Portál:Železnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pendolino Kralupy nad Vltavou CZ.jpg

Železniční doprava (doprava provozovaná na železnici čili železniční dráze) je jedním z druhů kolejové drážní dopravy.

Zajímavosti

Víte že?

Článek

Elektrická příměstská jednotka řady 560 na brněnském hlavním nádraží

Příměstská a regionální železniční doprava v Jihomoravském kraji je plně začleněna do Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) a tvoří jeho páteř. Integrace železnice do IDS JMK probíhala v etapách v souvislosti s postupným rozšiřováním integrovaného systému do dalších oblastí. Základ IDS JMK byl vytvořen na Brněnsku a Blanensku 1. ledna 2004, poslední oblast Znojemska byla zaintegrována 1. července 2010. Kromě Jihomoravského kraje zajíždějí vlakové linky IDS JMK i do vybraných měst a obcí v okolních krajích (Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Březová nad Svitavou, Nezamyslice).

Příměstská a regionální železniční doprava existovala v Jihomoravském kraji samozřejmě i před 1. lednem 2004, ve vlacích ale platil pouze tarif ČD jakožto jejich provozovatele a intervaly mezi spoji nebyly nijak pravidelné, což se změnilo vznikem IDS JMK. V současnosti (prosinec 2011) je v provozu 19 linek osobních vlaků (S1–S91) a 6 linek rychlíků a spěšných vlaků (R2–R7), výhradním dopravcem jsou České dráhy. Jihomoravský kraj chystá od roku 2016 otevření části výkonů pro vítězného dopravce v připravovaném výběrovém řízení, v první fázi má jít o linky S6 a R6 z Brna směrem na Kyjov a dále, které tvoří celkem 18 % výkonů osobní dopravy v kraji.

Celý článek

Obrázek

Lok 99 222 im Bahnhof Wernigerode.jpg
Lokomotiva Baureihe 99.222 na nádraží ve Wernigerode v Německu.

Pomozte

Pokud postrádáte nebo máte chuť napsat nějaký článek o železnici využijte

Pokud si nevíte rady v organizaci informací v článcích o železnici, obraťte se na
Wikiprojekt Železnice.

Aktuality

15. června 2014 – neděle

27. března 2014 – čtvrtek

  • Flag of the Czech Republic.svg Soukromý železniční dopravce RegioJet nasadil do provozu vozy s hernou pro děti od 2 do 6 let. Jde o vůbec první nasazení vozů s hernou v České republice.

8. února 2014 – sobota

Více:

Chybějící články

Kategorie

Informace

Tento portál založil a spravuje: Venca24
Portál založen: 3. prosince 2007
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Železnice}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

OSTATNÍ PORTÁLY