Seznam olympijských medailistů v běhu na lyžích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Olympijské kruhy
Cross country skiing pictogram.svg

Zimní olympijské hry mají běh na lyžích v programu od prvních zimních olympijských her 1924. Ženy startovaly v běhu na lyžích poprvé na zimních olympijských hrách 1952. V současné době se na zimních olympijských hrách závodí v těchto disciplínách: muži: běh na 15 km, běh na 50 km, štafeta 4 x 10 km, skiatlon, sprint jednotlivci, sprint dvojice; ženy: běh na 10 km, běh na 30 km, štafeta 4 x 5 km, skiatlon, sprint jednotlivkyně, sprint dvojice.

Současný program[editovat | editovat zdroj]

Muži[editovat | editovat zdroj]

Běh na 15 km[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1956  Hallgeir Brenden
Norsko (NOR)
 Sixten Jernberg
Švédsko (SWE)
 Pavel Kolčin
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1960  Håkon Brusveen
Norsko (NOR)
 Sixten Jernberg
Švédsko (SWE)
 Veikko Johannes Hakulinen
Finsko (FIN)
ZOH 1964  Eero Antero Mäntyranta
Finsko (FIN)
 Harald Grønningen
Norsko (NOR)
 Sixten Jernberg
Švédsko (SWE)
ZOH 1968  Harald Grønningen
Norsko (NOR)
 Eero Antero Mäntyranta
Finsko (FIN)
 Gunnar Larsson
Švédsko (SWE)
ZOH 1972  Sven-Åke Lundbäck
Švédsko (SWE)
 Fjodor Simašev
Sovětský svaz (URS)
 Ivar Formo
Norsko (NOR)
ZOH 1976  Nikolaj Bažukov
Sovětský svaz (URS)
 Jevgenij Beljajev
Sovětský svaz (URS)
 Arto Koivisto
Finsko (FIN)
ZOH 1980  Thomas Lars Wassberg
Švédsko (SWE)
 Juha Mieto
Finsko (FIN)
 Ove Aunli
Norsko (NOR)
ZOH 1984  Gunde Anders Svan
Švédsko (SWE)
 Aki Karvonen
Finsko (FIN)
 Harri Kirvesniemi
Finsko (FIN)
ZOH 1988  Michail Děveťjarov
Sovětský svaz (URS)
 Pål Gunnar Mikkelsplass
Norsko (NOR)
 Vladimir Smirnov
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1992 nezařazeno
ZOH 1994 nezařazeno
ZOH 1998 nezařazeno
ZOH 2002  Andrus Veerpalu
Estonsko (EST)
 Frode Estil
Norsko (NOR)
 Jaak Mae
Estonsko (EST)
ZOH 2006  Andrus Veerpalu
Estonsko (EST)
 Lukáš Bauer
Česko (CZE)
 Tobias Angerer
Německo (GER)
ZOH 2010  Dario Cologna
Švýcarsko (SUI)
 Pietro Piller Cottrer
Itálie (ITA)
 Lukáš Bauer
Česko (CZE)
ZOH 2014  Dario Cologna
Švýcarsko (SUI)
 Johan Olsson
Švédsko (SWE)
 Daniel Richardsson
Švédsko (SWE)

