Červenohorské sedlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Červenohorské sedlo z vrcholu sjezdovky na severozápadním svahu, v pozadí Velký Klínovec
Červenohorské sedlo na sklonku léta – pohled na severozápad ze sjezdovky na svahu Velkého Klínovce. Úplně v pozadí vrchol Červené hory

Červenohorské sedlo je oblíbené lyžařské středisko severní Moravy v pohoří Hrubý Jeseník. Nachází se ve výši 1013 m na trase významného silničního přechodu (silnice I/44) a tvoří historickou hranici mezi Moravou a Českým Slezskem.

Leží asi šest km severně od obce Kouty nad Desnou, konečné železniční tratě 293, odkud je zřízena kyvadlová doprava na sedlo.

Areál Červenohorské sedlo je významným střediskem sjezdového lyžování na severní Moravě. Je zde celkem sedm vleků a čtyři sjezdovky, které mají nadmořskou výšku od 862 do 1164 m. Jsou zde výborné sněhové podmínky, zimní sezóna trvá od poloviny prosince až do konce března. Areál se sjezdovkami je rozdělen na severní (prudší) a jižní (mírnější) svahy.

Z Červenohorského sedla vede upravovaná běžecká trasa na Praděd – přes Petrovku a chatu Švýcárnu. Druhá běžecká trasa vede k bývalé chatě Vřesová studánka, odkud lze již bez upravené stopy pokračovat přes Červenou horu na Keprník a Šerák. Tato trasa je značena v bezlesých úsecích tyčovým značením, které ovšem není příliš kvalitní.

Již v polovině 19. století stál v sedle zájezdní hostinec, dnes je zde hotel, restaurace a několik chat poskytujících ubytování v apartmánech.

Protože silnice překonává od Domašova i od Koutů nad Desnou nahoru na sedlo značné převýšení, je v zimních měsících často nesjízdná, či sjízdná jen se sněhovými řetězy. Proto probíhá rekonstrukce a rozšíření této silnice.

Externí odkazy

Šablona:Geo cz