Keckovy dalekohledy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Keckova observatoř

Keckovy dalekohledy jsou v současné době dva největší optické a infračervené dalekohledy na světě. Jsou vybudovány na vyhaslé sopce Mauna Kea na Havajských ostrovech v nadmořské výšce 4123 m a jsou od sebe vzdáleny 90 metrů. Byly pojmenovány podle amerického filantropa W. M. Kecka (1880–1964) - Keck I a Keck II. Každý z nich váží kolem 300 tun. Primární zrcadlo je složeno ze 36 zrcadel ve tvaru šestiúhelníků. Každý ze šestiúhelníků má průměr 1,8 metrů. Jsou uspořádány tak, že pracují jako jedno zrcadlo z jediného kusu skla o průměru 10 metrů, které má tvar hyperboloidu. Umožňuje to počítač, který ovládá elektronická čidla. Díky tomu jsou jednotlivé části nastaveny s přesností kolem 20 nm a mezery mezi jsou 3mm.

Ve srovnání například s Hubbleovým dalekohledem je sběrná plocha Keckových dalekohledů 17x větší. Hubbleův dalekohled má větší rozlišovací schopnost, kdežto Keckovy dalekohledy dokážou zachytit slabší signál. Jejich citlivost je taková, že dokážou zaregistrovat plamen svíčky na Měsíci. Díky nadmořské výšce a suchému vzduchu je tato citlivost i v infračerveném záření.

Tyto dalekohledy řídí univerzita Caltech (California Institute of Technology), Kalifornská Univerzita (University of California) a NASA. Dalekohledy fungují už od roku 1996.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Keckuv dalekohled

K základním přístrojům dalekohledu patří:

Hires – soustava filtrů, čoček a dalších optických prvků vážící 8 tun, rozdělí přicházející světlo na barevné složky a proměřuje jejich intenzitu v několika tisících kanálech v rozsahu 0,3 až 1,1 mikrometru. Světlo končí na CCD detektoru 2048 × 2048 pixely.

LRIS (Low Resolution Imaging Spectrograph)spektrograf schopný proměřovat spektra až 30 objektů současně v poli 6 × 8 obloukových minut.

NIRC (Near Infrared Camera) – chlazená kamera pro blízký IR obor, používá se pro studium vzniku a vývoje galaxií a k vyhledávání protogalaxií. V naší Galaxii slouží ke sledování málo svítících protohvězd.

LWS (Long Wavelength Spectrograph)spektrograf pro atmosférická okna v oboru 5–27 mikrometrů. Tak jako většina velkých dalekohledů je i Keckův dalekohled vybaven systémem adaptivní optiky. Jde o opticko mechanický systém, který sleduje poruchy atmosféry pomocí světla přicházejícího z hvězd a kompenzuje je velmi rychlými deformacemi malého zrcátka umístěného před detektorem. Odstraní se tak většina vad souvisících s pohyby v horních vrstvách atmosféry.

Související články[editovat | editovat zdroj]