Jabloň lesní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxJabloň lesní
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
chybí údaje[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rodopsida)
Řádrůžotvaré (Rosales)
Čeleďrůžovité (Rosaceae)
Rodjabloň (Malus)
Binomické jméno
Malus sylvestris
Mill., 1768
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jabloň lesní (Malus sylvestris) je malý strom z čeledi růžovitých, původní v české květeně.

Popis

Vzrůstově zpravidla nepřesahuje výšku 10 metrů. Hustě rozvětvená koruna začíná již nízko nad zemí nad často nepravidelným sešikmeným kmenem. Mladé větvičky bývají kůlovitě zakončené. Borka je šedohnědá, šupinatá. Listy vroubkované, široce oválné, na vrchní straně tmavěji zelené a matné, na spodní straně spíše světlejší a lesklé, téměř bez trichomů (kulturní jabloně zde bývají hustě "osrstěné"). Listy se před opadáním barví do žluta. Květy jsou velmi podobné květům kulturních jabloní – s tím rozdílem, že korunní plátky jsou užší a z vnější strany s červenavým nádechem. Květy vydávají silnou líbeznou vůni. Plodem jsou žluté nebo nazelenalé malvice - jablka o průměru zhruba 2-4 cm.

Rozšíření a výskyt

Vyskytuje se roztroušeně v listnatých lesích celé Evropy. Svědčí jí půda s dostatkem živin. Zvláště jsou pro ni výhodné okraje lesů a cest, kde dorůstá větších rozměrů.

Využití

Je archeologicky doloženo, že plody sbírali a jedli lidé kolové kultury z dnešního jižního Německa.[zdroj⁠?] Jabloň lesní se svými geny částečně podílela na vyšlechtění některých odrůd kulturních jabloní.[2]

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03]
  2. HORÁČKOVÁ, Jitka. Šlechtění a použití rezistentních odrůd jabloní v ČR [online]. Brno: Mendelova univerzita v Brně, březen 2014 [cit. 2015-08-30]. Dostupné online.  kapitola 2.12.4.

Literatura

Související články

Externí odkazy