Tančící dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tančící dům / Ginger and Fred
Základní informace
Architekt Frank Gehry, Vlado Milunić
Výstavba 19941996
Současný majitel Václav Skala[1]
Poloha
Adresa Rašínovo nábřeží 80, Praha 2, Česká republikaČesko Česká republika
Souřadnice 50°4′31,88″ s. š., 14°24′50,43″ v. d.
Další informace

Tančící dům, jinak také Ginger and Fred, dokončený roku 1996, stojí v Praze na pravém břehu Vltavy na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí. Pojmenován je podle tvaru svých dvou nárožních věží, inspirovaných slavným meziválečným tanečním párem Freda Astaira a Ginger Rogersové. Tančící dům navrhl Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym, kterého k projektu přizval investor. Interiéry kanceláří investora byly z části svěřeny britské architektce českého původu Evě Jiřičné.

Jeho stavba rozpoutala nejrozsáhlejší veřejnou diskuzi o architektuře v Praze. Tančící dům dostal jedno z ocenění v kategorii designu v anketě amerického Time. V českém časopisu Architekt se dostal mezi pět nejvýznamnějších českých staveb 90. let. V budově, kterou financovala Nationale Nederlanden (dnes ING), jsou kanceláře a restaurace.

Přízemí a suterén, původně určené jako prodejní plochy, jsou nyní využity jako víceúčelový pronajímatelný prostor. Přízemí je řešeno jako velkoprostor s přístupem od hlavní recepce a z venku od nábřeží.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Katastr nemovitostí, Praha Nové Město č.p. 1981, datum přístupu 2013-12-17

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]