Skateboard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klasický tvar skateboardu

Skateboard je deska se čtyřmi kolečky, která slouží pro sport zvaný skateboarding. Skateboardy se mohou lišit velikostí, tvarem i materiálem. První předchůdci skateboardu se objevili pravděpodobně již v průběhu 40. a 50. let 20. století, když si surfaři z Kalifornie vymysleli sport, který by byl podobný surfingu, ale nevyžadoval by čekání na vhodné vlny. A tak na surfovou desku přimontovali kolečka. Skateboard se většinou vyrábí ze překližky slepené ze sedmi vrstev kanadského javoru. Na horní straně je grip, drsný povrch podobný smirkovému papíru který se trošku lepí na podrážku.Vespod jsou trucky, na kterých jsou namontovaná kola.

Trucky[editovat | editovat zdroj]

Skateboardový truck značky Independent

Na desce jsou připevněné dvě kovové (obvykle slitina hliníku) trucky, které spojují kola a desku. Trucky se skládají ze dvou částí. Horní část trucku je přišroubována k desce a říká se jí baseplate, a pod ní je hanger. Náprava prochází hangerem. Mezi baseplatem a hangerem jsou pouzdra, pryže nebo průchodky, které poskytují tlumící mechanismus pro otáčení skateboardu. Pouzdra tlumí trucky, když se otáčí. Čím tužší pouzdra, tím odolnější je skateboard vůči zatáčení. Čím měkčí pouzdra, tím je zatáčení snazší. Šroub zvaný kingpin drží tyto části dohromady a vejde se do pouzder. Tedy utahováním nebo povolováním matice šroubu mohou být trucky nastaveny volně pro lepší zatáčení a utaženy pro větší stabilitu. Standardní kingpin matice je velikosti 3/8 palce - 24tpi.

Twinboard[editovat | editovat zdroj]

Twinboard je tvořen dvěma na sobě nezávislými deskami s kolečky, na kterých se jezdec díky esovitému pohybu může snadno pohybovat vpřed i vzad, bez odrážení.