Běh na 50 km[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1924  Thorleif Haug
Norsko (NOR)
 Thoralf Strømstad
Norsko (NOR)
 Johan Grøttumsbråten
Norsko (NOR)
ZOH 1928  Per-Erik Hedlund
Švédsko (SWE)
 Gustaf Jonsson
Švédsko (SWE)
 Volger Andersson
Švédsko (SWE)
ZOH 1932  Veli Selim Saarinen
Finsko (FIN)
 Väinö Liikkanen
Finsko (FIN)
 Arne Rustadstuen
Norsko (NOR)
ZOH 1936  Elis Wiklund
Švédsko (SWE)
 Axel Wikström
Švédsko (SWE)
 Nils-Joel Englund
Švédsko (SWE)
ZOH 1948  Nils Karlsson
Švédsko (SWE)
 Harald Eriksson
Švédsko (SWE)
 Benjamin Vanninen
Finsko (FIN)
ZOH 1952  Veikko Johannes Hakulinen
Finsko (FIN)
 Eero Kolehmainen
Finsko (FIN)
 Magnar Estenstad
Norsko (NOR)
ZOH 1956  Sixten Jernberg
Švédsko (SWE)
 Veikko Johannes Hakulinen
Finsko (FIN)
 Fjodor Těrentěv
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1960  Kalevi Nikolai Hämäläinen
Finsko (FIN)
 Veikko Johannes Hakulinen
Finsko (FIN)
 Rolf Rämgård
Švédsko (SWE)
ZOH 1964  Sixten Jernberg
Švédsko (SWE)
 Assar Rönnlund
Švédsko (SWE)
 Arto Tiainen
Finsko (FIN)
ZOH 1968  Ole Ellefsæter
Norsko (NOR)
 Vjačeslav Vedenin
Sovětský svaz (URS)
 Josef Haas
Švýcarsko (SUI)
ZOH 1972  Pål Tyldum
Norsko (NOR)
 Magne Myrmo
Norsko (NOR)
 Vjačeslav Vedenin
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1976  Ivar Formo
Norsko (NOR)
 Gert-Dietmar Klause
Německá demokratická republika (GDR)
 Benny Södergren
Švédsko (SWE)
ZOH 1980  Nikolaj Zimjatov
Sovětský svaz (URS)
 Juha Mieto
Finsko (FIN)
 Alexandr Zavjalov
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1984  Thomas Lars Wassberg
Švédsko (SWE)
 Gunde Anders Svan
Švédsko (SWE)
 Aki Karvonen
Finsko (FIN)
ZOH 1988  Gunde Anders Svan
Švédsko (SWE)
 Maurilio De Zolt
Itálie (ITA)
 Andy Grünenfelder
Švýcarsko (SUI)
ZOH 1992  Bjørn Dæhlie
Norsko (NOR)
 Maurilio De Zolt
Itálie (ITA)
 Giorgio Vanzetta
Itálie (ITA)
ZOH 1994  Vladimir Smirnov
Kazachstán (KAZ)
 Mika Myllylä
Finsko (FIN)
 Sture Sivertsen
Norsko (NOR)
ZOH 1998  Bjørn Dæhlie
Norsko (NOR)
 Niklas Jonsson
Švédsko (SWE)
 Christian Hoffmann
Rakousko (AUT)
ZOH 2002  Michail Ivanov
Rusko (RUS)
 Andrus Veerpalu
Estonsko (EST)
 Odd-Bjørn Hjelmeset
Norsko (NOR)
ZOH 2006  Giorgio Di Centa
Itálie (ITA)
 Jevgenij Dementěv
Rusko (RUS)
 Michail Botvinov
Rakousko (AUT)
ZOH 2010  Petter Northug
Norsko (NOR)
 Axel Teichmann
Německo (GER)
 Johan Olsson
Švédsko (SWE)
ZOH 2014  Alexandr Legkov
Rusko (RUS)
 Maxim Vylegžanin
Rusko (RUS)
 Ilja Černousov
Rusko (RUS)

