Čtyřhranka Fleckerova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxČtyřhranka Fleckerova
alternativní popis obrázku chybí
Čtyřhranka Fleckerova ve vodě
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenžahavci (Cnidaria)
Třídačtyřhranky (Cubozoa)
ČeleďChirodropidae
Rodčtyřhranka (Chironex)
Binomické jméno
Chironex fleckeri
Southcott, 1956
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čtyřhranka Fleckerova (Chironex fleckeri; Southcott, 1956) či čtyřhranka smrtelná nebo také mořská vosa[1] je smrtelně jedovatý druh mořské medúzy z čeledi Chirodropidae obývající příbřežní vody okolo Austrálie v období od října do května. Jedná se o medúzu, která má horní část zvonu velkou do 25 centimetrů, a proto je velice snadné ji ve vodě přehlédnout. Z těla medúzy ale sahají až 3 metry[1] dlouhá tenká lepkavá chapadla vybavená množstvím žahavých buněk. Při kontaktu těchto žahavých buněk s lidskou kůži následuje silná palčivá bolest doprovázená otokem a ve velkém množství případů i šokem, což někdy vede k utonutí plavce.[2]

První pomoc[editovat | editovat zdroj]

Kardiotoxin čtyřhranky patří k nejsilnějším jedům na této planetě (udává se, že jed dospělého exempláře stačí na usmrcení 60 dospělých lidí) a na rychlé pomoci závisí život postižených. Při zasažení čtyřhrankou je nutné polít zasažené plochy vinným octem (je k dispozici na všech australských plážích[3]), zavolat místní tísňovou linku 000 a provádět vnější kardiopulmonální resuscitaci. Zasažená místa je třeba natřít pudrem, nechat ho zaschnout a opatrně sloupnout. První pomoc neznamená, že je postižený mimo ohrožení života, takže specializovaná pomoc je nezbytná.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Biolib.cz - čtyřhranka Fleckerova [online]. [cit. 2009-07-12]. Dostupné online. 
  2. Box Jellyfish - Čtyřhranka Fleckerova (čtyřhranka smrtelná) (Chironex fleckeri) [online]. [cit. 2009-07-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-06-25. 
  3. Čtyřhranka smrtelná na go.australia.cz [online]. [cit. 2002-07-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-14. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]