Lozorno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lozorno
Lozorno 01.jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 187 m n. m.
stát: Slovensko Slovensko
kraj: Bratislavský
okres: Malacky
tradiční region: Záhoří
Lozorno
Red pog.png
Lozorno
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 44,79 km²
počet obyvatel: 2 913 (2011)
hustota zalidnění: 65,04 obyv. / km²
správa
status: obec
starosta: Alena Nemcová
oficiální web: http://www.lozorno.eu/
adresa obecního úřadu: Ocú Lozorno
Hlavná 1
900 55 Lozorno
telefonní předvolba: +421-34
PSČ: 900 55
označení vozidel: MA
NUTS: 508055

Lozorno je obec na Slovensku v okrese Malacky. Patří do Bratislavského samosprávného kraje.

Nachází se v nadmořské výšce 187 m n. m., průměrná roční teplota je 10 °C a průměrné roční srážky okolo 600 mm. Lozorno leží v blízkosti západních svahů Malých Karpat, v jižní části Záhorské nížiny. V obci se nachází kostel sv. Kataríny, panny a mučednice z Alexandrie, který pochází z roku 1629. Dalšími památkami jsou sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název obce se v průběhu dějin často měnil. Například v roce 1438 byla pojmenována Ezelarn, v roce 1589 Zorno a teprve od roku 1773 dostává svůj dosavadní název Lozorno. Osídlení okolí je už známé od 14. století, kdy si obyvatelé svoje obydlí stavěli okolo Suchého potoka. První písemná zmínka o obci je z roku 1438. V 16. století se do obce přestěhovali chorvatští přistěhovalci, kteří jsou předky většiny dnešních obyvatel obce. V té době se obyvatelé živili prací na polích, tkalcovstvím, vinohradstvím a pěstováním zeleniny.

Ze 17. století pochází nejstarší pečeť obce - sv. Katarína s nástroji svých mučedníků - s ozubeným kolem a mečem s palmovou ratolestí.

Na začátku 19. století v obci začala fungovat církevní škola. Asi v roce 1933 její úlohu převzala měšťanská škola. Přibližně v letech 1970 - 1990 byla používána jako mateřská škola a poté byla zbourána za účelem výstavby rodinných domů.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Obec leží 24 km od Bratislavy a nedaleko obce je sjezd z dálnice D2 Bratislava - Kúty - Praha, díky čemuž je dobré spojení s hlavním městem.

Nad obcí se nachází vodní nádrž, ze které vytéká Suchý potok a dále pokračuje přes dědinu. U vodní nádrže se každoročně setkávají obyvatelé Lozorna a okolních dědin na Rybářských zábavách.

V obci se nachází trojhvězdičkový hotel, který poskytuje i restaurační služby.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Fotbalový klub SK LOZORNO hraje 3.ligu-BA. V obci je k dispozici pro domácí zápasy stadión s kapacitou 850 fanoušků. Dalšími sportovní aktivity může obec nabídnou jako turistiku, cykloturistiku, tenis, golf a další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lozorno na slovenské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]