Štafeta 4 x 10 km[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1936 Finsko (FIN)
Sulo Nurmela
Klaes Karppinen
Matti Lähde
Kalle Jalkanen
Norsko (NOR)
Oddbjørn Hagen
Olaf Hoffsbakken
Sverre Brodahl
Bjarne Iversen
Švédsko (SWE)
John Berger
Erik August Larsson
Arthur Häggblad
Martin Matsbo
ZOH 1948 Švédsko (SWE)
Nils Östensson
Nils Täpp
Gunnar Eriksson
Martin Lundström
Finsko (FIN)
Lauri Silvennoinen
Teuvo Laukkanen
Sauli Rytky
August Kiuru
Norsko (NOR)
Erling Evensen
Olav Økern
Reidar Nyborg
Olav Hagen
ZOH 1952 Finsko (FIN)
Heikki Hasu
Paavo Lonkila
Urpo Korhonen
Tapio Mäkelä
Norsko (NOR)
Magnar Estenstad
Mikal Kirkholt
Martin Stokken
Hallgeir Brenden
Švédsko (SWE)
Nils Täpp
Sigurd Andersson
Enar Josefsson
Martin Lundström
ZOH 1956 Sovětský svaz (URS)
Fyodor Terentyev
Pavel Kolchin
Nikolay Anikin
Vladimir Kuzin
Finsko (FIN)
August Kiuru
Jorma Kortelainen
Arvo Viitanen
Veikko Hakulinen
Švédsko (SWE)
Lennart Larsson
Gunnar Samuelsson
Per-Erik Larsson
Sixten Jernberg
ZOH 1960 Finsko (FIN)
Toimi Alatalo
Eero Mäntyranta
Väinö Huhtala
Veikko Hakulinen
Norsko (NOR)
Harald Grønningen
Hallgeir Brenden
Einar Østby
Håkon Brusveen
Sovětský svaz (URS)
Anatoly Shelyukhin
Gennady Vaganov
Aleksey Kuznetsov
Nikolay Anikin
ZOH 1964 Švédsko (SWE)
Karl-Åke Asph
Sixten Jernberg
Janne Stefansson
Assar Rönnlund
Finsko (FIN)
Väinö Huhtala
Arto Tiainen
Kalevi Laurila
Eero Mäntyranta
Sovětský svaz (URS)
Ivan Utrobin
Gennady Vaganov
Igor Voronchikhin
Pavel Kolchin
ZOH 1968 Norsko (NOR)
Odd Martinsen
Pål Tyldum
Harald Grønningen
Ole Ellefsæter
Švédsko (SWE)
Jan Halvarsson
Bjarne Andersson
Gunnar Larsson
Assar Rönnlund
Finsko (FIN)
Kalevi Oikarainen
Hannu Taipale
Kalevi Laurila
Eero Mäntyranta
ZOH 1972 Sovětský svaz (URS)
Vladimir Voronkov
Yuri Skobov
Fyodor Simashev
Vyacheslav Vedenin
Norsko (NOR)
Oddvar Brå
Pål Tyldum
Ivar Formo
Johs Harviken
Švýcarsko (SUI)
Alfred Kälin
Albert Giger
Alois Kälin
Eduard Hauser
ZOH 1976 Finsko (FIN)
Matti Pitkänen
Juha Mieto
Pertti Teurajärvi
Arto Koivisto
Norsko (NOR)
Pål Tyldum
Einar Sagstuen
Ivar Formo
Odd Martinsen
Sovětský svaz (URS)
Yevgeny Belyayev
Nikolay Bazhukov
Sergey Savelyev
Ivan Garanin
ZOH 1980 Sovětský svaz (URS)
Vasily Rochev
Nikolay Bazhukov
Yevgeny Belyayev
Nikolay Zimyatov
Norsko (NOR)
Lars-Erik Eriksen
Per Knut Aaland
Ove Aunli
Oddvar Brå
Finsko (FIN)
Harri Kirvesniemi
Pertti Teurajärvi
Matti Pitkänen
Juha Mieto
ZOH 1984 Švédsko (SWE)
Thomas Wassberg
Benny Kohlberg
Jan Ottosson
Gunde Svan
Sovětský svaz (URS)
Alexander Batyuk
Alexander Zavyalov
Vladimir Nikitin
Nikolay Zimyatov
Finsko (FIN)
Kari Ristanen
Juha Mieto
Harri Kirvesniemi
Aki Karvonen
ZOH 1988 Švédsko (SWE)
Jan Ottosson
Thomas Wassberg
Gunde Svan
Torgny Mogren
Sovětský svaz (URS)
Vladimir Smirnov
Vladimir Sakhnov
Mikhail Devyatyarov
Alexey Prokurorov
Československo (TCH)
Radim Nyč
Václav Korunka
Pavel Benc
Ladislav Švanda
ZOH 1992 Norsko (NOR)
Terje Langli
Vegard Ulvang
Kristen Skjeldal
Bjørn Dæhlie
Itálie (ITA)
Giuseppe Pulie
Marco Albarello
Giorgio Vanzetta
Silvio Fauner
Finsko (FIN)
Mika Kuusisto
Harri Kirvesniemi
Jari Räsänen
Jari Isometsä
ZOH 1994 Itálie (ITA)
Maurilio De Zolt
Marco Albarello
Giorgio Vanzetta
Silvio Fauner
Norsko (NOR)
Sture Sivertsen
Vegard Ulvang
Thomas Alsgaard
Bjørn Dæhlie
Finsko (FIN)
Mika Myllylä
Harri Kirvesniemi
Jari Räsänen
Jari Isometsä
ZOH 1998 Norsko (NOR)
Sture Sivertsen
Erling Jevne
Bjørn Dæhlie
Thomas Alsgaard
Itálie (ITA)
Marco Albarello
Fulvio Valbusa
Fabio Maj
Silvio Fauner
Finsko (FIN)
Harri Kirvesniemi
Mika Myllylä
Sami Repo
Jari Isometsä
ZOH 2002 Norsko (NOR)
Anders Aukland
Frode Estil
Kristen Skjeldal
Thomas Alsgaard
Itálie (ITA)
Fabio Maj
Giorgio Di Centa
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
Německo (GER)
Jens Filbrich
Andreas Schlütter
Tobias Angerer
René Sommerfeldt
ZOH 2006 Itálie (ITA)
Fulvio Valbusa
Giorgio Di Centa
Pietro Piller Cottrer
Cristian Zorzi
Německo (GER)
Andreas Schlütter
Jens Filbrich
René Sommerfeldt
Tobias Angerer
Švédsko (SWE)
Mats Larsson
Johan Olsson
Anders Södergren
Mathias Fredriksson
ZOH 2010 Švédsko (SWE)
Daniel Richardsson
Johan Olsson
Anders Södergren
Marcus Hellner
Norsko (NOR)
Martin Johnsrud Sundby
Odd-Bjørn Hjelmeset
Lars Berger
Petter Northug
Česko (CZE)
Martin Jakš
Lukáš Bauer
Jiří Magál
Martin Koukal
ZOH 2014 Švédsko (SWE)
Lars Nelson
Daniel Richardsson
Johan Olsson
Marcus Hellner
Rusko (RUS)
Dmitrij Japarov
Alexandr Bessměrtnych
Alexandr Legkov
Maxim Vylegžanin
Francie (FRA)
Jean-Marc Gaillard
Maurice Manificat
Robin Duvillard
Ivan Perrillat Boiteux

