Portál:Železnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pendolino Kralupy nad Vltavou CZ.jpg

Železniční doprava (doprava provozovaná na železnici čili železniční dráze) je jedním z druhů kolejové drážní dopravy.

Zajímavosti

Víte že?

Článek

Chátrající staniční budova v Heřmanicích

Železniční trať Frýdlant v Čechách – Heřmanice (někdy nazývaná též Heřmanička) byla jednokolejná úzkorozchodná místní dráha, která spojovala město Frýdlant s obcí Heřmanice na česko-polských (do roku 1945 česko-německých) hranicích. Zde trať plynule navazovala na síť saských úzkorozchodných drah, díky čemuž tak bylo možné se z Frýdlantu po kolejích dopravit až do dnešní Bogatynie a Žitavy. Kvůli návaznosti na trať ze Žitavy měla Heřmanička specifický rozchod koleje 750 mm, a byla tak jedinou tratí s tímto rozchodem na území Předlitavska, na níž byla zajišťována veřejná doprava. V Předlitavsku navíc neexistoval žádný jiný hraniční přechod, kde by – jako v případě Heřmanic – byla úzkorozchodná trať mezistátní spojnicí.

O zbudování tratě se začalo uvažovat s rozvojem průmyslových podniků v jihozápadní části Frýdlantska. Po úvahách o vybudování nakonec nerealizované tratě o normálním rozchodu ze saské Žitavy do pruské Lehnice, která měla procházet přes Frýdlant (a tedy přes Rakousko-Uhersko), se okresní úřad ve Frýdlantě zasadil o vybudování železničního spojení z Frýdlantu do Heřmanic. Ve spojení s německým podnikatelem Herrmannem Bachsteinem a jeho stavební firmou se začala začátkem roku 1899 trať budovat a 25. srpna 1900 byla za velkého zájmu přihlížejících uvedena do provozu. V okolí tratě se následně otevíraly další průmyslové podniky. Avšak vlivem krize během první světové války a následných nevýhodných finančních machinací se společnost Frýdlantské okresní dráhy, která trať provozovala, dostávala do obtíží, na něž její zaměstnanci reagovali i stávkou. Požadavky stávkujících sice byly uspokojeny, leč firma se dostávala do stále větších obtíží, až provoz na jejích tratích k začátku roku 1925 převzaly Československé státní dráhy (ČSD).

Celý článek

Obrázek

Reel Feeding Alstom 203 701-8 Diesel loc at Port of Rotterdam p1 03April2009.jpg
Dieselová lokomotiva Alstom 203 701-8 v rotterdamském přístavu.

Pomozte

Pokud postrádáte nebo máte chuť napsat nějaký článek o železnici využijte

Pokud si nevíte rady v organizaci informací v článcích o železnici, obraťte se na
Wikiprojekt Železnice.

Aktuality

6. března 2015 – pátek

6. března 2015 – pátek

14. prosince 2014 – neděle

Více:

Chybějící články

Kategorie

Informace

Tento portál založil a spravuje: Venca24
Portál založen: 3. prosince 2007
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Železnice}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

OSTATNÍ PORTÁLY