Paraceratherium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostra paraceratheria

Paraceratherium (dříve známý jako Indricotherium) byl obrovský bezrohý příbuzný nosorožců, který žil v svrchním oligocénu až spodním miocénu, konkrétně před 34-23 miliony let. Bylo vysoké 6 metrů, nepočítaje krk a hlavu. Byl to býložravec, který vážil okolo 15 tun, ale největší dochovaní jedinci až 20 tun a pravděpodobné jsou i větší rozměry. Dlouhý byl 8 metrů. byl Jeho lebka měřila 1,3 metrů a měla dva kuželovité horní špičáky připomínající malé kly, zesílené spodní špičáky a čtvercový nosní otvor naznačují přítomnost masitého chobotu. Stehení kost paraceratheria měří 1,5 metru. Gigantické rozměry a dlouhý krk umožňovaly paraceratherium získávat potravu z vrcholků stromů, jak to dnes dělají žirafy. Paraceratherium je největší známý suchozemský savec, který kdy žil. Paraceratherium žilo v Evropě a v Asii.

Objev a název[editovat | editovat zdroj]

Paraceratherium

Paraceratherium bylo objeveno roku 1910. Bylo již nalezeno na území Číny, Mongolska, Indie, Pákistánu, Kazachstánu, Gruzie, Turecka, Rumunska, Bulharska a bývalé Jugoslávie. Paraceratherium má další dva dnes již neplatné názvy - Baluchitherium a Indricotherium. Právě pod názvem Indricotherium se objevuje v mnoha pořadech (Svět po dinosaurech, Putování s pravěkými zvířaty) a v mnoha knihách (Úžasný svět dinosaurů, Ilustrovaná encyklopedie dinosaurů a pravěkých zvířat). V druhé zmíněné knize bylo napsáno, že vážilo 30 tun, což je možné maximálně u těch úplně největších jedinců tohoto rodu. V některých dokumentech (Triumf obratlovců) nebo knihách (Prehistorie) je již jmenováno pod svým dnes uznávaným názvem.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Paraceratherium bylo vyobrazeno i v některých dokumentárních filmech. Objevilo se například v dokumentu Svět po dinosaurech a záběr na jeho kostru byl v pořadu televize BBC od Davida Attenborougha s názvem Triumf obratlovců. Kromě dokumentů je také v některých fiktivně-dokumentárních seriálech, například v Putování s pravěkými zvířaty, kde však byla s jistotou vykládána fakta, které často nebyla založena na výzkumech paleontologů, ale na fantazii tvůrců.

Samice paraceratheria s mládětem.