Skiatlon[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1992  Bjørn Dæhlie
Norsko (NOR)
 Vegard Ulvang
Norsko (NOR)
 Giorgio Vanzetta
Itálie (ITA)
ZOH 1994  Bjørn Dæhlie
Norsko (NOR)
 Vladimir Smirnov
Kazachstán (KAZ)
 Silvio Fauner
Itálie (ITA)
ZOH 1998  Thomas Alsgaard
Norsko (NOR)
 Bjørn Dæhlie
Norsko (NOR)
 Vladimir Smirnov
Kazachstán (KAZ)
ZOH 2002  Thomas Alsgaard
Norsko (NOR)
 Frode Estil
Norsko (NOR)
medaile neudělena  Per Elofsson
Švédsko (SWE)
ZOH 2006  Jevgenij Dementěv
Rusko (RUS)
 Frode Estil
Norsko (NOR)
 Pietro Piller Cottrer
Itálie (ITA)
ZOH 2010  Marcus Hellner
Švédsko (SWE)
 Tobias Angerer
Německo (GER)
 Johan Olsson
Švédsko (SWE)
ZOH 2014  Dario Cologna
Švýcarsko (SUI)
 Marcus Hellner
Švédsko (SWE)
 Martin Johnsrud Sundby
Norsko (NOR)

Sprint jednotlivci[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 2002  Tor Arne Hetland
Norsko (NOR)
 Peter Schlickenrieder
Německo (GER)
 Cristian Zorzi
Itálie (ITA)
ZOH 2006  Björn Lind
Švédsko (SWE)
 Roddy Darragon
Francie (FRA)
 Thobias Fredriksson
Švédsko (SWE)
ZOH 2010  Nikita Krjukov
Rusko (RUS)
 Alexandr Panžinskij
Rusko (RUS)
 Petter Northug
Norsko (NOR)
ZOH 2014  Ola Vigen Hattestad
Norsko (NOR)
 Teodor Peterson
Švédsko (SWE)
 Emil Jönsson
Švédsko (SWE)

Sprint dvojice[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 2006 Švédsko
Thobias Fredriksson
Björn Lind
Norsko
Jens Arne Svartedal
Tor Arne Hetland
Rusko
Ivan Alypov
Vasilij Ročev
ZOH 2010 Norsko
Øystein Pettersen
Petter Northug
Německo
Tim Tscharnke
Axel Teichmann
Rusko
Nikolaj Morilov
Alexej Petuchov
ZOH 2014 Finsko
Iivo Niskanen
Sami Jauhojärvi
Rusko
Maxim Vylegžanin
Nikita Krjukov
Švédsko
Emil Jönsson
Teodor Peterson

Ženy[editovat | editovat zdroj]

Běh na 10 km (ženy)[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1952  Lydia Widemanová
Finsko (FIN)
 Mirja Kyllikki Hietamiesová
Finsko (FIN)
 Siiri Johanna Rantanenová
Finsko (FIN)
ZOH 1956  Ljubov Kozyrevová
Sovětský svaz (URS)
 Radja Jerošinová
Sovětský svaz (URS)
 Sonja Edströmová
Švédsko (SWE)
ZOH 1960  Marija Gusakovová
Sovětský svaz (URS)
 Ljubov Baranovová
Sovětský svaz (URS)
 Radja Jerošinová
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1964  Klavdija Bojarskichová
Sovětský svaz (URS)
 Jevdokija Mekšilová
Sovětský svaz (URS)
 Marija Gusakovová
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1968  Toini Gustafssonová
Švédsko (SWE)
 Berit Mørdreová
Norsko (NOR)
 Inger Auflesová
Norsko (NOR)
ZOH 1972  Galina Kulakovová
Sovětský svaz (URS)
 Alevtina Oljuninová
Sovětský svaz (URS)
 Marjatta Kajosmaaová
Finsko (FIN)
ZOH 1976  Raisa Smetaninová
Sovětský svaz (URS)
 Helena Takalová
Finsko (FIN)
 Galina Kulakovová
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1980  Barbara Petzoldová
Německá demokratická republika (GDR)
 Hilkka Riihivuoriová
Finsko (FIN)
 Helena Takalová
Finsko (FIN)
ZOH 1984  Marja-Liisa Hämäläinenová
Finsko (FIN)
 Raisa Smetaninová
Sovětský svaz (URS)
 Britt Pettersenová
Norsko (NOR)
ZOH 1988  Vida Vencieneová
Sovětský svaz (URS)
 Raisa Smetaninová
Sovětský svaz (URS)
 Marjo Matikainenová
Finsko (FIN)
ZOH 1992 nezařazeno
ZOH 1994 nezařazeno
ZOH 1998 nezařazeno
ZOH 2002  Bente Skariová
Norsko (NOR)
 Julia Čepalovová
Rusko (RUS)
 Stefania Belmondová
Itálie (ITA)
ZOH 2006  Kristina Šmigunová
Estonsko (EST)
 Marit Bjørgenová
Norsko (NOR)
 Hilde Gjermundshaugová-Pedersenová
Norsko (NOR)
ZOH 2010  Charlotte Kallaová
Švédsko (SWE)
 Kristina Šmigunová
Estonsko (EST)
 Marit Bjørgenová
Norsko (NOR)
ZOH 2014  Justyna Kowalczyková
Polsko (POL)
 Charlotte Kallaová
Švédsko (SWE)
 Therese Johaugová
Norsko (NOR)

