Pelargónie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pelargonie

Pelargonium peltatum
Pelargonium peltatum
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: kakostotvaré (Geraniales)
Čeleď: kakostovité (Geraniaceae)
Rod: pelargónie (Pelargonium)
L'Hér.
Pelargonium peltatum L.

Pelargónie (Pelargonium) je rod jednoletých nebo vytrvalých rostlin, bylin až polokeřů nebo keřů obsahující asi 240–300 druhů zahrnutých v čeledi kakostovité (Geraniaceae)druhů, které lze nalézt většinou v tropických a subtropických oblastech, především v jižní Africe. Pelargónie je používána jako okrasná květina, ale také ve voňavkářství, jako léčivá a barvířská rostlina, či k ochucení pokrmů.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kmínky nebo stonky ztlustlé, ochlupené nebo drobně pýřité, často lepkavé. Listy vstřícné nebo střídavé, vonné, obvykle dlanité. Květenství sestavené v nepravý okolík či okoličnatý vrcholík.

EPPO kód[editovat | editovat zdroj]

1PELG

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

České názvy[editovat | editovat zdroj]

 • čapí nůsek[2]
 • čapí nos[3]
 • muškát
Pelargonium zonale

Historie[editovat | editovat zdroj]

První pěstovaný druh pelargonie byla Pelargonium triste, původem z Jižní Afriky. Byla zřejmě určena pro botanickou zahradu v Leidenu a přivezena v roce 1600 na lodi. V roce 1631, anglický zahradník, John Tradescant, koupil semena od René Morina v Paříži a přivezl rostlinu do Anglie. Název Pelargonium použil Johannes Burman v roce 1738, z řečtiny πελαργός, pelargós, čáp, protože část květiny vypadá jako čapí zobák.

Použití[editovat | editovat zdroj]

V ČR jsou jako okrasné rostliny převážně pěstovány druhy pelargonie páskatá (Pelargonium zonale) tvořící nápadné barevné kulovité květenství, vzácněji druh Pelargonium grandiflorum a druh pelargónie štítnatá (Pelargonium peltatum) známý také jako převislé muškáty. Druh nazývaný převislé muškáty ještě na přelomu dvacátého a 21. století zcela převládal jako druh pěstovaný v truhlících po vzoru domů a podhorských venkovských stavení v Německu.

Pelargonie páskatá (P.zonale)je v jiných zemích označovaná Pelargonium × hortorum pelargónie zahradní nebo Pelargonium Zonal Group. Pelargonie (P.zonale) byly v ČR velmi často pěstovány za okny vesnických domků, byly téměř nezbytnou ozdobou.[4] Méně často jsou pelargonie pěstovány na záhonech jako výrazný doplněk letničkových výsadeb. V druhé polovině dvacátého století byly pelargonie široce oblíbeny jako balkonová rostlina ve většině bytů panelových domů. Na začátku 21. století, v období někdy označovaném jako hospodářská krize, lze na balkonech nebo za okny vidět kvést jakoukoliv rostlinu spíše zřídka. Oba druhy nejpěstovanější pelargonie nesnáší zimní chladna a při přezimování v v podmínkách domácností obvykle dlouhodobě nevydrží. Lze je přezimovat pouze v chladných světlých mrazuprostých místnostech (sklenících, oranžeriích). Vzhledem k ceně a chorobám pelargonie často nahrazují levnější letničky nebo odolnější a bohatě kvetoucí surfinie.

Někdy jsou rostliny rodu pelargonie v domácnostech pěstovány jako léčivo nebo ochrana proti hmyzu.[5][6]

Některé druhy pelargonií, jako například P. graveolens hrají důležitou roli při výrobě vůní. Přestože existují vonící pelargonie které voní po citrusech, mátě, nebo různém ovoci, odrůdy s růžovou vůní jsou komerčně nejvíce důležité.

Převislé pelargonie, Praha, Malá Strana .

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Muškát je víceletá rostlina. Množí se řízkováním, které bývá často prováděno v srpnu nebo běžně i červenci až říjnu , ale také úspěšně v předjaří (únor-březen). Vzácněji se pelargonie množí také semeny, výsevem v prosinci. Během pěstování je třeba rostliny přiměřeně zalévat a přihnojovat. Pěstovanéí druhy pelargonie kvetou obvykle od května do září, avšak některé druhy kvetou celý rok. Muškáty trpí mnoha chorobami, především virózami a houbovými chorobami ale zcela běžné je i napadení škůdci a fyziologické choroby z nedostatku živin. Na jaře na podzim mohou namrzat, v létě někdy trpí úpalem a suchem nebo přelitím.

Stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Pěstované pelargonie obvykle preferují slunečné nebo světlé místo, nicméně například Pelargonium grandiflorum slunečné místo, nebo přímé slunce vyloženě nesnáší, avšak preferuje světlé stanoviště. K přezimování je vhodná světlá mrazuprostá místnost. Půdy mají být živné, humózní a spíše propustné, pelargonie nesnáší přemokření.[7]

Teploty[editovat | editovat zdroj]

Pěstované pelargonie obvykle preferují během vegetace teploty okolo 20 °C[7] ačkoliv snášejí bez i vyšší teploty. Výjimkou je například Pelargonium grandiflorum, které potřebuje teploty kolem 10 °C. Vlivem náhlého přechodu do chladu pelargoniím mohou někdy zčervenat listy, nebo listy zvadnou a zcela opadají. Pelargonie nesmí namrznout, i lehký mrazík rostliny značně poškodí. Proto je třeba je v polovině května (tří zmrzlí muži - Servác, Pankrác a Bonifác) sledovat teploty a skrývat, nebo chránit výsadby před mrazem, nebo rostliny raději vysadit až po „zmrzlých“.

Hnojení[editovat | editovat zdroj]

V prodeji jsou specializované přípravky, lze ale použít běžné komplexní hnojiva. Je vhodné přihnojovat hnojivy s obsahem fosforu. Přihnojování hnojivy s obsahem draslíku (síran draselná, draselná sůl) v září a říjnu je vhodné jako příprava na přezimování.

Přezimování[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá rostlina nekvete tak bohatě, jak víceletá pelargónie. K přezimování běžně pěstovaných druhů pelargonie je vhodné zvolit teploty 12 až 15 °C. Ideální teploty pro přezimování Pelargonium grandiflorum jsou 8-10 °C. Koncem srpna je vhodné ukončit používání hnojiv s obsahem dusíku a omezit zálivku.[8]

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy:

Choroby a škůdci[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pelargonium na anglické Wikipedii.

 1. botanicka.cz
 2. ceskatelevize.cz
 3. www.biolib.cz
 4. zahradnictvi-valinova.cz
 5. aromatické pelargonie
 6. loskutak.nova.cz
 7. a b celysvet.cz
 8. čaro záhrady

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]