Longboard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
100 cm dlouhý longboard

Longboard je zpravidla ploché zařízení, obsahující čtyři kolečka o krátkém poloměru, převádějící energii vyprodukovanou pomocí lidských svalů na energii kinetickou. Jeho délka se většinou pohybuje okolo 1 metru, jsou však větší i menší varianty (84-150 cm), šířka přibližně 23-30 cm. Jeho využití jsou různá: cruising, downhill, dancing, sliding. Na první pohled vypadá podobně jako běžný skateboard. Důležité jsou ale detaily, které z něho dělají něco extra. Jsou to kola, která jsou větší a měkčí než kola skateboardů. Díky tomu je prkno stabilnější, má lepší přilnavost, přejede množství nerovností a lze na něm urazit velké vzdálenosti bez potřeby pohybu. Navíc nevytváří nepříjemný hluk jako většina městem projíždějících skateboardistů. Neméně důležité jsou trucky, tedy kovové části, které spojují prkno s koly a umožňují zatáčet pohybem v pase. Jsou širší a oproti běžným skateboardům mají tzv. offset, tedy otočené osy směrem ven. Díky tomu je velmi snadné zatáčet a přidávají na stabilitě. V neposlední řadě je to samotná deska. Ta je lisována z dýh pečlivě vybraných druhů stromů (např. kanadský javor). Díky tomu je prkno příjemně pružné a má dobrou odezvu.

Nejznámější značky[editovat | editovat zdroj]

Desky:LONGANG, Mayhem Longboards, Madrid, DB Longboards, Fibretec, Landyachtz Longboards, Rayne Longboards, Sector 9, Loaded, Originalskateboards

Kola: cadillac wheels, Arbor, ABEC11, Landyachtz, Orangatang, R.A.D. Wheels

Trucky: Paris, BEAR, Longbird, Caliber trucks

Historie[editovat | editovat zdroj]

Longboarding vznikl okolo roku 1950, kdy v okolí Santa Monicy a Venice Beach započal skateboarding psát svou historii. Tehdejší jezdci hledali užší spojení mezi surfingem, skateboardingem a snowboardingem. Zároveň hledali elegantní dopravní prostředek, což je až do současnosti nejběžnější využití longboardu. Proč tomu tak je pochopíte během několika sekund, kdy se na prkno postavíte.

Typy Longboardů[editovat | editovat zdroj]

Mezi ty nejzákladnější typy longboardů patří Pintail,Kicktail,Lowered a Drop Through. Pak tu jsou také ještě Hybridní longboardy a Cruisery.

Freeride[editovat | editovat zdroj]

Freeride neboli jízda z menších kopců je disciplína zařaditelná mezi klasický sjezd (downhill) a cruising na rovině. Jezdí se na menších kopcích a hodí se pro ni většina carvingových prken střední tvrdosti s kvalitními off-set trucky a kolečky okolo 70mm průměru. Jízda je většinou do 40 km/h a jezdec při ní často využívá zatáčení prkna k brzdění pomocí oblouků.

Pro freeride se hodí mírně dlouhé a široké cesty z kopce. Prostor pro jízdu se dá nalézt prakticky kdekoliv, určitě je třeba postupovat od menších kopců k větším. Nejčastějším úrazem na začátku je nezvládnutí brzdění prkna buď slidem či pomocí nohy, proto je dobré věnovat základům co nejvíce času. Chrániče, rukavice a helma jsou samozřejmostí!

Sliding[editovat | editovat zdroj]

Slidování se rozšířilo z downhill ježdění, kde primárně sloužilo pro přibrzdění. Nabízí široké spektrum triků a možností. Princip je ale stejný a to, že se kolečko využívá k tření a smyku. U slidu se používají ruce pro klasický slide, kdy se přenese váha a deska se tak odlehčí, či tzv. Stand up slide. Ten se dělá bez pomoci rukou a bývá složitější, ovšem efektní pro jízdu z kopce či přibrzdění, tzv. Pre-drift.

