000
Oficiální webhorosvaz.cz
Datová schránkamdbqgbk
Dřívější názevHorolezecký svaz
IČO00460001 (VR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Český horolezecký svaz (ČHS, anglicky: Czech Mountaineering Association) je spolek, jehož hlavním smyslem existence je podpora horolezectví ve všech jeho formách a disciplínách včetně skialpinismu, prosazování a zastupování zájmů svých členů ve vztahu k jiným horolezeckým organizacím, orgánům ochrany přírody, veřejné správy apod. a celkové vytváření podmínek pro to, aby se tento sport mohl v ČR rozvíjet na rekreační i špičkové úrovni. Mezi disciplíny horolezectví patří alpinismus, sportovní lezení, soutěžní lezení, tradiční lezení, ledolezení / drytooling a bouldering.

ČHS každoročně vyhodnocuje nejlepší výkony českých sportovců ve výše zmíněných disciplínách a uděluje ocenění Výstupy roku.

Většina členů ČHS, kterých je v současnosti (2020) téměř 18 000 a jsou sdruženi převážně do více než 400 horolezeckých oddílů, se horolezectví a dalším blízkým disciplínám věnuje ve volném čase. Profesionálové jako Adam Ondra patří ve svých disciplínách k absolutní světové špičce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Český horolezecký svaz byl založen v roce 1990 a navázal tak na činnost horolezeckých organizací, které na území ČR působily dříve. Předchůdci ČHS byly například Český odbor Slovinského planinského družstva (1897–1914) nebo Klub alpistů československých (KAČs, založen 1924). V 50. letech byl KAČs spolu s dalšími horolezeckými spolky (horolezecký odbor Klubu českých turistů...) a slovenským spolkem IAMES (JAMES) "včleněn" po různých peripetiích do ČSTV (Československého svazu tělesné výchovy a sportu, od roku 1990 Českého svazu tělesné výchovy) jako Horolezecký svaz. Po rozdělení Československa v roce 1993, vznikl v České republice Český horolezecký svaz.

Oblasti činnosti[editovat | editovat zdroj]

Činnost ČHS zajišťují především odborné komise a je zaměřena na čtyři hlavní oblasti: sport, vzdělávání, skalní oblasti, mládež.

 • Centrální vrcholová komise
 • Metodická komise
 • Komise soutěžního lezení
 • Komise soutěžního ledolezení
 • Komise závodního skialpinismu
 • Komise tradičního skialpinismu
 • Komise alpinismu
 • Komise mládeže

Sport[editovat | editovat zdroj]

Mezi hlavní činnosti patří organizace lezeckých / skialpinisických soutěží, sestavení a zajištění reprezentací ČR (reprezentace v soutěžním lezení, reprezentace závodního skialpinismu, reprezentace soutěžního ledolození / drytoolingu, reprezentace alpinismu). Disciplínami soutěžního lezení jsou lezení na obtížnost, lezení na rychlost, bouldering a kombinace. Kombinace je pro rok 2020/2021 zahrnuta mezi olympijské sporty. Na mezinárodní úrovni soutěžní lezení zastřešuje Mezinárodní federace sportovního lezení - IFSC. Skialpinismus se dělí na turistickou, extrémní a závodní formu. Závodní skialpinismus zastřešuje na mezinárodní úrovni Mezinárodní skialpinistická federace - ISMF. Soutěžní ledolezení / drytooling zahrnuje dvě disciplíny - lezení na obtížnost a lezení na rychlost na mezinárodní úrovni je zastřešeno Mezinárodní federací alpinismu - UIAA. Stejnou organizací je zastřešen také alpinismus zahrnující široké spektrum činností v horský terénu velehorského rázu. ČHS vede tříletý výcvikový program Sokolíci, který vychovává mladé talentované lezce se zájmem o big wally a lezení v horách.

Skály[editovat | editovat zdroj]

ČHS vytváří vhodné podmínky pro provozování horolezectví na skalách České republiky, vyjednává povolení lezení s orgány ochrany přírody a s vlastníky pozemků, dohlíží na dodržování pravidel a podmínek lezení, eviduje lezecké oblasti a cesty, provádí školení osazování jištění a dle možností provádí namátkovou kontrolu a případnou údržbu jištění. Prostřednictvím databáze Skály ČR informuje veřejnost o existujících horolezeckých výstupech a aktuálních pravidlech a omezeních horolezecké činnosti. Činnosti týkající se skalních oblastí zajišťuje Centrální vrcholová komise, oblastní vrcholové komise a dobrovolní správci skal.

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Jednotlivé komise ČHS organizují otevřené vzdělávací a metodické akce pro členy ČHS i pro širokou lezeckou veřejnost, školení a výcviky instruktorů pro oblast horolezectví a stavění lezeckých cest. ČHS dále uděluje certifikát Garantované horoškoly ČHS horoškolám, jejichž výuka odpovídá standardům ČHS.

Mládež[editovat | editovat zdroj]

ČHS se dlouhodobě věnuje podpoře mládeže, která má zájem o horolezectví. Hlavním nástrojem práce s mládeží je Síť klubů mládeže Archivováno 24. 11. 2020 na Wayback Machine..

Ocenění horolezců[editovat | editovat zdroj]

Čestný člen Českého horolezeckého svazu[editovat | editovat zdroj]

Titul je udělován rozhodnutím Valné hromady za celoživotní horolezecké výkony, kterými se horolezci zapsali do dějin českého nebo československého horolezectví. Titul lze udělit žijící osobě nebo in memoriam, výjimečně se uděluje též zahraničním osobám.[1]

Další ocenění ČHS[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní ocenění[editovat | editovat zdroj]

Dřívější ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Seznam čestných členů na stránkách ČHS. www.horosvaz.cz [online]. [cit. 2015-12-14]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-01-14. 
 2. Stejskal a Procházka starší - Čestní členové ČHS 2024
 3. Stejskal a Procházka starší - Čestní členové ČHS 2024

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Ročenka ČHS (2009-)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]