Červencový sloup

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Červencový sloup
Červencový sloup směrem od Bassin de l'Arsenal
Červencový sloup směrem od Bassin de l'Arsenal
Základní údaje
Rok vzniku Desetiletí od 1830
Kód památky PA00086253
Umístění
Stát FrancieFrancie Francie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Červencový sloup (francouzsky Colonne de Juillet) je pamětní sloup na náměstí Place de la Bastille v Paříži. Upomíná na Červencovou revoluci v roce 1830, která vedla k pádu Karla X. a nastolení konstituční monarchie v čele s Ludvíkem Filipem, tzv. Červencové monarchie. Nebyl tedy vztyčen na památku Francouzské revoluce z roku 1789, jak se někdy mylně prezentuje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Již v roce 1792 se uvažovalo o vybudování pomníku na místě zbořené Bastily. Na tomto místě byla během Prvního císařství vybudována okrouhlá fontána, v jejímž středu stála socha slona. Jednalo se pouze o sádrový model, protože na vybudování skutečné sochy se nenašlo nikdy dostatek finančních prostředků. Konečný projekt sloupu schválil až král Ludvík Filip v roce 1833. Vztyčen byl v roce 1839 a roku 1840 slavnostně odhalen.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pomník byl inspirován Trajánovým sloupem v Římě. Technickou stránkou projektu byl pověřen architekt Jean-Antoine Alavoine a výzdobu provedl architekt Louis Duc. Celková výška sloupu činí 46,3 m. Červencový sloup spočívá na kruhovém podstavci se základnou z bílého mramoru. Na ní je čtvercový sokl zdobený bronzovými medailony, které představují Červencový kříž (Řád Červencového kříže), hlavu Medusy, Chartu roku 1830 (ústava Červencové monarchie) a Váhy spravedlnosti. Bronzový válec nese jména 504 obětí Červencové revoluce. Vrcholek sloupu je ozdoben pozlacenou bronzovou sochou Augusta Dumonta Duch Svobody (Génie de la Liberté).

V základech sloupu byly vybudovány pohřební komory pro ostatky 504 obětí revolučních dnů roku 1830. Kromě nich sem byla uložena těla téměř 200 obětí revoluce v roce 1848.

Pro slávu francouzských občanů, kteří se ozbrojili a bojovali za obranu občanských svobod v památných dnech 27., 28., 29. července 1830.
— Nápis na patě sloupu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Colonne de Juillet na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]