Běh na 30 km (ženy)[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1992  Stefania Belmondová
Itálie (ITA)
 Ljubov Jegorovová
Sjednocený tým (EUN)
 Jelena Vjalbeová
Sjednocený tým (EUN)
ZOH 1994  Manuela Di Centaová
Itálie (ITA)
 Marit Woldová
Norsko (NOR)
 Marja-Liisa Kirvesniemiová
Finsko (FIN)
ZOH 1998  Julia Čepalovová
Rusko (RUS)
 Stefania Belmondová
Itálie (ITA)
 Larisa Lazutinová
Rusko (RUS)
ZOH 2002  Gabriella Paruzziová
Itálie (ITA)
 Stefania Belmondová
Itálie (ITA)
 Bente Skariová
Norsko (NOR)
ZOH 2006  Kateřina Neumannová
Česko (CZE)
 Julia Čepalovová
Rusko (RUS)
 Justyna Kowalczyková
Polsko (POL)
ZOH 2010  Justyna Kowalczyková
Polsko (POL)
 Marit Bjørgenová
Norsko (NOR)
 Aino-Kaisa Saarinenová
Finsko (FIN)
ZOH 2014  Marit Bjørgenová
Norsko (NOR)
 Therese Johaugová
Norsko (NOR)
 Kristin Størmer Steiraová
Norsko (NOR)

