Konopiště (Benešov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konopiště
Zámek Konopiště – pohled od Konopišťského rybníka
Zámek Konopiště – pohled od Konopišťského rybníka
Lokalita
Charakterosada
ObecBenešov
OkresBenešov
KrajStředočeský kraj
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel63 (2011)[1]
Katastrální územíBenešov u Prahy (40,24 km²)
PSČ256 01
Počet domů23 (2011)[1]
Konopiště
Konopiště
Další údaje
Webwww.zamek-konopiste.cz/cs
Kód části obce2305
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konopiště je vesnice, bývalá obec, místní část okresního města Benešova ve Středočeském kraji. Název nese podle zámku Konopiště, který je zde nejvýznamnější stavbou. Konopiště leží asi 2 km na západ od centra Benešova, při silnici III/10614 vedoucí z Benešova směrem do Václavic, v okolí hráze Konopišťského rybníka na Konopišťském potoce, a spadá do katastrálního území Benešov u Prahy. Je zde evidováno 28 adres s čísly popisnými (nejvyšší číslo popisné je 30, čp. 18 a 8 jsou neobsazená) a žádná s číslem evidenčním a není zde žádná pojmenovaná ulice.[2] V roce 2011 zde podle sčítání lidu žilo 63 obyvatel a bylo zde 13 domů, z toho 11 trvale obydlených. Před druhou světovou válkou patřily k obci Konopiště i vesnice Pomněnice, Chlístov, Žabovřesky a Zbožnice, ležící severně od konopišťské obory.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Za druhé světové války se území obce Konopiště stalo součástí vojenského cvičiště Zbraní SS Benešov a její obyvatelé se museli vystěhovat. Obec byla v harmonogramu vysidlování rozdělena do dvou zón: vesnice Chlístov, Zbožnice a Žabovřesky byly s II. zónou vyklizeny k 1. dubnu 1943, Konopiště a Pomněnice s III. zónou k 31. 12. 1943.[3]

Vesnice Konopiště a Pomněnice byly později připojeny k městu Benešov, Chlístov se stal samostatnou obcí, jejíž částí se staly i Žabovřesky, Zbožnice se stala částí obce Václavice.

Budovy[editovat | editovat zdroj]

Čp. 1 má vlastní budova konopišťského zámku. Další budovy se nacházejí severně od zámku, pod hrází Konopišťského rybníka při pravém břehu Konopišťském potoce: čp. 3, 4 a 5 v okolí parkoviště a rybníčku přímo pod hrází, o sto metrů dále je pak restaurace Stará Myslivna (čp. 2) s dalšími budovami (čp. 14, 15, 16, 17, 19). Za mostem silnice III/10614 se na levém břehu potoka nachází dům čp. 30 (pension Konopiště, muzeum motocyklů) a čp. 22 (restaurace a hotel Nová Myslivna). Proti nim se na pravém břehu potoka nachází velké parkoviště. Jižně od zámku se v Růžové zahradě nachází dům čp. 8. Na jižním břehu Konopištského rybníka je přírodní divadlo. Na severním břehu rybníka, poblíž hráze, se kolem silnice III/10614 nacházejí domy čp. 6 a 7.

Severně od rybníku a zámku se nachází mezi levým břehem potoka a vesnicí Žabovřesky konopišťská obora.

Pod hrází Jarkovického rybníka, asi 1 km jihozápadně od zámku, se nachází na levém břehu potoka samota Papírna, která má konopišťská popisná čísla, ale některé mapy a adresáře ji zcela nebo zčásti přiřazují k místní části Chvojen. Zde jsou především sádky společnosti Líšno a. s. (sídlo společnosti je v budově čp. 24)[4], ale i čtyři domky (čp. 28. 27, 25, 26) při západním okraji a budovy čp. 23 a 29 u břehu potoka severně od sádek.

Dům čp. 9 se nachází osamoceně asi 0,7 km jižně od zámku, při severním okraji silnice III/11457, vedoucí od Jarkovického rybníka do Benešova. Další skupina budov se nachází při jižním okraji téže silnice ještě blíže k Benešovu, v blízkosti silnice I/3 – usedlost V Širých nese čp. 10, v bezprostřední blízkosti leží kemp Konopiště s budovou čp. 21 a na jeho druhém konci usedlost čp. 20. Asi 200 metrů severně od této skupiny domů se v lese nachází u stejnojmenného kopce hájovna Šiberna (čp. 11).

Další skupina budov stojí asi 1,2 km severovýchodně od zámku, při silnicích III/10613 a II/106. Zde leží rozsáhlý zemědělský areál bývalého Agropodniku Benešov, dnes Mydlářka a. s., která zde má velký areál pro chov slepic a výrobu vajec.[5] Dvůr Mydlářka v jižní části tohoto areálu patří číslem popisným 253 již k Benešovu, avšak u severní strany drůbežárny se nachází samota U Želetinky s konopišťskými čísly popisnými 12 a 13.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Adresy v České republice Archivováno 8. 9. 2011 na Wayback Machine, Ministerstvo vnitra ČR
  3. STANĚK, Stanislav. Evakuace území mezi Vltavou a Sázavou za okupace. In: Sborník vlastivědných prací z Podblanicka. Praha: [s.n.], 1973.
  4. Líšno a. s., O společnosti Archivováno 29. 1. 2012 na Wayback Machine, Líšno a. s., kontakty
  5. Chov slepic Archivováno 4. 12. 2011 na Wayback Machine, Mydlářka a. s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]