Přeskočit na obsah

Kunhuta Přemyslovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kunhuta Přemyslovna
mazovská kněžna
Dedikační listina z Pasionálu s vyobrazením abatyše Kunhuty
Dedikační listina z Pasionálu s vyobrazením abatyše Kunhuty
Narození1265
Praha
Úmrtí27. listopadu 1321 (ve věku 55–56 let)
Praha
PohřbenaKlášter svatého Jiří
ManželBoleslav II. Mazovský
PotomciVáclav Płocký
Eufrozina Mazovská
Perchta
DynastiePřemyslovci
OtecPřemysl Otakar II.
MatkaKunhuta Uherská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kunhuta Přemyslovna (leden 126527. listopadu 1321), prvorozená dcera českého krále Přemysla Otakara II. a Kunhuty Uherské, byla mazovskou kněžnou, také abatyší kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Po smrti své pratety sv. Anežky byla také po určitou dobu abatyší kláštera Na Františku.

Klášter Na Františku[editovat | editovat zdroj]

Vpravo nejstarší část konventu. V pozadí (zleva) kostel sv. Salvátora, Anežčina oratoř, kaple P. Marie, nad ní střecha kostela sv. Františka.

Otec si pro Kunhutu vyžádal dědické právo na české království od římského krále Richarda Cornwallského a tento stav trval až do narození mužského dědice v roce 1271. Ve dvanácti letech vstoupila do kláštera Na Františku – podle podmínek mírové smlouvy s novým německým králem Rudolfem Habsburským z roku 1276 se totiž měla vdát za jednoho z jeho synů (Hartmanna).[1] Není ovšem jasné, zda se uchýlila do kláštera z vlastní vůle nebo na otcův pokyn.

Po smrti pratety Anežky České převzala Kunhuta její úlohu v klášteře Na Františku a pečovala o nemocné.

Mazovská kněžna[editovat | editovat zdroj]

V roce 1291 se Kunhuta na žádost svého bratra krále Václava II. vdala za piastovského knížete Boleslava II. Mazovského.[2] Kunhuta byla jeho druhou ženou, tou první byla Gaudemunda Žofie Litevská, od které se dočkal dvou synů a dcery.

Druhá manželka Boleslavovi přinesla zvýšení prestiže a porodila mu tři děti: mazovskou kněžnu Eufrozinu (12921328/1329), knížete Václava (12931336) a jeptišku u sv. Jiří Perchtu (před 1299 – po 1311). V roce 1302 bylo nešťastné manželství na Kunhutinu žádost rozvedeno. Při podpisu listin ostatně Kunhuta užívala nejprve titulu dcery českého krále a až poté mazovské vévodkyně. K rozluce manželství snad přispělo i to, že Václav II. už v té době byl korunován polským králem.

Abatyše u sv. Jiří[editovat | editovat zdroj]

Kunhutina pečeť

Kunhuta byla králem dosazena do čela svatojiřského "Damenstiftu" jako jeho abatyše tak, že jí dosavadní abatyše Žofie z Pětichvost musela postoupit své místo (a po její smrti se zase vrátila). Kunhuta vládla až do konce života jako abatyše v klášteře sv. Jiří na Pražském hradě. Ambiciózní, energická a uměnímilovná princezna ke své instalaci dostala od bratra insignie svého úřadu: zlatem kovanou berlu (z níž se dochovaly fragmenty pásků s darovacím nápisem) a korunu (přepracovanou v době renesance).

Klášter vynikl jako společenské a náboženské centrum přemyslovské rodiny v období interregna po vymření Přemyslovců po meči v letech 1306 až 1310. Kunhuta poskytla vzdělání a vychování své osiřelé neteři Elišce Přemyslovně, kterou zásadně ovlivnila. V klášteře vyrostla také další Přemyslovna, nemanželská dcera Václava III. Eliška, pozdější abatyše kláštera benediktinek v Pustiměři[3].

Pasionál[editovat | editovat zdroj]

Kunhuta vynikla objednávkami výtvarného umění, zejména skupiny iluminovaných rukopisů. Vedle brevíře je nejpozoruhodnější z nich Pasionál abatyše Kunhuty, ojedinělý mystický spis o Kristově umučení, se skvostnými velkoformátovými ilustracemi. Jím se Kunhuta zařadila k nejvýznamnějším urozeným mecenáškám latinské Evropy vrcholné gotiky. První text byl sepsán již okolo roku 1312 a celé dílo bylo uzavřeno před dokončením okolo roku 1321, v době Kunhutiny smrti, proto jsou v závěru prázdné stránky a v nalinkované rubrikaci chybějí ilustrace[4]. Na textu Pasionálu se podílel významný dominikánský teolog, kazatel a později inkvizitor Kolda z Koldic. Hlavním autorem byl zřejmě kanovník Beneš, významnou komponentou je výtvarný doprovod. Na titulním listu pasionálu jsou autoři jako klečící donátoři vyobrazeni před trůnem abatyše. V zástupu řeholnic je na posledním místě vyobrazena také Kunhutina dcera.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Vladislav II.
 
 
Přemysl Otakar I.
 
 
 
 
 
 
Judita Durynská
 
 
Václav I.
 
 
 
 
 
 
Béla III. Uherský
 
 
Konstancie Uherská
 
 
 
 
 
 
Anežka z Antiochie
 
 
Přemysl Otakar II.
 
 
 
 
 
 
Fridrich I. Barbarossa
 
 
Filip Švábský
 
 
 
 
 
 
Beatrix Burgundská
 
 
Kunhuta Štaufská
 
 
 
 
 
 
Izák II. Angelos
 
 
Irena Angelovna
 
 
 
 
 
 
Herina
 
'Kunhuta Přemyslovna'
 
 
 
 
 
Vševolod IV. Kyjevský
 
 
Michal Černigovský
 
 
 
 
 
 
Marie Polská
 
 
Rostislav Haličský
 
 
 
 
 
 
Roman Haličský
 
 
Marie Haličská
 
 
 
 
 
 
Predslava
 
 
Kunhuta Uherská
 
 
 
 
 
 
Ondřej II. Uherský
 
 
Béla IV. Uherský
 
 
 
 
 
 
Gertruda Meranská
 
 
Anna Uherská
 
 
 
 
 
 
Theodoros I. Laskaris
 
 
Marie Laskarina
 
 
 
 
 
 
Anna Komnena Angelina
 

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Andreas Speer, David Wirmer. Eine Topographie historischer Gleichzeitigkeit. Walter de Gruyter GmbH & Co., 2010, 775.
  2. Alfred Thomas. Reading Women in Late Medieval Europe: Anne of Bohemia and Chaucer’s Female Audience. Palgrave Macmillan, 2015.
  3. Královský sňatek 1310, Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský, katalog výstavy, Klára Benešovská a kolektiv. Praha 2010, Eliščina pečeť
  4. Ema Urbánková - Karel Stejskal, Pasionál Přemyslovny Kunhuty. Odeon Praha 1982

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Renáta Modráková, Kunhuta: královská dcera a svatojiřská abatyše. Praha: Národní knihovna ČR, 2023.
  • Ema Urbánková - Karel Stejskal, Pasionál Přemyslovny Kunhuty. Praha: Odeon, 1982.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]