Prkna pro slidy si prošla delším vývojem. Buď se požívají desky drop-through, které díky nízkému těžišti dobře trhají v potřebný pohyb a nebo klasické top-mount prkna, které nabízejí více kontroly nad pohybem. Prkna jsou většinou do 1m délky, protože je snadnější je kontrolovat a lépe zatáčí. Samozřejmostí jsou Off-set trucky a tvrdší oblá kolečka velikosti do 72mm. Tvrdosti okolo 82a a více jsou pak nejlepší pro svůj menší odpor vůči povrchu. Určitě je třeba využívat ochranných slide rukavic, které slouží k přenosu váhy na ruce. Helma a chrániče jsou prakticky nezbytnou samozřejmostí.

Pro slidy se hodí strmé a kratší kopce, aby jezdec rychle nabral rychlost a mohl brzdit. Určitě je třeba najít i vhodný povrch, aby silnice příliš nedržela kolečka. Pro slidy je třeba mít maximální kontrolu nad deskou a je cestou, jak se v pomalejší rychlosti naučit prkno používat k brzdění.

Dancing[editovat | editovat zdroj]

Disciplína, která v sobě spojila prvky freestyle skateboardingu, starých triků na skateboardu a longboardingu v oceánu, je populární u všech generací. Jedná se o různé točivé pohyby, přechody z místa na místo po ploše prkna a elegantní pohyb při jízdě.

Cesta k němu vede přes základy jízdy a je k ní potřeba už vědět, kam a kdy přenést váhu a mít prkno celkově pod kontrolou. K tomu se využívají delší prkna okolo 45 (115 cm) a šířky okolo 12 (30 cm), kola a trucky můžou být identické jako pro cruising. Dancing je doporučeno provádět vždy s přilbou a k jeho provozování vám stačí větší betonová plocha umožňující prostor pro jízdu všemi směry. Triky se pak dají dobře kombinovat při jízdě z mírného kopce. Zde je určitě doporučeno využit chráničů.

Downhill[editovat | editovat zdroj]

Královskou a hlavně nejprogresivnější disciplínou na longboardu je downhill, neboli sjezd. Ta využívá naplno gravitace a schopnosti aerodynamicky zformovat své tělo pro menší odpor vzduchu. Pro tuto disciplínu se využívají kopce nad 10 stupňů sklonu. Jezdec se pohybuje rychlostí nad 60 km/h a horní limit prakticky neexistuje.

Pro tuto disciplínu se využívají většinou kvalitní horské cesty, či místa s velkým a dlouhým klesáním, aby byl jezdec schopen vyvinout potřebnou rychlost. Pro potřeby aerodynamiky se hodí a jsou doporučovány kožené kombinézy, které chrání celé tělo. Díky nebezpečí úrazu se doporučuje tzv. Full-face helma, neboli celo uzavřená helma s předním krytem.

Prkna pro downhill jsou tvrdá, aby měla stabilitu, mají větší prohnutí pro lepší zatáčivost a jsou většinou okolo 95cm dlouhá. Trucky na downhill jsou širší kvůli stabilitě, kromě odlévaných trucků se používají ještě trucky frézované s lepšími jízdními a váhovými vlastnostmi, obě verze by měly mít downhill bushingy válcového tvaru. Pro downhill se používají keramická ložiska, která mají menší odpor (např. Biltin Bearings). Kola pro downhill jsou většinou větší, širší a měkčí (např. BigZigs).

Downhill je jediná disciplína, která je oficiální závodní disciplínou na longboardu. Organizace IGSA pořádá každoročně světový pohár v longboardingu, který má zastávky prakticky po celém světě. Závodí se vždy na čas a na prvenství systémem dvou nejrychlejších jezdců ze 4 ve skupině.

Protože se jedná o poměrně nebezpečnou jízdu, je třeba prkno plně ovládat a mít pod kontrolou, zvládat techniku freeridu, cruisingu, slidu a brzdění. Nikdy nejezdit bez helmy!Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu