Leo Baekeland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leo Baekeland roku 1916

Leo Henricus Arthur Baekeland (14. listopadu 1863, Gent23. února 1944, Beacon) byl belgicko-americký chemik, vynálezce a nakonec průmyslník.

Vystudoval chemii na Univerzitě v Gentu. Roku 1889 se zde stal profesorem a zároveň odešel do New Yorku. Roku 1897 získal americké občanství a roku 1917 se stal profesorem Kolumbijské univerzity.

Proslul především vynálezem umělé hmoty, přesněji syntetické pryskyřice z fenolu a formaldehydu, která byla po svém autorovi nazvána bakelit (její chemický název zní polyoxybenzylmethylenglycolanhydrid). Hmota nahradila do té doby užívaný a velmi drahý šelak a způsobila revoluci v průmyslu. Započala "éru plastů". Baekeland založil k výrobě bakelitu úspěšnou firmu Bakelite Company, kterou nakonec roku 1939 prodal korporaci Union Carbide, za 16 milionů dolarů.

Je rovněž vynálezcem chlorostříbrného fotografického papíru, jemuž dal jméno Velox, a patent na nějž prodal (spolu s celou firmou Nepera, kterou se pokusil s přáteli založit) firmě Eastman Kodak, a který se stal prvním komerčně úspěšným fotografickým papírem, neboť s ním mohli snadno zacházet i fotoamatéři.

Celkem patentoval přes 100 objevů, včetně postupu pro oddělování mědi a kadmia a pro impregnaci dřeva.

Roku 2008 byl natočen film Savage Grace, který vypráví skandální příběh Baekelandova pravnuka Anthonyho. Ten o sobě na počátku puberty zjistil, že je homosexuálem. Jeho matka (ve filmu ztvárněná Julianne Mooreovou) se s tím nechtěla smířit a nakonec se ho pokusila "vyléčit" tím, že ho svede. To se jí podařilo a svou "léčbu homosexuality incestem" hrdě zveřejnila.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]