Černovír (Ústí nad Orlicí)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Černovír (Tschernowier)
Socha svatého Jana Nepomuckého
Socha svatého Jana Nepomuckého
Lokalita
Charakter část města
Obec Ústí nad Orlicí
Okres Ústí nad Orlicí
Kraj Pardubický kraj
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 294 (2011)[1]
Katastrální území Černovír u Ústí nad Orlicí (2,60 km²)
Počet domů 110 (2011)[1]
Černovír (Tschernowier)
Černovír (Tschernowier)
Další údaje
Kód části obce 20613
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černovír (německy Cernovyr, Tschernowier) je dříve samostatná německá obec ležící východně od města Ústí nad Orlicí. Nachází se na levém břehu Tiché Orlice. Po roce 1945 byla osídlena českým obyvatelstvem a založen Sbor dobrovolných hasičů Černovír. Z kulturních památek se zde nachází kaple sv. Gotharda, památník Jana Nepomuckého a v lese nad obcí sousoší Svaté Trojice.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Tichá Orlice pramení na západním svahu hory Jeřáb v Hanušovické Vrchovině a protéká v blízkosti obce. U splavu za obci na řece Tiché Orlici se nachází čistička vody.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Kaple sv. Gotharda je sálová stavba orientovaná, ukončená presbytářem zvenčí trojbokým. Členěna je vodorovnými a svislými pásy. V průčelí se nachází portál s kamenným ostěním. Letopočet 1851 ve štítu udává, kdy byla kaple postavena místo dřevěné zvonice. Nad průčelním štítem se nachází kovaný dvouramenný kříž s kovanými květy a rokaji. Vnitřní sál je zakončen půlkruhovou apsidou, strop je plochý. Kruchta ve je dvou sloupech, dřevěná, omítnutá. Hlavní oltář obsahuje válcový otáčivý tabernákl, rozvedený v křídla. Po stranách se nacházejí čtyři sloupy, nesoucí obíhající kladí. Stříška je zvonovitá s na ní umístěným mariánským obrazem. Po stranách se nacházejí adorující andělé z poloviny 19. století. Korpus varhan je trojdílný, s nižší střední částí, vsunutou do kruchtové balustrády. Mohutné, cípovitě vybíhající římsy, řezané náplně a křídla z pásků a akantů z 1. poloviny 18. století.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V Černovíře jsou dvě zastávky ČSAD (rozcestí a náves), také je zde zastávka ČD a osadou prochází cyklostezka z Ústí nad Orlicí do Letohradu.

Železnice[editovat | editovat zdroj]

Vesnicí prochází nově modernizovaná elektrifikovaná jednokolejná železniční trať Ústí nad Orlicí - Letohrad - Dolní Lipka a dále do Polska.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]