Čertovy skály (okres Vsetín)

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Čertovy skály
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Cert ska 01.JPG
Základní informace
Vyhlášení 30. května 1966
Nadm. výška 450–490 m n. m.
Rozloha 0,15 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Vsetín
Umístění Lidečko
Souřadnice
Čertovy skály
Čertovy skály
Další informace
Kód 2464
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Čertovy skály jsou přírodní památka o celkové rozloze 0,15 ha v obci Lidečko v okrese Vsetín vyhlášená v roce 1966. Předmětem ochrany je ojedinělý výchoz vypreparovaných paleogenních pískovců magurského flyše dokumentující strmé uložení pískovců spodních luhačovických vrstev v podobě svisle nakloněné lavice odhalené erozně denudační činností vody. Nově byla památka vyhlášena Nařízením Zlínského kraje č. 1/2019 z 11. února 2019 s účinností od 8. března 2019.[1]

Geografická poloha a charakteristika[edit | edit source]

Přírodní památka Čertovy skály je výraznou krajinnou dominantou, ležící při severním okraji obce Lidečko v údolí říčky Senice. Jedná se o 150 metrů dlouhou pískovcovo - slepencovou lavici s až 25 metrů vysokými skalními stěnami.[2] Severně od Čertových skal vytváří říčka Senice soutěsku Lomensko, která je předělem mezi Javorníky a Vizovickou vrchovinou.

Okolí[edit | edit source]

Zhruba 600 metrů vzdušnou čarou na severozápad se nachází vrchol Kopce (699 m n. m.) s pozůstatky pravěkého hradiště a stejnojmennou přírodní památkou. Severně od skal na úbočí masívu Kopce se nachází několik pramenů a studánek - pramen U Čertových skal, Nad Čertovkama a Ve Vysoké hoře. Asi 2 kilometry východním směrem leží obec Pulčín a zhruba o kilometr dále národní přírodní rezervace Pulčín - Hradisko se známým skalním městem.

Horolezectví[edit | edit source]

Čertovy skály jsou velmi známou a oblíbenou horolezeckou lokalitu. Přispívá k tomu mimo jiné i skutečnost, že zdejší pískovec je velmi tvrdý a kompaktní.[2] Celkem je zde vyznačeno horolezeckých 100 cest, od obtížnosti 5 až po 9+.[3]

Dostupnost[edit | edit source]

Přístup ke skalám je velmi snadný. Auto lze zaparkovat přímo pod skalami nebo u nedalekého motorestu. Autobusová zastávka Lidečko, Čertovy skály je od přírodní památky vzdálena zhruba 200 metrů. Údolím říčky Senice v těsném sousedství skal vede též frekventovaná mezinárodní železniční trať č. 280 Hranice na Moravě - Horní Lideč - Púchov. Železniční zastávka Lidečko ves na této trati je od Čertových skal vzdálena 1 kilometr.

Podél skal prochází modře značená turistická cesta, která je zde součástí tzv. Hornolidečské magistrály, určené pro pěší i pro cyklisty. Od rozcestí pod skalami severozápadním směrem je tato cesta zároveň totožná s naučnou stezkou Vařákovy paseky.

Galerie[edit | edit source]

Odkazy[edit | edit source]

Reference[edit | edit source]

  1. Nařízení č. 1/2019, Nařízení Zlínské kraje o zřízení Přírodní památky Čertovy skály, jejího ochranného pásma a stanovení bližších ochranných podmínek. [cit. 2019-05-29]. Dostupné online.
  2. a b Charakteristika skalní oblasti
  3. Popis jednotlivých cest

Související články[edit | edit source]

 Externí odkazy[edit | edit source]