Sigmund Jähn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sigmund Jähn
Sigmund Jähn
Kosmonaut Interkosmos
St. příslušnost Německo Německo
Datum narození 13. února 1937 (78 let)
Rautenkranz, NDR
Předchozí
zaměstnání
pilot
Hodnost generálmajor
Čas ve vesmíru 7 dní, 20 hodin a 49 minut
Kosmonaut od 1976
Mise Sojuz 31/Sojuz 29
Znaky
misí
Soyuz 31 mission patch.png
Kosmonaut do 1978
Jähn na východoněmecké poštovní známce

Sigmund Jähn (* 13. února 1937 Rautenkranz, NDR)[1] je bývalý vojenský letec a kosmonaut z tehdejší Německé demokratické republiky, který se zúčastnil programu Interkosmos a letěl v roce 1978 do vesmíru na Sojuzu 31.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v Krušných horách, nedaleko českých hranic. Po ukončení základní školy nastoupil ihned do práce v tiskárně okresního města Klingenthal jako typograf. Když mu bylo 18 let, dostal nabídku se stát letcem. Přijal a absolvoval pilotní školu nedaleko Drážďan. Od roku 1958 se stal stíhacím letcem.[2] Absolvoval důstojnickou Vysokou školu vojenského letectva Franze Mehringa a stal se podporučíkem. Ve svých 26 letech byl náčelníkem pluku a jako perspektivní mladík byl zařazen do čtyřletého studia na Vysoké vojenské akademii J.A.Gagarina v Sovětském svazu. Roku 1970 se vrátil do NDR, obnovil si kvalifikaci stíhacího pilota první třídy a dál létal. Nalétal 1225 hodin. Postupně v armádě získával různé funkce a získal první vysoké vyznamenání: Zasloužilý vojenský letec NDR. V roce 1976 se ocitl ve výběru budoucích kosmonautů programu Interkosmos a o dva roky později byl členem třetí posádky tohoto programu. Záložníkem mu byl vojenský letec Eberhard Köllner.

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Na lodi Sojuz 31 odstartoval z Bajkonuru společně se svým velitelem, sovětským kosmonautem plukovníkem Valerijem Fjodorovičem Bykovským v létě roku 1978. Cílem jim byla orbitální stanice Saljut 6, kde již byla napojena předchozí loď Sojuz 29. Na palubě se setkali se stálou posádkou, kosmonauty SSSR Kovaljonokem a Ivančenkovem. Celá čtveřice plnila zadané plánované úkoly. Po týdnu práce Jähn s Bykovským přistáli v kabině lodi Sojuz 29 na padácích na Zemi 140 km jihovýchodně od kazašského města Džezkazganu.[3]

Po letu[editovat | editovat zdroj]

V červnu 2006 byl na setkání kosmonautů v Lázních Bohdaneč.

Odkaz v umění[editovat | editovat zdroj]

V roce 2003 Wolfgang Becker uvedl na svět svůj film Good bye, Lenin!, pojednávající o konci NDR, ve filmu je několikrát zmíněn Sigmund Jähn.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha : Mladá fronta, 1982. Kapitola Interkosmonauti, s. 364.  
  2. CODR, Milan. O kosmických dnech a nocích. Praha : Práce, 1987. Kapitola Třetí mezinárodní, s. 102.  
  3. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práce, 1982. Kapitola Sigmund Jähn, s. 417.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]