Řepkový olej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řepkový olej
Kvetoucí řepka olejka
Kvetoucí pole řepky olejky

Řepkový olej se získává ze semen rostliny řepky olejky. V současnosti pěstované odrůdy mají minimální obsah škodlivé kyseliny erukové. Na americkém kontinentě bývá nízkoeruková varianta řepkového oleje označována jako Canola. Tento název je akronymem vzniklým spojením "Can" (odvozeno z Canada) a "OLA" (s významem "Oil, low acid"). Cílem bylo rozlišit původní řepkový olej s vysokým obsahem kyseliny erukové od moderních nízkoerukových variant. Občas se můžeme setkat s nesprávným překladem do češtiny (kanolový olej). Olej se získává ze semen obvyklým způsobem: lisováním, případně extrakcí. V obchodní síti je nejčastěji k dostání olej rafinovaný. Méně často se můžeme setkat s olejem surovým, lisovaným za studena. Získaný olej se používá při výrobě mnoha potravin např. majonéz, tatarských omáček a rostlinných tuků. Olej je vhodný i na smažení. Dále se používá též do salátů či nálevů. Rozšířené je použití i pro technické účely. Methylestery vyrobené z řepkového oleje se používají jako biopalivo do vznětových motorů, kde nahrazují tradiční fosilní palivonaftu. Je to nejpoužívanější rostlinný olej.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Řepkový olej obsahuje velmi málo nasycených mastných kyselin a naopak významné množství mononenasycených i esenciálních omega-6 a omega-3 mastných kyselin.[1]

Nasycené mastné kyseliny (SAFA):

Mononenasycené mastné kyseliny (MUFA):

Polynenasycené mastné kyseliny (PUFA):

Význam řepkového oleje z hlediska výživy[editovat | editovat zdroj]

Řepkový olej má řadu nutričních předností. Z běžně používaných olejů má nejnižší obsah SAFA. Z hlediska obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin patří k nejvýznamnějším zdrojům rostlinného původu této skupiny MK. Používání řepkového oleje v potravinářském průmyslu (například výroba margarinů, majonéz) i k přímé spotřebě v domácnostech je v souladu se současnými trendy ve výživě – snižování konzumace nasycených mastných kyselin a jejich efektivní záměny za polynenasycené mastné kyseliny.

Vliv konzumace řepkového oleje na lidské zdraví byl testován v celé řadě intervenčních studií. Pokud řepkový olej nahradil ve stravě jiné tuky s vyšším podílem SAFA, byly zjištěny pozitivní změny hladiny krevních lipidů, které působí jako rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění. Podle zdravotního tvrzení schváleného Americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) může „konzumace asi 1 a půl polévkové lžíce (19 g) nízkoerukového řepkového oleje denně snížit riziko vzniku ischemické choroby srdeční vzhledem k obsahu nenasycených mastných kyselin v řepkovém oleji. Pro dosažení tohoto účinku by měl řepkový olej nahradit srovnatelné množství nasycených mastných kyselin, aniž by se zvýšil celkový denní příjem energie.“[2].

Z hlediska evropské legislativy (nařízení (ES) č. 1924/2006) splňuje řepkový olej parametry výživových tvrzení pro vysoký obsah nenasycených mastných kyselin (více než 70 %) a má rovněž vysoký obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin (obsah kyseliny α-linolenové vyšší než 0,6 g na 100 g a 100 kcal). Díky těmto parametrům a vyššímu obsahu kyseliny linolové než 1,5 g na 100 g a 100 kcal lze na řepkový olej aplikovat schválená zdravotní tvrzení:

 • „Kyselina linolová přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.“
 • „Kyselina α-linolenová přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi.“
 • „Nahrazení nasycených tuků nenasycenými tuky ve stravě přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi“ (nařízení Komise (EU) č. 432/2012).

Zdravotní přínos konzumace řepkového olej je přímo zmíněn v řadě výživových doporučeních renomovaných odborných společností, např. i v doporučeních pro obyvatele USA[3]. Německá společnost pro výživu (DGE) sestavila trojrozměrnou potravinovou pyramidu, jejíž součástí je i samostatná speciální pyramida pro tuky a oleje[4]. Řepkový olej leží v základně pyramidy, to znamená, že by měl být konzumován nejčastěji. Oleje a tuky ve vyšších patrech pyramidy by měly být ve stravě omezovány.

Dozrávající řepka olejka

Další vlastnosti řepkového oleje[editovat | editovat zdroj]

Šešule (plody) a semena řepky olejky

Řepkový olej vedle příznivého složení mastných kyselin obsahuje rovněž další biologicky aktivní látky, zejména rostlinné steroly a tokoferoly.

Řepkový olej je u části populace (hlavně u starší generace) vnímán jako olej podřadné kvality. Tento názor souvisí s vysokým obsahem dieteticky nevhodné kyseliny erukové, které byla v minulosti hlavní složkou oleje. Původní, značně vysoký obsah kyseliny erukové (cca 45 %) byl však úspěšným šlechtěním v 70. letech dvacátého století velmi výrazně snížen[5]. Od roku 1975 se v České republice pěstují tzv. bezerukové odrůdy řepky. Obsah kyseliny erukové v jejich oleji nesmí být podle evropské legislativy vyšší než 2 %[6]. Reálné hodnoty se však pohybují nejčastěji na úrovni několika desetin procenta a kyselina eruková je v takto nízkém obsahu pro lidské zdraví naprosto neškodná. Tato změna údajně nebyla dostatečná v případě krmiv pro hospodářská zvířata. Ta prý proto nemohou dostávat řepkové šroty a pokrutiny v míře obvyklé jako u sójových šrotů či pokrutin, protože jim působí trávicí obtíže. Příčinou omezeného použití pokrutin v krmivech není řepkový olej, ale glukosinoláty, které patří mezi antinutriční látky[7]. Řepkový olej a pěstování řepky obecně provází řada mýtů. Ty byly postupně sbírány a vysvětleny v brožuře[8].

Využití řepkového oleje pro technické účely[editovat | editovat zdroj]

Podstatná část řepkového oleje v České republice se zpracovává na methylestery mastných kyselin (MEŘO – methylestery řepkového oleje), které jsou dle požadavků legislativy přimíchávány do motorové nafty v množství 5,75 %. Část spotřebitelů má řepkový olej zafixován jako surovinu pro technické účely a nezná složení řepkového oleje a tím ani jeho význam z hlediska výživy. Zpracování řepkového oleje pro technické účely je zcela oddělená technologie a rozhodně by neměla snižovat významnou roli řepkového oleje pro účely výživy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. SUCHÁNEK, Pavel. Řepkový olej, český král olejů [online]. 2008-03-23 [cit. 2010-10-28]. Dostupné online. 
 2. Canola oil gets FDA heart health claim (foodnavigator-usa.com)
 3. Výživová doporučení pro obyvatele USA
 4. Německá pyramida pro tuky a oleje. www.dge.de [online]. [cit. 2021-03-25]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-04-03. 
 5. MF2734 Great Plains Canola Production Handbook (usda.gov)
 6. Nařízení (ES) č. 1881/2006 v platném znění
 7. Katalog krmiv - Glukosinoláty. web2.mendelu.cz [online]. [cit. 2021-03-25]. Dostupné online. 
 8. Mýty a fakta o řepce a řepkovém oleji
Sklizeň řepky olejky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]