Štafeta 4 x 5 km (ženy)[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1976 Sovětský svaz (URS)
Nina Fyodorova
Zinaida Amosova
Raisa Smetaninová
Galina Kulakova
Finsko (FIN)
Liisa Suihkonen
Marjatta Kajosmaa
Hilkka Riihivuori
Helena Takalo
Německá demokratická republika (GDR)
Monika Debertshäuser
Sigrun Krause
Barbara Petzold
Veronika Hesse
ZOH 1980 Německá demokratická republika (GDR)
Marlies Rostock
Carola Anding
Veronika Schmidt
Barbara Petzold
Sovětský svaz (URS)
Nina Fyodorova
Nina Rocheva
Galina Kulakova
Raisa Smetaninová
Norsko (NOR)
Britt Pettersen
Anette Bøe
Marit Myrmæl
Berit Aunli
ZOH 1984 Norsko (NOR)
Inger Helene Nybråten
Anne Jahren
Britt Pettersen
Berit Aunli
Československo (TCH)
Dagmar Švubová
Blanka Paulů
Gabriela Svobodová
Květa Jeriová
Finsko (FIN)
Pirkko Määttä
Eija Hyytiäinen
Marjo Matikainen
Marja-Liisa Kirvesniemi
ZOH 1988 Sovětský svaz (URS)
Svetlana Nagejkina
Nina Gavrilyuk
Tamara Tikhonova
Anfisa Reztsova
Norsko (NOR)
Trude Dybendahl
Marit Wold
Anne Jahren
Marianne Dahlmo
Finsko (FIN)
Pirkko Määttä
Marja-Liisa Kirvesniemi
Marjo Matikainen
Jaana Savolainen
ZOH 1992 Sjednocený tým (EUN)
Jelena Vjalbeová
Raisa Smetaninová
Larisa Lazutinová
Ljubov Jegorovová
Norsko (NOR)
Solveig Pedersen
Inger Helene Nybråten
Trude Dybendahl
Elin Nilsen
Itálie (ITA)
Bice Vanzetta
Manuela Di Centa
Gabriella Paruzzi
Stefania Belmondo
ZOH 1994 Rusko (RUS)
Jelena Vjalbeová
Larisa Lazutinová
Nina Gavrilyuk
Ljubov Jegorovová
Norsko (NOR)
Trude Dybendahl
Inger Helene Nybråten
Elin Nilsen
Anita Moen
Itálie (ITA)
Bice Vanzetta
Manuela Di Centa
Gabriella Paruzzi
Stefania Belmondo
ZOH 1998 Rusko (RUS)
Nina Gavrilyuk
Olga Danilova
Jelena Vjalbeová
Larisa Lazutinová
Norsko (NOR)
Bente Martinsen
Marit Mikkelsplass
Elin Nilsen
Anita Moen-Guidon
Itálie (ITA)
Karin Moroder
Gabriella Paruzzi
Manuela Di Centa
Stefania Belmondo
ZOH 2002 Německo (GER)
Manuela Henkel
Viola Bauer
Claudia Künzel
Evi Sachenbacherová-Stehleová
Norsko (NOR)
Marit Bjørgen
Bente Skari
Hilde Gjermundshaug Pedersen
Anita Moen
Švýcarsko (SUI)
Andrea Huber
Laurence Rochat
Brigitte Albrecht-Loretan
Natascia Leonardi Cortesi
ZOH 2006 Rusko (RUS)
Natalia Baranová
Larisa Kurkinová
Julia Čepalovová
Jevgenia Medvedevová
Německo (GER)
Stefanie Böhlerová
Viola Bauer
Evi Sachenbacherová-Stehleová
Claudia Künzel
Itálie (ITA)
Arianna Follis
Gabriella Paruzzi
Antonella Confortola
Sabina Valbusa
ZOH 2010 Norsko (NOR)
Vibeke Skofterud
Therese Johaugová
Kristin Størmer Steira
Marit Bjørgen
Německo (GER)
Katrin Zellerová
Evi Sachenbacherová-Stehleová
Miriam Gössnerová
Claudia Nystad
Finsko (FIN)
Pirjo Muranen
Virpi Kuitunenová
Riitta-Liisa Roponenová
Aino-Kaisa Saarinenová
ZOH 2014 Švédsko (SWE)
Anna Haag
Ida Ingemarsdotter
Charlotte Kalla
Emma Wikén
Finsko (FIN)
Anne Kyllönenová
Krista Lähteenmäki
Kerttu Niskanen
Aino-Kaisa Saarinenová
Německo (GER)
Stefanie Böhlerová
Nicole Fesselová
Denise Herrmannová
Claudia Nystad

Skiatlon (ženy)[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1992  Ljubov Jegorovová
Sjednocený tým (EUN)
 Stefania Belmondová
Itálie (ITA)
 Jelena Vjalbeová
Sjednocený tým (EUN)
ZOH 1994  Ljubov Jegorovová
Rusko (RUS)
 Manuela Di Centaová
Itálie (ITA)
 Stefania Belmondová
Itálie (ITA)
ZOH 1998  Larisa Lazutinová
Rusko (RUS)
 Olga Danilovová
Rusko (RUS)
 Kateřina Neumannová
Česko (CZE)
ZOH 2002  Beckie Scottová
Kanada (CAN)
 Kateřina Neumannová
Česko (CZE)
 Viola Bauerová
Německo (GER)
ZOH 2006  Kristina Šmigunová
Estonsko (EST)
 Kateřina Neumannová
Česko (CZE)
 Jevgenija Medveděvová-Arbuzovová
Rusko (RUS)
ZOH 2010  Marit Bjørgenová
Norsko (NOR)
 Anna Haagová
Švédsko (SWE)
 Justyna Kowalczyková
Polsko (POL)
ZOH 2014  Marit Bjørgenová
Norsko (NOR)
 Charlotte Kalla
Švédsko (SWE)
 Heidi Weng
Norsko (NOR)

Sprint jednotlivkyně (ženy)[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 2002  Julia Čepalovová
Rusko (RUS)
 Evi Sachenbacherová
Německo (GER)
 Anita Moenová
Norsko (NOR)
ZOH 2006  Chandra Crawfordová
Kanada (CAN)
 Claudia Künzelová
Německo (GER)
 Aljona Sidková
Rusko (RUS)
ZOH 2010  Marit Bjørgenová
Norsko (NOR)
 Justyna Kowalczyková
Polsko (POL)
 Petra Majdičová
Slovinsko (SLO)
ZOH 2014  Maiken Caspersen Fallaováová
Norsko (NOR)
 Ingvild Flugstad Östbergová
Norsko (NOR)
 Vesna Fabjanová
Slovinsko (SLO)

