Jedlová (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jedlová
Budova jedlovského nádraží
Budova jedlovského nádraží
Souřadnice
Kód stanice567594
Tratě080, 081
Nadmořská výška544 m
Zabezpečovací zařízeníreleové zabezpečovací zařízení AŽD-71 cestového systému)
Dopravní koleje4
Nástupiště3
Prodej jízdenekNe
PoznámkyNádraží prošlo rekonstrukcí. Elektromechanické zabezpečovací zařízení bylo nahrazeno modernějším systémem, releovým.
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jedlová je železniční stanice uprostřed lesů Lužických hor, na železničních tratích 080 (Bakov nad JizerouČeská Lípa – Jedlová) a 081 (Děčín–Jedlová–Rumburk). Leží na katastrálním území Jedlová na adrese Jedlová 17 v nadmořské výšce 544 m n. m., v okrese Děčín. V několikakilometrovém okolí neleží žádná vesnice ani osada.[1]

Historie

První vlak do stanice Jedlová přijel dne 16. ledna 1869. Její výstavba byla velice náročná, vyžadovala jak odstřel skal, tak zarovnání prohlubní, neboť v okolí stanice Jedlová nebýval rovný prostor. Těsně před stanicí ve směru na Děčín musela být pro trať proražena pískovcová skála v délce 560 m, místy až do hloubky 15 metrů. U Svoru bylo potřeba postavit až 15 metrů vysoké náspy. Současníci v tehdejší době řadili tratě České severní dráhy co do obtížnosti hned za alpské tratě Semmering a Brenner.[zdroj?] Podle vzoru železničních budov na dráze přes Semmering byla také odvozena podoba výpravních budov, vystavěných z režného cihelného zdiva, které místy vyplňovalo hrázděnou konstrukci, s charakteristickými nástupními přístřešky v podobě otevřené verandy.

Vlaky

Ze stanice vyjíždějí osobní vlaky Jedlová – Česká Lípa – Doksy, jezdící v dvouhodinových intervalech. Dále zde zastavují osobní vlaky linky U8 Děčín – Benešov nad Ploučnicí – Česká Kamenice – Jedlová – Rumburk, jezdící ve stejných intervalech, v některých obdobích pracovních dnů proložené na hodinový interval. Každé dvě hodiny ve stanici zastavují i rychlíky linky D22 Kolín – Mladá Boleslav – Česká Lípa – Jedlová – Rumburk (Šluknov).

Turistika

V budově nádraží funguje nádražní restaurace.[1] Nádraží často slouží jako výchozí či cílový bod různých výletů po Lužických horách.[1] Za budovou stanice je turistický rozcestník tras KČT - červené, žluté a zelené (E10).[2]

Pohled z jedlovského nádraží na horu Jedlová

Odkazy

Reference

  1. a b c JANOŠKA, Martin. Po kolejích k vodopádům Lužických hor. iDnes [online]. 13. dubna 2007 [cit. 2014-01-14]. Dostupné online. 
  2. Mapa Lužické hory č.14. Praha: Trasa, 2010, 6.vydání. ISBN 978-80-7324-289-3. 

Externí odkazy