Čivavská poušť

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čivavská poušť
Čivavská poušť v Texasu
Čivavská poušť v Texasu

Rozloha 362 000 km²

Světadíl Severní Amerika
Stát Mexiko, Spojené státy americké
Poloha Čivavské pouště na mapě Severní Ameriky
Poloha Čivavské pouště na mapě Severní Ameriky
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čivavská poušť (anglicky Chihuahuan Desert, španělsky Desierto de Chihuahua) je poušť, která pokrývá část Mexika a Spojených států amerických, kde se nachází v části západního Texasu, v jižním Novém Mexiku a v jihovýchodní Arizoně. V Mexiku zaujímá severní a střední část Mexické plošiny ohraničené na západě pohořím Sierra Madre Occidental a na východě severní částí pohoří Sierra Madre Oriental. Pokrývá severní oblast státu Chihuahua a většinu státu Coahuila, ale zasahuje také do států Durango, Zacatecas a Nuevo León. S rozlohou asi 362 000 km² je Čivavská poušť třetí největší pouští na západní polokouli a po Velké pánvi druhá největší v Severní Americe.[1]

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Poušť leží ve srážkovém stínu pohoří Sierra Madre Occidental a Sierra Madre Oriental, která brání pronikání vlhkosti od Tichého oceánu a Mexického zálivu. Srážky se objevují během jednoho období v létě a na počátku zimy.[2] Většina letních srážek spadne od konce června do začátku října během severoamerického monzunu, který přináší vlhký vzduch z Mexického zálivu.[2][3] Vzhledem ke vnitrozemské poloze a vyšší nadmořské výšce od 600 do 1675 metrů má Čivavská poušť v létě mírnější podnebí než Sonorská poušť na západě. I přes to červnové denní teploty dosahují 35–40 °C. V zimě se občas objevují mrazy, a v severních oblastech se mohou vyskytovat dokonce sněhové bouře.[3] Roční úhrn srážek se pohybuje v rozmezí 150–400 mm.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chihuahuan Desert na anglické Wikipedii.

  1. The New York Times Almanac. Příprava vydání John W. Wright. New York: Penguin Books, 2007. ISBN 0-14-303820-6. S. 456. (anglicky) 
  2. a b The Chihuahuan Desert [online]. New Mexico State University [cit. 2017-04-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-12-27. (anglicky) 
  3. a b Chihuahuan Desert [online]. National Park Service [cit. 2017-04-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Southern North America: Northern Mexico into southwestern United States [online]. World Wildlife Fund [cit. 2017-04-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]