Sprint dvojice (ženy)[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 2006 Švédsko
Lina Anderssonová
Anna Dahlbergová
Kanada
Sara Rennerová
Beckie Scottová
Finsko
Aino-Kaisa Saarinenová
Virpi Kuitunenová
ZOH 2010 Německo
Evi Sachenbacherová
Claudia Nystadová
Švédsko
Charlotte Kallaová
Anna Haagová
Rusko
Irina Chazovová
Natalija Korosteljovová
ZOH 2014 Norsko
Ingvild Flugstad Østberg
Marit Bjørgenová
Finsko
Aino-Kaisa Saarinenová
Kerttu Niskanenová
Švédsko
Ida Ingemarsdotter
Stina Nilsson

Vyřazené disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Muži[editovat | editovat zdroj]

Běh na 10 km[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1992  Vegard Ulvang
Norsko (NOR)
 Marco Albarello
Itálie (ITA)
 Christer Majbäck
Švédsko (SWE)
ZOH 1994  Bjørn Dæhlie
Norsko (NOR)
 Vladimir Smirnov
Kazachstán (KAZ)
 Marco Albarello
Itálie (ITA)
ZOH 1998  Bjørn Dæhlie
Norsko (NOR)
 Markus Gandler
Rakousko (AUT)
 Mika Myllylä
Finsko (FIN)

Běh na 18 km[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1924  Thorleif Haug
Norsko (NOR)
 Johan Grøttumsbråten
Norsko (NOR)
 Tapani Niku
Finsko (FIN)
ZOH 1928  Johan Grøttumsbråten
Norsko (NOR)
 Ole Hegge
Norsko (NOR)
 Reidar Ødegaard
Norsko (NOR)
ZOH 1932  Sven Utterström
Švédsko (SWE)
 Axel Wikström
Švédsko (SWE)
 Veli Selim Saarinen
Finsko (FIN)
ZOH 1936  Erik August Larsson
Švédsko (SWE)
 Oddbjørn Hagen
Norsko (NOR)
 Pekka Niemi
Finsko (FIN)
ZOH 1948  Martin Lundström
Švédsko (SWE)
 Nils Östensson
Švédsko (SWE)
 Gunnar Eriksson
Švédsko (SWE)
ZOH 1952  Hallgeir Brenden
Norsko (NOR)
 Tapio Valfrid Mäkelä
Finsko (FIN)
 Paavo Olavi Lonkila
Finsko (FIN)

Běh na 30 km[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1956  Veikko Johannes Hakulinen
Finsko (FIN)
 Sixten Jernberg
Švédsko (SWE)
 Pavel Kolčin
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1960  Sixten Jernberg
Švédsko (SWE)
 Rolf Rämgård
Švédsko (SWE)
 Nikolaj Anikin
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1964  Eero Antero Mäntyranta
Finsko (FIN)
 Harald Grønningen
Norsko (NOR)
 Igor Vorončichin
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1968  Franco Nones
Itálie (ITA)
 Odd Martinsen
Norsko (NOR)
 Eero Antero Mäntyranta
Finsko (FIN)
ZOH 1972  Vjačeslav Vedenin
Sovětský svaz (URS)
 Pål Tyldum
Norsko (NOR)
 Johannes Harviken
Norsko (NOR)
ZOH 1976  Sergej Saveljev
Sovětský svaz (URS)
 William Koch
Spojené státy americké (USA)
 Ivan Garanin
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1980  Nikolaj Zimjatov
Sovětský svaz (URS)
 Vasilij Ročev
Sovětský svaz (URS)
 Ivan Lebanov
Bulharsko (BUL)
ZOH 1984  Nikolaj Zimjatov
Sovětský svaz (URS)
 Alexandr Zavjalov
Sovětský svaz (URS)
 Gunde Anders Svan
Švédsko (SWE)
ZOH 1988  Alexej Prokurorov
Sovětský svaz (URS)
 Vladimir Smirnov
Sovětský svaz (URS)
 Vegard Ulvang
Norsko (NOR)
ZOH 1992  Vegard Ulvang
Norsko (NOR)
 Bjørn Dæhlie
Norsko (NOR)
 Terje Langli
Norsko (NOR)
ZOH 1994  Thomas Alsgaard
Norsko (NOR)
 Bjørn Dæhlie
Norsko (NOR)
 Mika Myllylä
Finsko (FIN)
ZOH 1998  Mika Myllylä
Finsko (FIN)
 Erling Jevne
Norsko (NOR)
 Silvio Fauner
Itálie (ITA)
ZOH 2002  Christian Hoffmann
Rakousko (AUT)
 Michail Botvinov
Rakousko (AUT)
 Kristen Skjeldal
Norsko (NOR)

Ženy[editovat | editovat zdroj]

