Regulace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Regulace (rozcestník).

Regulace (z lat. regula, pravítko, pravidlo) obecně znamená řídící či usměrňující činnost, ovlivňování, ať už prováděné člověkem nebo automatickým zařízením (regulátorem). Ve společnosti je tzv. regulace chápána jako ovlivňování (nebo drsněji ovládání) lidského a společenského chování na základě pravidel a omezení, typicky ze strany státu. Nařízení může mít mnoho podob: právní omezení vynucované vládní mocí, samo-regulace, společenské regulace (např. normy), konkrétněji například v podobě regulace trhu. Na takové regulace pak lze odkazovat i jako na sankce (například pokuty). Tato vymáhací činnost spadá pod správní právo, či kohokoli pověřeného k naplňování daného regulujícího zákona.

Společenská regulace se pokouší dosáhnout cílů, ke kterým by jinak nedošlo nebo k nim nedošlo v určitém časovém horizontu, nebo v to alespoň intervencionista nevěří. Příkladem takové regulace je kontrola surovin a zboží (Česká obchodní inspekce), cen, mezd, znečištění, pracovní podmínky, normy pro produkci zboží, ozbrojených sil a služeb: Cokoli je považováno za důležité, prohlášeno za věc veřejného zájmu nebo vyššího dobra.

Druhy regulace[editovat | editovat zdroj]

Regulace, jako forma akčního zásahu, znamená:

Regulace, ač v přenéseném významu, v běžném životě častější jako forma úředního zákazu, příkazu nebo omezení, znamená:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. František Němeček: Regulaci úředník nerozumí aneb wopička na gumičce, video na youtube.com, záznam z diskuse ze dne 23.8.2014, organizoval Martin Javůrek. Publikováno 28. 9. 2014.

Související články[editovat | editovat zdroj]