Čertovy skály (okres Vsetín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Čertovy skály
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Cert ska 01.JPG
Základní informace
Vyhlášení 30. května 1966
Nadm. výška 450–490 m n. m.
Rozloha 0,32 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Vsetín
Umístění Lidečko
Souřadnice
Čertovy skály
Čertovy skály
Další informace
Kód 2464
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Čertovy skály jsou přírodní památka o celkové rozloze 0,15 ha v obci Lidečko v okrese Vsetín vyhlášená v roce 1966. Předmětem ochrany je ojedinělý výchoz vypreparovaných paleogenních pískovců magurského flyše dokumentující strmé uložení pískovců spodních luhačovických vrstev v podobě svisle nakloněné lavice odhalené erozně denudační činností vody. Nově byla památka vyhlášena Nařízením Zlínského kraje č. 1/2019 z 11. února 2019 s účinností od 8. března 2019.[2]

Geografická poloha a charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Přírodní památka Čertovy skály je výraznou krajinnou dominantou, ležící při severním okraji obce Lidečko v údolí říčky Senice. Jedná se o 150 metrů dlouhou pískovcovo - slepencovou lavici s až 25 metrů vysokými skalními stěnami.[3] Severně od Čertových skal vytváří říčka Senice soutěsku Lomensko, která je předělem mezi Javorníky a Vizovickou vrchovinou.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Zhruba 600 metrů vzdušnou čarou na severozápad se nachází vrchol Kopce (699 m n. m.) s pozůstatky pravěkého hradiště a stejnojmennou přírodní památkou. Severně od skal na úbočí masívu Kopce se nachází několik pramenů a studánek - pramen U Čertových skal, Nad Čertovkama a Ve Vysoké hoře. Asi 2 kilometry východním směrem leží obec Pulčín a zhruba o kilometr dále národní přírodní rezervace Pulčín - Hradisko se známým skalním městem.

Horolezectví[editovat | editovat zdroj]

Čertovy skály jsou velmi známou a oblíbenou horolezeckou lokalitu. Přispívá k tomu mimo jiné i skutečnost, že zdejší pískovec je velmi tvrdý a kompaktní.[3] Celkem je zde vyznačeno horolezeckých 100 cest, od obtížnosti 5 až po 9+.[4]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Přístup ke skalám je velmi snadný. Auto lze zaparkovat přímo pod skalami nebo u nedalekého motorestu. Autobusová zastávka Lidečko, Čertovy skály je od přírodní památky vzdálena zhruba 200 metrů. Údolím říčky Senice v těsném sousedství skal vede též frekventovaná mezinárodní železniční trať č. 280 Hranice na Moravě - Horní Lideč - Púchov. Železniční zastávka Lidečko ves na této trati je od Čertových skal vzdálena 1 kilometr.

Podél skal prochází modře značená turistická cesta, která je zde součástí tzv. Hornolidečské magistrály, určené pro pěší i pro cyklisty. Od rozcestí pod skalami severozápadním směrem je tato cesta zároveň totožná s naučnou stezkou Vařákovy paseky.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nařízení č. 1/2019, Nařízení Zlínské kraje o zřízení Přírodní památky Čertovy skály, jejího ochranného pásma a stanovení bližších ochranných podmínek. [cit. 2019-05-29]. Dostupné online.
  3. a b Charakteristika skalní oblasti
  4. Popis jednotlivých cest

Související články[editovat | editovat zdroj]

 Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]