Bastilský slon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Bastilský slon
Elefant der Bastille.jpg
Základní informace
Sloh novelty architecture
Poloha
Adresa FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bastilský slon (francouzsky Éléphant de la Bastille) je název nedokončené fontány v Paříži, postavené v roce 1808. Nacházela se na místě zbořené Bastily uprostřed dnešního Place de la Bastille, kde stojí Červencový sloup. Nahradila předchozí fontánu Obrody.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Napoleon Bonaparte chtěl nejprve na místě zbořené Bastily vybudovat svůj Vítězný oblouk, v roce 1806 však bylo rozhodnuto o jeho současném umístění na Place de l'Etoile.

Základní kámen kašny na náměstí Place de la Bastille byl položen 2. prosince 1808. Jako architekt byl určen Jean-Antoine Alavoin (1777-1834). Podle císařových představ měl stát uprostřed kruhového bazénu mohutný bronzový slon. Kov na jeho tvorbu měl pocházet z ukořistěných kanónů španělských povstalců. Slon měl stříkat vodu z chobotu a nést sedlo, které by sloužilo jako vyhlídka. Podobný projekt vznikl již v roce 1758 za vlády Ludvíka XV.

Sochař Pierre-Charles Bridan (1766-1836) nejprve vytvořil model ze dřeva a sádry, který byl v roce 1814 provizorně umístěn na okraj náměstí. Po pádu Napoleona byly 4. července 1815 práce na stavbě zastaveny.

V období Restaurace vznikly pro náměstí jiné plány. V úvahu přicházelo sousoší zobrazující únos Európy Diem v podobě býka nebo socha Ludvíka XVIII. jako patrona umění a průmyslu, také slon byl opět zvažován. Během této doby zůstával slon na východní straně náměstí asi v místě dnešní Bastilské opery. Nakonec byl v roce 1840 postaven uprostřed náměstí namísto kašny Červencový sloup. Slon z roku 1814 na náměstí postupně chátral, až 19. června 1846 nařídil prefekt jeho demolici. Do září slon zmizel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elefant der Bastille na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]