Inbus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Inbusové klíče různých velikostí.
Šrouby s šestihranným otvorem.

Inbus, též imbus, neboli inbusový klíč je nástroj šestihranného profilu ("šestihran"), určený k utahování a povolování inbusových šroubů (rovněž zvaných inbus), t. j. šroubů s hlavou s vnitřním šestihranem. Takový šestihranný klíč bývá jako šestihranná tyčka ohnutá do pravého úhlu, ale může být i na šroubováku. Může se obdobně využít klíč pro zámky s příslušně tvarovaným otvorem.

Název a patent[editovat | editovat zdroj]

Název vznikl ze zkratky INBUS názvu Innensechskantschraube Bauer und Schaurte (Vnitřně šestihranný šroub Bauer a Schaurte), pod kterým byl tento systém (tj. šroub se šestihranným otvorem a k němu pasující klíč) v roce 1936 patentován německou společností Bauer & Schaurte Karcher z německého Neussu. Již v němčině došlo ke spontánní hovorové (obecné) spodobě do tvaru imbus. V této podobě se výraz vyskytuje i v hovorové češtině i v dalších jazycích, například v polštině, maďarštině i v ruštině.

Naopak podle patentu firmy Allen v USA z roku 1943 se v mnoha jazycích (viz jinojazyčné články) vžilo právě označení Allen.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]