Luneta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o polokruhovité ploše spojené s malbou. Další významy jsou uvedeny na stránce Luneta (rozcestník).
Sál s lunetami pod klenbou (Brémy)
Luneta v Sixtinské kapli ve Vatikánu (Michelangelo Buonarroti)

Luneta (z franc. lunette, zdrobnělina z lat. luna, Měsíc) je půlkruhová plocha stěny (tvar Měsíce ve čtvrti), nejčastěji pod valenou klenbou nad okny a dveřmi, případně malba na takové ploše. Někdy se jako luneta označuje i jakýkoli půlkruhový dekorativní útvar nade dveřmi, například tympanon.

Příklady

Malbu v lunetách proslavila Michelangelova výzdoba Sixtinské kaple ve Vatikánu z let 1508-1512. Jeho malované lunety a trojúhelné kápě nad nimi spojují stěny a strop, takže vnitřek kaple působí jako jediný celek. Výzdoba lunet je pak charakteristická pro renesanční, barokní a novorenesanční architekturu.

Nejznámější lunety v Česku se nacházejí v prostorách Národního divadla v Praze. Alšovy lunety se nacházejí na stěnách pod stropem a v Liebscherově předsíni před foyerem na prvním balkóně. Jedná se o cyklus 14 lunet Vlast a jde o důležitý zdobný prvek divadelní budovy stejně jako například Ženíškův triptych, obrazy Vojtěcha Hynaise na prezidentském schodišti nebo v slavnostní opona rovněž Vojtěcha Hynaise.

Literatura

  • Ottův slovník naučný – svazek 16, str. 463 – heslo Lunetta

Související články

Externí odkazy