Robert Moffat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Moffat
Narození 21. prosince 1795
Orminston, East Lothian, Skotsko
Úmrtí 9. srpna 1883
(ve věku 87 let)
Anglie
Místo odpočinku West Norwood Cemetery
Národnost SCO skotská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Robert Moffat (21. prosince 17959. srpna 1883) by skotský kongregacionalistický misionář v Africe, a tchán Davida Livingstona.

Život[editovat | editovat zdroj]

Moffat se narodil pokornému manželskému páru v Orminston, Jižní Lothian. Aby našel zaměstnání zahradníka, přestěhoval se do jižního Cheshire v Anglii. Roku 1814, zatímco pracoval v západním Hall HighLegh v Cheshire zažil obtíže s jeho zaměstnavatelem kvůli jeho náklonnosti k metodistům. Na krátkou dobu, po té co se úspěšně dostal do Londýnské misionářské společnosti (LMS) aby se stal zámořským misionářem, přijal prozatímní práci zemědělce na Plantation Farm v Dukinfieldu (kde poprvé potkal svoji budoucí manželku). V září roku 1816, byl formálně pověřen v Surrey Chapel v Londýně jako misionář LMS (stejného dne jako John Williams), a byl poslán do jižní Afriky. Jeho snoubenka Marry Smith (1795-1870) se k němu mohla připojit o tři roky později, po té co se Robert vrátil do Kpaského Města z Namaqualandu (kde obrátil ke křesťanství hlavního Afrikanera). A tak mohla aktivně asistovat v manželově další misionářské práci.

V roce 1820 Moffat a jeho žena odešli z Kapského Města a dostali se do Griguatown, kde se jim narodila jejich dcera Mary (která si později vzala Davida Livingstona). Jako rodina se později usadili v Kuruman, na západ od Vall River, mezi Bechuanskými kmeny. Zde žili a pracovali, zapáleně pro misionářskou práci do roku 1870 kdy se vrátili zpět do Británie. Během tohoto období, Robert Moffat uskutečnil časté cesty do blízkých sousedních regionů hluboko na sever až k Matabele. Výsledek těchto cest sdělil Královksé geografické společnosti (Journal 25 -38 and Proceedings ii). Po dobu této dovolené v Anglii (1839-1843), zápisky rodinných zkušeností, Missionary Labours and Scenes in South Africa (1842) byly publikovány. Muffat také přeložil celou Bibli a The Pilgrim’s Progress do Setswana.

Mimo trénink zahradníka a farmáře v jeho raných letech a také zkušenosti spisovatele, Moffat se naučil stavitelství, tesařství, tiskařství a kovářství. Po svém návratu do Anglie byl oceněn £5000. Robert a Mary Moffat měli deset dětí: Mary (která si vzala D. Livingstona), Ann, Robert (zemřel v dětství), James, John, Elizabeth a Jean. Jejich syn John Smith Moffat se taktéž stal misionářem LMS a převzal misii v Kuruman před vstupem do koloniální služby. Jejich vnuk Howard Unwin Moffat se stal ministerským předsedou Jižní Rhodesie.

Robert Moffat zemřel v Leigh poblíž Tunbridge Wells 9. srpna 1883; je pohřben v West Norwoodském hřbitově.

Obyvatelé High Legh organizují Robert Muffat vzpomínkový běh, dlouhý 10 km, který končí v oblasti jeho chalupy.

Jeho tiskařská práce v Kurumanu byla podpořena železným tiskařským lisem. Ten byl dovezen do Kapského Města roku 1825 a převezen do města Kuruman v roce 1831. Moffat jej používal, až do roku 1870 kdy odešel do důchodu. Po něm tuto práci převzal William Aston a A J Gould, kteří tento lis používali až do roku kolem 1882. V roce 1918 byl tento stroj vzat do Kimberly veřejné knihovny, kde zůstal až do jeho vrácení(1996) Misii Roberta Moffata v Kurumanu. Zde je i nyní občasně používán k tisknutí pamětních dokumentů.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert Moffat (missionary) na anglické Wikipedii.

  1. GILLEY, Lawrence C. Letters from Mozambique: Press [online]. Balaza, Maxixe, Mozambique: February 1997, [cit. 2010-05-10]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Alan Butler, Kuruman Moffat Mission, Kuruman Moffat Mission Trust, Kuruman, (1987)
  • John Smith Moffat, Lives of Robert and Mary Moffat (1885)
  • C. S. Home, The Story of the L. M. S. (1894)
  • William Walters, Life and Labours of Robert Moffat, D.D., Missionary in South Africa, (1885)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]