Ritus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ritus je náboženský termín z prostředí křesťanských církví, který označuje celek zvyklostí, liturgických předpisů, právních nařízení apod.

Pojem ritus se nejčastěji používá s ohledem na způsob slavení liturgie. Lze proto slyšet, že „liturgie byla slavena v západním ritu“ apod. Ve skutečnosti je třeba rozlišovat liturgii, která se slaví (např. liturgie sv. Jana Zlatoústého, sv. Basil či sv. Řehoře Velikého, které používá byzantský ritus), a ritus, jehož „součástí“ tyto liturgie (a další liturgické, právní, teologické apod. prvky) jsou.

Po právní stránce ritus znamená daleko víc. Označuje veškeré liturgické, teologické, duchovní a právní dědictví, který charakterizuje prožívání víry té které křesťanské církve (srov. CCEO kán. 28). Každá církev se hlásí k nějakému ritu. Současně se k jednomu ritu může hlásit více církví. Znamená to pak, že sdílejí společnou liturgii, duchovní bohatství a tradici, právo apod. V otázce teologické se někdy mohou lišit.

Rodiny ritů[editovat | editovat zdroj]

Každá církev je tedy určena mimo jiné svým ritem. Všechny křesťanské rity se dělí do šesti velkých rodin (prvních pět je „východních“, šestý je „západní“):

  1. alexandrijský ritus
  2. západosyrský ritus
  3. konstantinopolský (= byzantský ritus)
  4. východosyrský ritus
  5. arménský ritus
  6. římský ritus

Jednotlivé církve v rámci jednoho ritu se pak od sebe liší svým kulturním prožíváním přijatého ritu. Mezi rity příbuzné s ritem římským (tj. rity západní) patří:

Rity a církve[editovat | editovat zdroj]

Katolické církve ve spojení s Římem se hlásí k různým ritům. Existuje církev římskokatolická, která je římského ritu. Dále pak jsou na západě známé i ritus mozarabský a ambroziánský. Z východních ritů jsou zde obsaženy snad všechny. Arménská katolická církev se hlásí např. k arménskému ritu, ruská, bulharská, rumunská, ukrajinská, ruténská apod. se hlásí k byzantskému ritu, syrsko-malankarská církev k ritu syrsko-antiochijskému atd.

Tím, že se např. ukrajinské církve pravoslavné i katolické hlásí ke stejnému ritu, používají podobnou liturgii, právní systém apod., a proto je někdy těžké je na první pohled od sebe odlišit. Množství katolických církví východních obřadů vzniklo oddělením od svých mateřských církví a jejich přidružením se k Římu. Tím neztratily ani svůj ritus, ani svou právní samostatnost (stále zůstávají církvemi sui iuris, jen uznávají jako nejvyšší autoritu římského patriarchu a vyznávají učení společné katolickým církvím ve spojení s Římem. Tím však dochází k situaci, že se na jednom území nachází několik (většinou dvě) církví stejného ritu, z nichž jedna uznává Řím za svou hlavu, druhá nikoli. To je případ především tzv. církví řeckokatolických, ale často i jiných východních církví.

Přehled některých liturgií východních ritů[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Rites ve Wikimedia Commons

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]