Černýš hajní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Černýš hajní

Černýš hajní časný (Melampyrum nemorosum var. praecox)
Černýš hajní časný (Melampyrum nemorosum var. praecox)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď: zárazovité (Orobanchaceae)
Rod: černýš (Melampyrum)
Binomické jméno
Melampyrum nemorosum
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černýš hajní (Melampyrum nemorosum) je poloparazitická rostlina z rodu černýš (Melampyrum). Dříve se tento rod řadil do čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae), nicméně podle nových molekulárních analýz byl zařazen do čeledi zárazovité (Orobanchaceae)[1].

Bližší popis[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se ve varietách: černýš hajní pravý (Melampyrum nemorosum var. nemorosum) a černýš hajní časný (Melampyrum nemorosum var. praecox Štech)[2]. Je dosti rozšířený v Evropě, převážně v lesních loukách listnatých lesů, od nížin do podhůří. Kvete od června (někdy již od května) do září. Je jednoletý, dosahuje výšky 10 - 50 cm. Stonek je přímý, mírně rozvětvený, při zemi pýřitý. Listy jednotlivé, vstřícné, úzké, 3 - 5 (i 10) cm dloulé, hrálovité, naspodu zaokrouhlené, dlouze zašpičatělé, celokrajné, velmi krátce (1 - 2 mm) řapíkaté, mladé (nezralé) listy sytě modrofialově zbarvené (zdáli vyvolávají iluzi květu), někdy na rozdíl od dospělých listů u špičky pilovité až zubaté, v dospělosti zelené. Květy v chudém klasu obráceny k jedné straně až jednotlivé, zlatožluté, až 2 cm dlouhé, v paždí listů, pyskaté (dolní pysk nesehnutý, o něco málo delší než vrchní), trubka dvakrát delší než koruna, dole rezavá. Prašníky jsou 3 - 3,3 mm dlouhé. Produkují poměrně velké množství nektaru. Plodem je tobolka, 0,6 - 0,7 cm dlouhá. Semena 0,5 - 0,6 cm dlouhá, 1,5 - 1,8 mm široká, načernalá. Rozmnožuje se semeny, která mají na svém povrchu masíčko (elaisom) sloužící jako zdroj potravy např. pro mravence, kteří semena roznášejí (myrmekochorie)[3]. V některých zemích (například v Litvě a na Ukrajině) je považován za léčivku. Pro tyto účely se používá kvetoucí nať, která obsahuje iridoidní sloučeninu aukubin, dále dulcit, alkaloidy, kyselinu askorbovou. V důsledku přítomnosti aukubinu rostlina při sušení černá. Od této specifické vlastnosti je odvozeno české rodové jméno "černýš"[4].

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Krūminis kūpolis na litevské Wikipedii.

  1. Bennett JR. & Mathews S. (2006): Phylogeny of the parasitic plant family Orobanchaceae inferred from phytochrome A. - Americal Journal of Botany. 93: 1039-1051. [online]. .  
  2. BioLib.cz: černýš hajní Melampyrum nemorosum [online]. BioLib.cz, [cit. 2012-07-14]. Dostupné online. (česky) 
  3. Gibson W. (1993a): Selectivity advantages to hemiparasitic-annuals, genus Melampyrum, of seed-dispersal mutualism involving ants: I. Favorable nest sites. – Oikos 67: 334-344. [online]. .  
  4. DEYL, Miloš. 1956. vyd. Praha : Československá akademie věd, 1956. 374 s.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]