Tony Iommi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tony Iommi
Tony-Iommi 2009-06-11 Chicago photoby Adam-Bielawski.jpg
Základní informace
Rodné jméno Francis Anthony Melby Iommi
Narození 19. února 1948 (67 let)
Anglie Aston, Birmingham, Anglie
Žánry Heavy metal
Hard rock
Blues rock
Povolání Kytarista, skladatel
Nástroje Kytara
Aktivní roky 1966 - současnost
Příbuzná
témata
Black Sabbath, Jethro Tull, Heaven and Hell
Website iommi.com
Významný nástroj
Tony Iommi Signature Model SG
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frank Anthony „Tony“ Iommi (* 19. února 1948, Aston, Birmingham, Anglie) je britský kytarista, který se proslavil účinkováním s legendární heavymetalovou skupinou Black Sabbath. Je to jediný člen skupiny, který s ní hrál po celou dobu její činnosti.

Na kytaru začal hrát jako teenager pod vlivem Hanka Marvina a The Shadows. V 17 letech při práci v továrně přišel o konečky prostředníku a prsteníku pravé ruky, kterou mačká akordy.

Protože je Tony levák, používal pravou ruku na hmatníku kytary a tento úraz mu způsoboval bolesti při tlaku na struny.[zdroj?] Byl přesvědčen o tom, že jako hráč na kytaru skončil. Jeho šéf z práce, který věděl o tom, že si po večerech přivydělává hraním v místní hospodě, mu poradil, jestli by se nepokusil o něco podobného jako slavný belgický jazzový kytarista, který vystupoval pod jménem Django Reinhardt, ten totiž ztratil při požáru pohyblivost v třetím a čtvrtém prstu na ruce, kterou mačkal struny na hmatníku.

Po pokusech s hraním na kytaru praváckým způsobem se Tony nakonec rozhodl zkusit používat struny na banjo, které nejsou tak tvrdé a na poškozené prsty si nasazoval kryty z plastu. Časem si na tyhle prsty začal speciálně upravovat konce z lahví od čistících prostředků, později náprstky pokryté kůží.

Tony Iommi hrával v několika blues-rockových kapelách. V letech 1964-65 to byla skupina The Rockin' Chevrolets, která dostala příležitost hrát v Německu. Tony tehdy zanechal práce v továrně a stal se profesionálním hudebníkem.

Mezi lety 1966 a 1967 hrál Tony v kapele The Rest, kde hrál i se svým starým kamarádem ze školy, budoucím bubeníkem Black Sabbath, Billem Wardem. Od února do července 1968 hrál v kapele Mythology, a Bill Ward se poté připojil taky.

V srpnu 1968 se Mythology rozpadla a také skupina Rare Breed ukončila činnost; tam hrál kytarista Terry "Geezer" Butler a zpěvák John "Ozzy" Osbourne a ti se připojili k Tony Iommim and Billu Wardovi i se slide kytaristou Jimmy Phillipsem a saxofonistou Alanem "Akerem" Clarkem. Tato šestičlenná skupina, kde byl Geezer Butler už baskytaristou, nesla jméno Polka Tulk Blues Company. Phillips a Clarke skupinu po nějakém čase opustili a název se zkrátil na Polka Tulk.

Tony Iommi, Geezer Butler, Bill Ward a Ozzy Osbourne kapelu v září 1968 přejmenovali na Earth. Tak hráli až do prosince 1968, kdy Tony Iommi odešel krátce hrát k Jethro Tull (jedno vystoupení). V srpnu 1969 se konečně přejmenovali na Black Sabbath, protože v Anglii už jedna skupina s názvem Earth existovala.

Tonyho pracovní úraz později způsobil, že musel podladit kytaru - ta pak ve skladbách Black Sabbath měla svůj charakteristický zvuk, který se stal jedním ze znaků pro rockový subžánr, známý jako heavy metal. Tonymu ladění se musel přizpůsobit i baskytarista Geezer Butler.

Sólová diskografie[editovat | editovat zdroj]