Portál:Hudba/Článek/Archiv/2019

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

1[editovat zdroj]

Ghostlights je sedmé studiové album metalové opery Avantasia. Vydáno bylo 29. ledna 2016 prostřednictvím společnosti Nuclear Blast. Příběhově jde o pokračování předchozího alba The Mystery of Time (2013), tvůrce projektu a skladatel Tobias Sammet tedy formou metafor naráží na neustálé zrychlování společnosti. Skládání písní začalo prakticky hned po dokončení desky Space Police: Defenders of the Crown (2014) Sammetovy druhé skupiny Edguy, nahrávání poté postupně probíhalo od října 2014 do listopadu dalšího roku v německém studiu Gate Studio. Desku produkoval Sascha Paeth. Přestože se na albu stále objevují různé experimentální prvky jiných stylů, je Ghostlights oproti předchozím nahrávkám více metalové. Jako hostující zpěváci se na albu podíleli Michael Kiske, Bob Catley, Jørn Lande, Ronnie Atkins, Sharon den Adel, Geoff Tate, Marco Hietala, Dee Snider, Robert MasonHerbie Langhans.

Album se setkalo převážně s kladnými recenzemi ze strany kritiků, chválen byl především Sammetům tvůrčí styl a jeho výběr hostujících zpěváků. Deska bodovala i v hitparádách, celkem v devíti z nich se umístila mezi nejlepšími deseti alby. Nejlépe se dostala na druhé místo, které obsadila v Česku, Německu a americké hitparádě Heatseekers. Jedenáctá se umístila v Japonsku. S úvodní skladbou „Mystery of a Blood Red Rose“ Avantasia vystoupila v německém kole Eurovision Song Contest 2016, kde skončila na třetím místě. V rámci podpory alba pak v roce 2016 uspořádala halové turné po Evropě, Americe a Japonsku, přičemž během každého koncertu hrála téměř tři hodiny. Na turné navázala vystoupení po festivalech, která pokračovala i v roce 2017.

2[editovat zdroj]

Traktor je legendární píseň punkové hudební skupiny Visací zámek s kořeny z roku 1976, kdy Michal Pixa poprvé dostal nápad na tuto píseň. Do finální podoby a plnohodnotné písně ji společně s Janem Haubertem dopracovali v roce 1982 během zkoušek před prvním koncertem skupiny Visací zámek.

Premiéru měla píseň během tohoto prvního koncertu 7. prosince 1982. Píseň se objevila hned na prvním albu skupiny s názvem Visací zámek z roku 1990, nahrávaným ale ještě těsně před sametovou revolucí, a tak zazněla kvůli panujícím poměrům doznívajícího komunistického režimu v pozměněné verzi s mírnějším textem. Ta se tak stala paradoxně známější než originál. V originále běžně hraném na koncertech byla poprvé píseň vydána v roce 1993 pod názvem „Trakař“ na albu Traktor, od té doby pak ještě i na mnoha dalších albech.

Píseň s refrénem o traktoru Zetor orajícím v horách brambory je vlastně dramatickou groteskou o zoufalém traktoristovi, který od brzkého rána do večera pracuje a nezbývá mu po celodenní dřině než se večer opít v hospodě a spustit se s místní poběhlicí. Neustálou prací deprimovaný opilý traktorista potom vidlemi zapíchne svou ženu.

Píseň se stala hymnou české punkové scény, zlidověla a hraje se například i u táboráků. Dočkala se ocenění v čtenářské anketě pořádané portálem iDNES.cz, v které čtenáři označili kytarový riff Traktoru s přehledem za nejlepší český kytarový riff všech dob.

3[editovat zdroj]

Nonet č. 2, H 374 pro flétnu, hoboj, klarinet, fagot, lesní roh, housle, violu, violoncello a kontrabas vznikl na počátku roku 1959 (dokončen byl 1. února), 34 let po Nonetu č. 1, H 144, jako jedna z posledních kompozic Bohuslava Martinů. Skladba je emocionálně bohatá, je zde slyšet zřetelný dozvuk romantismu i vliv českého lidového muzikantství.

4[editovat zdroj]

Portál:Hudba/Článek/2019/4.

5[editovat zdroj]

Portál:Hudba/Článek/2019/5.

6[editovat zdroj]

Portál:Hudba/Článek/2019/6.

7[editovat zdroj]

Portál:Hudba/Článek/2019/7.

8[editovat zdroj]

Portál:Hudba/Článek/2019/8.

9[editovat zdroj]

Portál:Hudba/Článek/2019/9.

10[editovat zdroj]

Portál:Hudba/Článek/2019/10.

11[editovat zdroj]

Portál:Hudba/Článek/2019/11.

12[editovat zdroj]

Portál:Hudba/Článek/2019/12.