Marmolada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marmolada
Vrchol 3343 m n. m.
Prominence 2131 m ↓ Dobbiaca Nuovo[1]
Izolace 57 km → Hochgall

Světadíl Evropa
Státy ItálieItálie Itálie
Pohoří Alpy / Dolomity
Souřadnice 46°26′13″ s. š., 11°51′55″ v. d.
Marmolada
Fire.svg
Marmolada
Prvovýstup 28. září 1864 Paul Grohmann, Angelo Dimai, F. Dimai

Marmolada (ladinsky: Marmoleda, německy: Marmolata) (3343 m n. m.) je nejvyšší hora Dolomitů, které jsou součástí Alp. Nachází se východně od Trenta v severovýchodní Itálii asi 100 kilometrů severo-severovýchodně od Benátek, ze kterých je za jasného dne viditelná. Tvoří ji hřeben orientovaný od západu k východu. Na jih se téměř kolmo láme do skalní stěny 2 km široké a 800 m vysoké. Na severní straně je poměrně plochý Marmoladský ledovec, jediný velký ledovec v Dolomitech.

Hřeben se skládá z několika vrcholů se snižující se výškou od západu k východu: Punta Penia (3343 m), Punta Rocca (3309 m), Punta Ombretta (3230 m), Monte Serauta (3069 m), a Pizzo Serauta (3035 m). Během lyžařské sezony je hlavní sjezdovka Marmolady otevřená pro lyžaře a snowboardisty.

Před první světovou válkou probíhala Marmoladou část hranice a fronty mezi Rakouskem a Itálií. Rakušané v ledovci vybudovali celé vojenské městečko, ale při největším lavinovém neštěstí v Alpách přišli o 300 vojáků. Ústup ledovců dnes občas vyplavuje mrtvé nebo výzbroj.

Výstupy[editovat | editovat zdroj]

  • První výstup - rakouský horolezec Paul Grohmann s italskými vůdci A. a F. Dimaiovskými vystoupil na nejvyšší bod v roce 1864. Už předtím byly uskutečněny výstupy na hřeben, ne však na Punta Penia. Cesta vede převážně po ledovci – trhliny, obtížnost II.
  • Prvovýstup západním hřebenem roku 1898 H. Seyffert, E. Dittmann L. Rizzi. Za pět let tam již vedla zajištěná cesta Hans-Seyffert-Weg, která je dodnes oblíbenou alternativou typu skála - firn.
  • Často se na zkrácení túr používá lanovka Lago Fedaia – Rif. Pian dei Fiacchoni (2626 m). Kabinovou lanovkou z Malga Ciapela je zpřístupněn i vrchol Punta di Rocca.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Marmolada na anglické Wikipedii a Marmolada na slovenské Wikipedii.

  • I. Dieška: Horolezectvo - Encyklopédia, Šport 1989.
  1. Marmolada na Peakbagger.com (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]