Patsy Cline

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Patsy Cline, rodným jménem Virginia Patterson Hensley (8. září 1932, Winchester, Virginia, USA - 5. března 1963) byla americká zpěvačka působící v oblasti americké country hudby s přesahy do americké pop music, členka Grand Ole Opry. Zemřela předčasně na vrcholu své velmi úspěšné pěvecké kariéry při havárii soukromého letounu ve věku 30 let. Byla proslulá svým zvučným, znělým i sytým hlasem v altové poloze.

V oblasti country hudby je dodnes považována za jednu z nejúspěšnějších a nejuznávanějších zpěvaček ve 20. století, jejíž krátký život i její úspěšná kariéra se později stala námětem mnoha knih, filmů, dokumentů, článků i divadelních her.

Už od dětství se jednalo o velice talentovanou dívku, která dobře tančila a od osmi let hrála na klavír. Již ve svých 17 letech začala zpívat v Nashvillu v Tennessee, kde přemluvila Roye Accuffa a uspěla. V roce 1957 zaznamenala velký úspěch s hitem Walking After Midnight a stala se velice populární. Jejím asi největším hitem je píseň Crazy, kterou pro ni napsal Willie Nelson, a také I fall to pieces.

Odrazy v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Její postava se vyskytuje také v americkém životopisném filmy Loretty Lynnové První dáma country music z roku 1980.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(česky)

(anglicky)