Medvěd krátkočelý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMedvěd krátkočelý
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN

vyhynulý
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Podřádpsotvární (Caniformia)
Čeleďmedvědovití (Ursidae)
Podčeleďkrátkohlaví medvědi (Tremarctinae)
RodArctodus (medvěd)
Leidy, 1854
Binomické jméno
Arctodus simus
Cope, 1897
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Medvěd krátkočelý (Arctodus simus), je dnes již pravděpodobně vyhynulým druhem pleistocénního medvěda s neobvyklým krátkým čumákem.

Popis

Porovnání medvěda krátkočelého a člověka

Tento medvěd byl velmi neobvyklé stavby těla. Měl vysoké, lehké nohy, podle rekonstrukčních paleontologů se pohyboval podobným stylem jako velbloud. Měl krátký ocas a malou kulatou hlavu. Tlapy byli široké asi 35 cm, byly tedy přibližně stejně široké, jak měl dlouhý čumák. Byl vysoký asi 1,6 a dlouhý 3,7 metrů, vážil okolo 1100 kg.

Krátký čumák sloužil pravděpodobnému mrchožroutovi velice dobře, má dobrý efekt v lámání morkových kostí. Kdyby kousal kost koncem tlamy, neměl by takovou sílu, jako když umístí kost v tlamě blíž k pantům (páka je tu mnohem větší). Hlavně, když přišel k nějaké mršině pozdě, stále ještě měl z čeho načerpat další energii.

Život

Podle posledních výzkumů se nejednalo o nebezpečného dravce, ale o mrchožrouta. Svou velikostí mohl zastrašit protivníky a ukrást jim těžce získanou kořist. Lehké, dlouhé nohy v kombinaci s chůzí podobné velbloudí tvořily dokonalou souhru pro efektivní pohyb na dlouhé trasy. Protože kdyby lovil zvěř, musel by lovit jenom rovně běžící zvířata, např. koně. Kdyby ale kůň zatočil a medvěd by se pokusil o totéž, mohl by si zlomit nohu.

Rozšíření

Tento medvěd se nevyskytoval pouze v Americe, ale i v Rusku. Díky pleistocénnímu pevninskému mostu, který spojoval Severní Ameriku s Kamčatkou, se mohl dostat z jednoho kontinentu na druhý.

Opravdu nežije?

Někteří kryptozoologové se však podle zpráv přicházejících z Kamčatského poloostrova (Rusko), domnívají, že tento medvěd stále přežívá v drsné kamčatské krajině. Pravděpodobnost, že by ještě dnes přežíval, je však téměř nulová.

Odkazy

Šablona:Sisterlinks

Reference

Externí odkazy