Orangutani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxOrangutani
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádprimáti (Primates)
Čeleďhominidé (Hominidae)
Podčeleďorangutani (Ponginae)
Elliot, 1912
Sesterská skupina
Homininae
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orangutani (Ponginae) je podčeleď hominidů (Hominidae). V současnosti je zastoupena třemi druhy: orangutanem sumaterským (Pongo abelii), orangutanem bornejským (Pongo pygmaeus) a orangutanem tapanulijským (Pongo tapanuliensis).[1][2]. Mezinárodní svaz ochrany přírody tyto druhy řadí mezi kriticky ohrožené.

První rody z podčeledi se na Zemi objevili v období miocén. Jednalo se o rody Sivapithecus, jenž je nejznámějším fosilním rodem orangutana a jenž se od ostatních orangutanů odlišuje například stavbou chrupu, a Khoratpithecus. Do podčeledi se pak také někdy řadí Lufengpithecus, Ankarapithecus a Gigantopithecus. Podle fylogenetické analýzy z roku 2004 měly být první dva z těchto rodů blízce příbuzní orangutanům, avšak nakonec byly určeny jako předkové afrických lidoopů.

Taxonomie

Ponginae

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ponginae na anglické Wikipedii.

  1. a b NATER, Alexander, et al.. Morphometric, Behavioral, and Genomic Evidence for a New Orangutan Species. S. 1–12. Current Biology [online]. Elsevier Inc., 2. listopad 2017. Svazek 27, s. 1–12. Online před tiskem. Dostupné online. PDF [1]. ISSN 0960-9822. DOI 10.1016/j.cub.2017.09.047. (anglicky) 
  2. ČTK. Na Sumatře objevili nový druh orangutana. Novinky.cz [online]. 3. listopad 2017. Dostupné online. 

Externí odkazy