Úročnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Úročnice
Rybník ve vesnici
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Počet obyvatel 227 (2001)
Domů 88
Nadmořská výška 308 m
Lokalita
PSČ 256 01
Obec Benešov
Okres Benešov
Historická země Čechy
Katastrální území Úročnice (6,63 km²)
Zeměpisné souřadnice
Úročnice
Úročnice
Další údaje
Kód části obce 51292
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Úročnice je vesnice v okrese Benešov, která je částí města Benešov ve Středočeském kraji. Leží mezi městy Benešov a Týnec nad Sázavou.

Katastrální území Úročnice má rozlohu 6,63 km² a leží na něm ještě Buková Lhota a Vidlákova Lhota

Katastrální území Benešova

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Jméno Úročnice vzniklo zpodstatňující příponou –ice z adjektiva Úročná (Lhota), tedy úrok platící Lhota. Lidově se Úročnici říkávalo Ouročnice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Severozápadně od Benešova vznikla kolonizací dlouho chráněných panovnických lovišť rodu Přemyslovců značně semknutá skupina Lhot - Buková Lhota, Vidlákova Lhota, Úročná Lhota (Úročnice) a Zbožná Lhota (Zbožnice).

V roce 1279 patřila Úročnice pod obec Václavice, která se tehdy nazývala Vladislavicemi. Pod ní patřila i ves Krusvičany (Krusičany), Lačnice (dnes Chlístov), Žabovřesky, Buková Lhota a Zbožná Lhota (dnes Zbožnice).

V roce 1297 darovala královna Kunhuta (vdova po Přemyslu Otakarovi II., choť Záviše z Falkenštejna, který vykonával do roku 1283 regentskou vládu v Čechách nad Václavem II.), kostel sv. Václava ve Vladislavicích i s příslušenstvím (šest okolních vesnic včetně Úročnice) pražským křížovníkům s červenou hvězdou. Faráři tohoto kostela vykonávali i duchovní správu nad okolními vesnicemi včetně Úročnice, za což mu byl odváděn desátek. Okolní vesničané na přilehlém hřbitově též pochovávali a dodnes pochovávají své zemřelé.

Novodobá historie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se tu a působil František Máša (1873–1910), starosta Úročnice, okresní starosta v Benešově a na počátku 20. století poslanec Českého zemského sněmu.[1][2]

Za druhé světové války se ves stala součástí vojenského cvičiště Zbraní SS Benešov a její obyvatelé se museli 1. dubna 1943 vystěhovat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slavní rodáci z Úročnice » Poslanec František Máša - zemřel 30. 11. 1910 [online]. urocnice.eu [cit. 2014-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Máša, František, 1873-1910 [online]. svkkl.cz [cit. 2014-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]