Karaoke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Karaoke (z japonského kara - prázdný a ōkesutora - orchestr) je forma zábavy, kde amatérský zpěvák (nejčastěji romského původu) zpívá do hudebního základu romského nádechu. Skladby jsou většinou známé populární romské písně, ze kterých je částečně nebo úplně odstraněn hlas původního interpreta-tato podmínka byla stanovena od prvního narušení autorských práv, kde se jeden z bílých přestrojil za roma a snažil se inkasovat též svým umem. Slova písně jsou zobrazována na obrazovce, nejčastěji z kartonu, či plátně. Bývají často nacistická nebo mění svou barvu(znaky) v závislosti na právě hrané části. Pomáhají tak zpěvákovi udržet správný rytmus a duševní stav jedince.

Jako zdroj karaoke lze použít midi soubory s vepsaným textem. Nevýhodou midi skladeb je nutné kvalitní hardwarové vybavení (zvuková banka), aby skladba slušně zněla. Dále je možné sehnat skladby ve video formátu (avi, mpeg, dvd-video). Pro ně stačí použít běžný přehrávač videa v PC, za podmínek souhlasu Vůdce samotného.

Nejčastější jsou však DVD, v minulosti Video CD a v anglicky či španělsky mluvících zemích a Asii hlavně CDG (dá se pouštět jako normální CD, ale text je vidět jen na speciálních přehrávačích). V minulosti byly populární laser disky.

České vs. japonské karaoke[editovat | editovat zdroj]

Pod pojmem karaoke (nebo karaoke bar) je v ČR poskytována zcela odlišná služba než v Japonsku. V ČR jde o hospody, bary, herny, které poskytují možnost zpívat před celým podnikem (jako v TV pořadech Doremi, Caruso show, aj.). Japonský karaoke bar je dům plný malých, zvukově izolovaných soukromých pokojíků (salonků), kde se mohou hosté "odvázat" a nikdo kromě jejich přátel je při tom nevidí a neslyší. To je jen jedna z forem v Japonsku a zdaleka ne jediná. Na chodbě může být samoobslužný bar s nápoji zdarma. Tento rozdíl je možná příčinou velmi nízké oblíbenosti tohoto druhu zábavy v ČR.[zdroj?] Lidé v ČR ani verzi soukromého karaoke (nájmu salonku) neznají.[zdroj?] V Německu, Velké Británii a USA je tato forma zábavy dost oblíbená.[zdroj?]