Hydrogenace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hydrogenace kyseliny maleinové
Hydrogenace kyseliny maleinové

Hydrogenace je chemická reakce spočívající v přidání vodíku. Proces se obvykle využívá k redukci nebo saturaci (nasycení) organických sloučenin. Typicky se jedná o přidání dvojice vodíkových atomů k molekule. Při reakci se využívají katalyzátory; nekatalyzovanou hydrogenaci lze provést pouze při velmi vysokých teplotách. Vodík se přidává do dvojných a trojných vazeb v uhlovodících[1].

Vzhledem k důležitosti vodíku bylo pro jeho použití vyvinuto mnoho reakcí. Většina hydrogenací používá plynný vodík (H2), některé však využívají alternativní zdroje vodíku - takovým procesům se říká transferová hydrogenace. Obrácené reakci, tedy odstranění vodíku z molekuly, se říká dehydrogenace. Reakce, kde se při přidávání vodíku poruší vazby, se nazývá hydrogenolýza, může k ní dojít u vazeb uhlík-uhlík a uhlík-heteroatom (kyslík, dusík, halogen). Hydrogenace se liší od protonace a od hydridové adice: při hydrogenaci má produkt stejný náboj jako reaktanty.

Ilustrativním příkladem hydrogenační reakce je přidání vodíku ke kyselině maleinové, kdy vzniká kyselina jantarová (viz obrázek)[2]. Velké využití nachází hydrogenace v petrochemickém, farmaceutickém a potravinářském průmyslu. Hydrogenací nenasycených tuků vznikají tuky nasycené a v některých případech trans-tuky.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hydrogenation na anglické Wikipedii.

  1. HUDLICKÝ, Miloš. Reductions in Organic Chemistry. Washington, D.C.: American Chemical Society, 1996. ISBN 0-8412-3344-6. S. 429. 
  2. Catalytic Hydrogenation of Maleic Acid at Moderate Pressures A Laboratory Demonstration Kwesi Amoa 1948 Journal of Chemical Education • Vol. 84 No. 12 December 2007

Literatura