Někdo to rád jinak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Někdo to rád jinak
Původní názevLe Goût des autres
Země původuFrancieFrancie Francie
Jazykfrancouzština
Délka112 min
Žánrkomediální drama
ScénářAgnès Jaoui
Jean Bacri
RežieAgnès Jaoui
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleAgnès Jaoui
Jean Bacri
Anne Alvaro
Alain Chabat
Gérard Lanvin
… více na Wikidatech
ProdukceChristian Bérard
Charles Gassot
HudbaJean-Charles Jarrel
KameraLaurent Dailland
KostýmyJackie Budin
StřihHervé de Luze
Výroba a distribuce
Premiéra2000
Produkční společnostiTéléma
Les Films A4
France 2 Cinéma
DistribucePathé Distribution
Tržby23,6 mil. $
OceněníEvropské filmové ceny za nejlepší scénář (2000)
César pro nejlepší herečku ve vedlejší roli
Někdo to rád jinak na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Někdo to rád jinak (v originále Le Goût des autres) je francouzský hraný film z roku 2000, který režírovala Agnès Jaoui podle vlastního scénáře. Film získal několik cen, včetně čtyř Césarů, a byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Snímek měl světovou premiéru 1. března 2000.[1]

Děj[editovat | editovat zdroj]

V Rouenu podnikatel Jean-Jacques Castella dostane k dispozici bodyguarda Francka kvůli velké smlouvě, kterou musí podepsat s íránskými podnikateli. Jeho společník Weber po něm také vyžaduje, aby chodil na hodiny angličtiny. Castella bez zájmu odmítne učitelku hned na první lekci.

Jednoho večera Jean-Jacques s manželkou Angélique navštíví představení Bérénice, ve kterém hraje vedlejší roli Virginie, jejich neteř. Mezitím Franck čeká v zákulisí a seznámí se s dívkou Manie. Jean-Jacques, který se zpočátku nudí, je zaujat výkonem hlavní aktérky, kterou je jeho učitelka angličtiny Clara Devaux. Po představení Clara a její přátelé povečeří v baru, kde pracuje Manie.

Jean-Jacques se rozhodne pokračovat v hodinách angličtiny, aby se sblížil s Clarou. Z Francka a Manie se stanou milenci. Jejich vztah je však bouřlivý, protože Franck jako bývalý policista nesouhlasí s tím, že Manie prodává marihuanu, aby si navýšila svůj příjem. Castella se snaží zalíbit Clare a tak se sblíží s hereckou skupinou. Antoine, nejlepší přítel Clary si však z manažera dělá legraci z nedostatku jeho kulturního rozhledu. O několik dní později jde Jean-Jacques na vernisáž výstavy obrazů Benoîta, Antoinova společníka. Jedno z pláten se mu líbí, tak ho koupí a rozhodne se, že u Benoîta objedná fresku na fasádu svého podniku.

Jean-Jacques po čase vyzná Claře lásku. Ta mu dá ale najevo, že jeho city nesdílí, a rozhodnou se přerušit výuku angličtiny. Jean-Jacques upadá do deprese, opouští svou společnost k Weberovu velkému zoufalství a nakonec opustí i Angélique. Clara připravuje novou hru. Není ráda, když se dozví, že Antoine je stále v kontaktu s Jean-Jacquesem. Cítí, že využívá Castelliných citů k ní, aby ho přiměl financovat Benoîtovu práci. Avšak zjistí, že se Castella skutečně otevřel uměleckému světu, který do té doby neznal.

Clara si pak postupně uvědomuje, že i ona něco cítí k Jean-Jacquesovi. Protože ten už podepsal smlouvu s Íránci, Franckova služba končí a Franck odjíždí z města bez Manie, protože jejich vztah považuje za neživotaschopný. Clara pozve Castellu na premiéru své nové hry Heda Gablerová.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Anne Alvaro Clara Devaux
Jean-Pierre Bacri Jean-Jacques Castella
Alain Chabat Bruno Deschamps, řidič Castelly
Agnès Jaoui servírka Manie
Gérard Lanvin Franck Moreno, Castellův bodygard
Christiane Millet Angélique Castella
Wladimir Yordanoff Antoine
Anne Le Ny kostymérka Valérie
Brigitte Catillon Béatrice Castella
Raphaël Defour Benoît
Xavier de Guillebon Weber
Camille Andraca Camille, dcera Béatrice
Céline Arnaud Virginie Giraud
Robert Bacri otec Castelly
Marie-Agnès Brigot sekretářka Castelly
Michel Caccia malíř
Désir Carré chodec
Scali Delpeyrat kolega Clary
Sam Karmann režisér
Jean-Pierre Darroussin divák v divadle

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Na 26. ročníku udílení Césarů byl film nominován v devíti kategoriích a vyhrál čtyři, včetně nejlepšího filmu a nejlepšího scénáře. Získal také Donatellova Davida za nejlepší zahraniční film, cenu Lumière za nejlepší film a Zlatou hvězdu za nejlepší film. Film byl také nominován na Oscara za cizojazyčný film.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Le Goût des autres na francouzské Wikipedii.

  1. Le Goût des autres (2000): Release Info [online]. IMDb [cit. 2023-03-16]. Dostupné online. (anglicky)