Běh na 5 km (ženy)[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1964  Klavdija Bojarskichová
Sovětský svaz (URS)
 Mirja Lehtonenová
Finsko (FIN)
 Alevtina Kolčinová
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1968  Toini Gustafssonová
Švédsko (SWE)
 Galina Kulakovová
Sovětský svaz (URS)
 Alevtina Kolčinová
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1972  Galina Kulakovová
Sovětský svaz (URS)
 Marjatta Kajosmaaová
Finsko (FIN)
 Helena Šikolová
Československo (TCH)
ZOH 1976  Helena Takalová
Finsko (FIN)
 Raisa Smetaninová
Sovětský svaz (URS)
 Nina Baldyčevová
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1980  Raisa Smetaninová
Sovětský svaz (URS)
 Hilkka Riihivuoriová
Finsko (FIN)
 Květa Jeriová
Československo (TCH)
ZOH 1984  Marja-Liisa Hämäläinenová
Finsko (FIN)
 Berit Aunliová
Norsko (NOR)
 Květa Jeriová
Československo (TCH)
ZOH 1988  Marjo Matikainenová
Finsko (FIN)
 Tamara Tichonovová
Sovětský svaz (URS)
 Vida Vencieneová
Sovětský svaz (URS)
ZOH 1992  Marjut Lukkarinenová
Finsko (FIN)
 Ljubov Jegorovová
Sjednocený tým (EUN)
 Jelena Vjalbeová
Sjednocený tým (EUN)
ZOH 1994  Ljubov Jegorovová
Rusko (RUS)
 Manuela Di Centaová
Itálie (ITA)
 Marja-Liisa Kirvesniemiová
Finsko (FIN)
ZOH 1998  Larisa Lazutinová
Rusko (RUS)
 Kateřina Neumannová
Česko (CZE)
 Bente Martinsenová
Norsko (NOR)

Běh na 15 km (ženy)[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1992  Ljubov Jegorovová
Sjednocený tým (EUN)
 Marjut Lukkarinenová
Finsko (FIN)
 Jelena Vjalbeová
Sjednocený tým (EUN)
ZOH 1994  Manuela Di Centaová
Itálie (ITA)
 Ljubov Jegorovová
Rusko (RUS)
 Nina Gavriljuková
Rusko (RUS)
ZOH 1998  Olga Danilovová
Rusko (RUS)
 Larisa Lazutinová
Rusko (RUS)
 Anita Moenová-Guidonová
Norsko (NOR)
ZOH 2002  Stefania Belmondová
Itálie (ITA)
 Kateřina Neumannová
Česko (CZE)
 Julia Čepalovová
Rusko (RUS)

Běh na 20 km (ženy)[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1984  Marja-Liisa Hämäläinenová
Finsko (FIN)
 Raisa Smetaninová
Sovětský svaz (URS)
 Anne Jahrenová
Norsko (NOR)
ZOH 1988  Tamara Tichonovová
Sovětský svaz (URS)
 Anfisa Rezcovová
Sovětský svaz (URS)
 Raisa Smetaninová
Sovětský svaz (URS)

Štafeta 3 x 5 km (ženy)[editovat | editovat zdroj]

Rok Zlatá olympijská medaile Zlato Stříbrná olympijská medaile Stříbro Bronzová olympijská medaile Bronz
ZOH 1956 Finsko (FIN)
Sirkka Polkunen
Mirja Hietamies
Siiri Rantanen
Sovětský svaz (URS)
Lyubov Kozyreva
Alevtina Kolchina
Radya Yeroshina
Švédsko (SWE)
Irma Johansson
Anna-Lisa Eriksson
Sonja Edström
ZOH 1960 Švédsko (SWE)
Irma Johansson
Britt Strandberg
Sonja Edström
Sovětský svaz (URS)
Lyubov Kozyreva
Maria Gusakova
Radya Yeroshina
Finsko (FIN)
Siiri Rantanen
Eeva Ruoppa
Toini Pöysti
ZOH 1964 Sovětský svaz (URS)
Alevtina Kolchina
Yevdokiya Mekshilo
Klavdiya Boyarskikh
Švédsko (SWE)
Barbro Martinsson
Britt Strandberg
Toini Gustafsson
Finsko (FIN)
Senja Pusula
Toini Pöysti
Mirja Lehtonen
ZOH 1968 Norsko (NOR)
Inger Aufles
Babben Enger Damon
Berit Mørdre Lammedal
Švédsko (SWE)
Britt Strandberg
Toini Gustafsson
Barbro Martinsson
Sovětský svaz (URS)
Alevtina Kolchina
Rita Achkina
Galina Kulakova
ZOH 1972 Sovětský svaz (URS)
Lyubov Mukhachyova
Alevtina Olyunina
Galina Kulakova
Finsko (FIN)
Helena Takalo
Hilkka Riihivuori
Marjatta Kajosmaa
Norsko (NOR)
Inger Aufles
Åslaug Dahl
Berit Mørdre