Čertův hrádek (hrad, okres Blansko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Čertův hrádek (hrad))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čertův hrádek
Odkrytá část nádvorní zdi
Odkrytá část nádvorní zdi
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 2. polovina 13. století
Zánik 15. století
Poloha
Adresa Olomučany, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Čertův hrádek
Čertův hrádek
Další informace
Rejstříkové číslo památky 19772/7-564 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čertův hrádek (též Olomučany) je zřícenina hradu ležícího nad údolím s řekou Svitavou u Blanska v katastru obce Olomučany. Od roku 1964 je chráněna jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Odkrytá část nádvorní zdi

Hrad Olomučany byl vybudován v 2. polovině 13. století, což dokládají nálezy středověké keramiky. Jeho první majitelé nejsou známi. Zboží počátkem 14. století pravděpodobně získal Jindřich z Lipé, který s králem Janem Lucemburským vyměnil Žitavsko za statky na Moravě. V roce 1346 totiž při dělení jeho majetku dostali Olomučany jeho synové Jindřich, Pertold a Čeněk z Lipé. Poté byl hrad v držení Viléma z Opatovic, který jej vlastnil nejspíše v letech 13741391. Od roku 1406 do roku 1437 se v listinách objevuje jako majitel Jan Bidlo, který měl svoje sídlo v Otradicích.

Název tohoto hradu byl dle starší literatury odvozen buď od Hynka Suchého Čerta nebo od Jakuba Čerta z Bořitova, což je však pouze jen historicky nedoložitelná pověst. Skutečné jméno hradu je Olomučany a svůj současný název "Čertův hrádek" získal až na podkladě lidové tvořivosti. Lze předpokládat, že hrad zanikl za husitských válek či krátce předtím.

Pověst[editovat | editovat zdroj]

Podle lidových vyprávění byl hrad vybudovaný v nezvykle krátké době neznámým rytířem. Hovořilo se o tom, že je to dílo samotného ďábla, který v okolních vesnicích unášel ženy a věznil je na hradě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-14]. Identifikátor záznamu 130558 : Hrad Čertův hrádek, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Miroslav Plaček, Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]